Sarkozy: Libya'ya saldırılar yoğunlaşacak

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, NATO'nun önderliğinde Libya'ya yönelik düzenlenen saldırıların yoğunlaşacağını söyledi.

Sarkozy: Libya'ya saldırılar yoğunlaşacak
Sarkozy: Libya'ya saldırılar yoğunlaşacak
GİRİŞ 27.05.2011 16:23 GÜNCELLEME 27.05.2011 16:23

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, NATO'nun önderliğinde Libya'ya yönelik düzenlenen saldırıların yoğunlaşacağını söyledi.

Fransa'nın sahil kenti Deauville'de düzenlenen G-8 zirvesinin sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sarkozy, ''Libya halkını Muammer Kaddafi güçlerinden korumak için askeri operasyonların yoğunlaşması konusunda büyük bir görüş birliği mevcut'' dedi.

''Kaddafi yönetimi terk etmediği takdirde sonucuna da katlanır'' ifadesini kullanan Sarkozy, Libya'ya yönelik saldırıların nasıl yoğunlaşacağı konusuna açıklık getirmedi.

Fransa ve İngiltere, hafta başı yaptıkları açıklamada, Libya'ya saldırı helikopterleri kullanmayı palanladıklarını bildirmişti.

''İRAN'A DAHA FAZLA YAPTIRIM UYGULANACAK''

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, batılı ülkelerin, İran'a daha fazla yaptırım uygulamak istediklerini söyledi.

Fransa'nın Deauville kentindeki iki günlük G-8 zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, bazı Arap ülkelerinde daha fazla demokrasi talebiyle yapılan halk hareketlerini fırsat bilerek, İran'ın nükleer silah programını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Sarkozy, ''İran'a yönelik yaptırımları güçlendirmek için yeni önlemler alacağız'' ifadesini kullandı.

LİBYA'DA, RUSYA'NIN YARDIMINA İHTİYACIMIZ VAR

Libya ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Sarkozy, bu ülkeyle ilgili krizin çözümü konusunda, ''batılı ülkelerin, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in yardımına ihtiyaçları olduğunu'' söyledi.

Libya krizinin çözümü için Kaddafi ile arabuluculuk yapılmasının yararsız olduğunu savunan Sarkozy, bununla birlikte sorunun çözümüne yönelik her türlü yardımı memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.

Sarkozy, ''Kaddafi ile arabuluculuk yapmanın imkanı yok, Libya'da askerler barakalarına dönmeli, Kaddafi yönetimi terk etmeli. Biz sadece Kaddafi'nin nasıl yönetimi terk edeceğini görüşebiliriz'' dedi.

Sarkozy, zirve sırasında, Rusya'nın da Kaddafi'nin iktidarı terk etmesini kabul ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, ''zamanı geldiğinde'' İngiltere Başbakanı David Cameron ile birlikte, muhaliflerin kontrolü altındaki Bingazi'yi ziyaret etmek istediğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Sedef Kabaş'a bir kötü haber daha! 81 ilde harekete geçiliyor
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı