Karadeniz'den gelen efsane lezzet: Nefis Mıhlama - Kuymak tarifi!

Geniş bir kesimin müptelası haline gelen ve yöresel diliyle farklı şekillerde hitap edilen Mıhlama ya da diğer adıyla Kuymak tarifi Karadeniz'den gelen efsane lezzetler arasındaki yerini alıyor. Ana vatanı Karadeniz olan Mıhlama - Kuymak tarifini tam kıvamında ve doyumsuz lezzette hazırlayabilirsiniz. İşte, nefis Mıhlama - Kuymak tarifi!

Karadeniz'den gelen efsane lezzet: Nefis Mıhlama - Kuymak tarifi!
Karadeniz'den gelen efsane lezzet: Nefis Mıhlama - Kuymak tarifi!
GİRİŞ 04.04.2018 16:40 GÜNCELLEME 26.01.2019 14:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Karadeniz mutfağının olmazsa olmaz lezzeti olarak nitelendirilen Mıhlama veya öteki adıyla Kuymak, yöresel bir lezzet olmasına karşın ülkemizin çok çeşitli bölgelerinde de sıklıkla tercih edilen kilit lezzetler olarak adını yazdırdı. Evde bulunan birtakım temel ve doğru bir şekilde özenle seçtiğiniz doğal malzemelerle Mıhlama - Kuymak tarifini tam kıvamında ve tüm lezzetini muhafaza ederek kolay-hızlı bir şekilde hazırlayabilmeniz mümkün. Aynı zamanda tarifte verilen malzemelere, miktarına ve yapım usülüne titizlikle uyulduğu takdirde ustalara taş çıkaracak lezzette ve kıvamda Mıhlama - Kuymak hazırlayabilirsiniz. Parmakları ısırtan lezzet ünvanına erişen Mıhlama - Kuymak tarifine haberimizde size özel hazırladık. İşte, sofralarınızda şölen havası yakalayabilmeniz için Karadeniz'den gelen efsane lezzet Mıhlama - Kuymak tarifi...

MIHLAMA - KUYMAK TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR?

 

 

Sizin için hazırladığımız Mıhlama - Kuymak tarifi 4 kişiliktir.  Aynı zamanda Mıhlama - Kuymak tarifinin hazırlaması süresi ve pişirme süresi 20 dakikadır. Öte Yandan Mıhlama - Kuymak'ı pişirirken su yerine süt kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte diğer bir pişirme önerisi olarak, Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil peyniri de tercih edebilirsiniz. Servis öneri olarak ise, tereyağının donmaması adına sıcak haliyle bekletmeden servis edebilirsiniz. Son olarak Mıhlama - Kuymak'ın kıvamını ve lezzetini artırabilmek için de, ince çekilmiş ve taze mısır unu yanı sıra kazeini (süt köpüğü) alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanabilirsiniz.

KUYMAK

1) 4 yemek kaşığı tereyağı

2) 4 yemek kaşığı mısır unu

3) 2 su bardağı su

4) 300 gram trabzon peyniri

KUYMAK

MIHLAMA - KUYMAK NASIL HAZIRLANIR? MIHLAMA - KUYMAK TARİFİ...

Tereyağını sahana aktarın. Kısık ateşte fokurdayana kadar eritin.

Azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın.

Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin.

Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp, karıştırın.

Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında ocaktan aldığınız mıhlamayı bekletmeden sıcak olarak servis edin.

AFİYET OLSUN…

KUYMAK

YORUMLAR 1
  • ... 7 ay önce Şikayet Et
    Bir laz kızı olarak İKİ kelimeyle : EH İŞTE ! :))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Türkiye'nin restine Rusya'dan iki cevap: Şu an çok şaşkınız
AK Parti düğmeye bastı! Ülkesine dönen Suriyelilere para verilecek