Yunanistan'ın iktidar partisi vekili, mülteciye "maymun" dedi

Yunanistan’da erken seçimlerde iktidara gelen muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (PD) siyasetçisi Theo Giannaros, İranlı bir mülteci için “maymun” ifadesini kullandı.

Yunanistan'ın iktidar partisi vekili, mülteciye "maymun" dedi
Yunanistan'ın iktidar partisi vekili, mülteciye "maymun" dedi
GİRİŞ 05.09.2019 11:09 GÜNCELLEME 05.09.2019 11:09

Yunanistan’da yaşayan İranArash Hampay, kendisine ve diğer göçmenlere yapılan ırkçı söylemlere yönelik, "Hey faşistler, yeni ülkemde ben iyiyim. Benim hareketlerimi kontrol edemezsiniz. [...] Kentimiz faşistlerden arınmalı. #Atina" şeklinde Twitter'da paylaşım yaptı.

Yeni Demokrasi Partisi üyesi Theo Giannaros ise, Hampay’ın paylaşımına ırkçı bir yanıt vererek, "Geldiğin yere gönderileceksin, seni maymun!" dedi.

Elpis Hastanesi’nin eski yöneticisi biyolog-genetikçi Giannaros, "maymun" söylemini savunarak daha sonra şu ifadeleri ekledi: "Bize faşist diyen bu adama maymun dedim çünkü seviyemin aşağısına inmek istemedim. 'Göçmenlerle dayanışma hareketi', bize sürekli hakaret ediyor ve bizim bunları yutmamızı bekliyor."

Öte yandan Giannaros’un "maymun" ifadesini kullandığı tweeti ise sosyal medyadan kaldırıldı.

Yeni Demokrasi Partisi sözcüsü Stelios Petsas, "Bu tarz açıklamalar bizim partimize ait söylemler değil." diyerek Giannaros’a tepki gösterdi.

Sosyal medyada ırkçı söylemi nedeniyle Giannaros'un partiden ihraç edilmesi için kampanya başlatıldı.

KAYNAK: EURONEWS
ETİKETLER
MİLLETVEKİLİ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İletişim Başkanı Altun paylaştı: Emile Zola, 122 yıl sonra aynı mesajla sesleniyor
Ermenistan'ın Berde katliamı objektiflere yansıdı