Rusya'dan heyecanlandıran açıklama: Uzayda...

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Yenilikçi Madencilik Teknolojileri Bilimsel Eğitim Merkezi Müdürü Pavel Ananyev, Sputnik’e yaptığı açıklamada Rusya’nın uzayda su çıkarma işlemine yakın olduğunu söyledi.

Rusya'dan heyecanlandıran açıklama: Uzayda...
Rusya'dan heyecanlandıran açıklama: Uzayda...
GİRİŞ 06.02.2018 17:28 GÜNCELLEME 06.02.2018 17:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Şimdilerde uzayda bir hammadde üssü geliştirilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Ananyev, şunları ifade etti:

"Şimdilik bu alan Rusya için tartışmaya kapalı. Zira uluslararası kanunlar uyarınca hiçbir ülke ve şirketin uzaydaki doğal kaynakları çıkarmasına izin verilmiyor. Uzay insanoğlunun ortak mirası olarak görülüyor ve buna yönelik bir kanun var. Uzay araştırmaları yapılmasına izin veriliyor ancak kaynaklar çıkarılamıyor. Tüm ülkeler de buna saygı duyuyor. ABD ve Lüksemburg dışında. ABD iki yıl önce özel şirketlerin bu alanda çalışmasına izin veren bir düzenleme çıkardı. Lüksemburg'da da öyle. Şimdiye kadar kimse uzayda maden çıkarmadı, ancak 5-10 yıl içinde bilim bu konuya daha aktif olarak yönelecek. Uzay madenciliği de bu arada 3 trilyon dolar değerinde dev uluslararası bir pazar."

'AMACIMIZ UZAY ARAŞTIRMA ÜSLERİ KURMAK'

 

 

Rus madencilerin uzayda neler başarmayı ve neler araştırmayı umduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Ananyev "ABD platinyum ve altın çıkarmak istiyor. Bunun yanı sıra dış uzayda dünyadaki altın rezervlerinin tamamına tekabül edecek kadar altın içeren bir asteroid bulmak mümkün. Bizim asıl amacımız ise uzayda ve Dünya'nın yörüngesinde uluslararası hukuk çerçevesinde araştırma üsleri kurmak. Bugün yörüngeye gönderilen yükün yüzde 99'u yakıt. Ay ve doğal uzay nesnelerinden su çıkarmaya, uzayda hidrojen yakıtı üretmeye başlarsak, uzay araştırmaları yüzlerce kat daha ucuz olacak ve uzay teknolojisine dair tüm paradigmayı değiştirecek" ifadelerini kullandı.

'AY TOPRAĞININ BENZERİNİ ÜRETMEYE YARAYAN CİHAZ GELİŞTİRDİK'

Ananyev, Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Yenilikçi Madnecilik Teknolojileri Bilimsel Eğitim Merkezi'nin bu alanda yaptıklarını anlattı.

Rusya'nın uzayda su çıkarma işlemine yakın olduğunu vurgulayan Ananyev, şöyle devam etti: "Ay toprağının benzerini üretebileceğimiz bir cihaz geliştirdik. Ay toprağı, Dünya'dakinden çok daha farklı. Mineral içeriği aynı bile olsa, bu toprak güçlü bir elektrik yükü oluşturuyor. Biz bugün Ay'dakine benzer koşullarda testler yapabilme imkânına sahibiz. Ayrıca uzayda doğal cisimleri araştırırken kullanabileceğimiz bir sondaj aleti üzerinde çalışıyoruz. Odaklandığımız bir başka alan da parlamalı izabe, yani toprak ve kayaların uzaydaki 3D yazıcılarda kullanılacak metal tozlarını elde etmek için buharlaştırılması, ayrıştırılması ve kristalizasyonu."

ETİKETLER
uzayda su
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • İnanan 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde tek hedef uzayı göstermeliyiz gelecek uzay acilen ülkemizde bir bilimsel ve askeri olmak üzere 2 uzaya roket atma üssü kurmalyız. Ama en büyük sorun uzay füzesi gerekiyor oda sıvı yakıtlı füze demek oda ülkemizde yok ve yapamadık.En yakın müttefik ve dostumuz Pakistan dan acilen füze teknolojisi ihraç etmeliyiz. Onlarda her çeşit füze var.
  Cevapla
 • erdem değer 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim TÜBİTAK da ancak ledli ekmek dolabı icat etsin
  Cevapla
 • reis 1 yıl önce Şikayet Et
  defolup gitseler uzayada ,bizde rahat etsek...
  Cevapla
 • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyayı sömürdükleri yetmemiş gibi şimdi uzaya gözlerini diktiler.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan müjdeleri art arda verdi
Bahreyn'den skandal sözler: İran tehdidi Filistin davasından önemli