İtalya'da Covid-19'dan ölenlere ilişkin rapor açıklandı

Yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının Avrupa’daki merkez üssü olan İtalya’da vakalara ilişkin yeni rapor açıklanırken, Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro da ülkede uygulanan sıkı karantina tedbirlerinin etkisinin virüsün yayılmasını yavaşlatmada kendisini göstermeye başladığını söyledi.

İtalya'da Covid-19'dan ölenlere ilişkin rapor açıklandı
İtalya'da Covid-19'dan ölenlere ilişkin rapor açıklandı
GİRİŞ 28.03.2020 21:52 GÜNCELLEME 28.03.2020 21:52
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Brusaferro, ISS'nin Covid-19'a yönelik dün tamamladığı raporuna ilişkin sonuçları değerlendirdi.

"Virüsün İtalya'da zirve yapacağı tarihe yaklaşıyoruz ancak henüz olmadı ve bunu geçmedik." diyen Brusaferro, "İtalya’da, yeni tip Corona virüs enfeksiyon eğiliminin gidişatında alınan tedbirlerin etkisini görmeye başladık. 19-20 Mart’ta eğrinin düşüşe geçtiğini gördük, bu, artış hızındaki yavaşlamaya işaret ediyor." ifadelerini kullandı.

Brusaffero, tedbirler konusunda uyarıda bulunarak, "Yayılmadaki yavaşlama, aldığımız önlemleri gevşetmeye yol açmamalı." dedi.

ISS Konseyi Başkanı Franco Locatelli de yeni tip Corona virüse ilişkin "biyolojik savaş" iddialarını reddederek, "SarsCov2 virüsünün laboratuvarda üretilmediğine dair açık göstergelerimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

RAPORDAN ÖNE ÇIKAN DETAYLAR

ISS'nin verilerine göre, vakaların ortalama yaşı 62 ve yüzde 57,6’sı erkek oldu.

Tüm yaş gruplarında ortalama öldürücülük oranı yüzde 9,2 olarak ölçüldü.

Hayatını kaybeden 6 bin 801 kişiden, 30-39 yaş yüzde 0,2 (17 kişi), 40-49 yaş yüzde 1 (67 kişi), 50-59 yaş yüzde 3,6 (243 kişi), 60-69 yaş yüzde 11,2 (761 kişi), 70-79 yaş yüzde 35,3 (2403 kişi), 80-89 yaş yüzde 39,7 (2702 kişi), 90 yaş ve üzeri ise yüzde 8,9 (608 kişi) olarak kayıtlara geçti.

Bu kapsamda, İtalya'da yeni tip Corona virüsten ölenlerin yüzde 95,1'ini 60 yaş ve üzerindeki yaş grupları oluşturuyor.

"HİPERTANSİYON, DİYABET, KALP YETMEZLİĞİ"

Verilerde, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerde en çok görülen ortak hastalıklar da sıralandı.

Buna göre, 3 veya daha fazla patolojik rahatsızlığı bulunanların oranı yüzde 50,7, 2 patolojik rahatsızlığı bulunanların oranı yüzde 25,9, sadece bir rahatsızlığı bulunanların oranı da yüzde 21,3 olarak kaydedildi.

Ölenler arasında hiçbir rahatsızlığı bulunmayanların oranı ise yüzde 2,1 olarak ölçüldü.

Yaşamını yitirenlerin yüzde 73'ünde hipertansiyon, yüzde 31,3’ünde diyabet, yüzde 27,8'inde ise kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar başı çekti.
ISS’nin 26 Mart tarihli verilerinde, 6 bin 414 sağlık çalışanının Covid-19 kaptığı belirtilirken, bu çalışanların yüzde 35’inin erkek ve yaş ortalamasının da 49 olduğu kaydedildi.

ETİKETLER
koronavirüs rapor
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Mustafa Ugur 1 ay önce Şikayet Et
  Hemen bir sapka kanunu cikarip italya'ya gene yardim edelim, herkese bir sapka verelim
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya ülkeleri azıtmıstı heryerde zulüm vardı süper güçlere hipersonik atom güçlere noldu hepsi canlı bile diyemedikleri bi vürüsten birbirlerine yüz cevirdiler kendi halkını bile ölüme terkettiler evde durun cıkmayın diye petrol için suriyede masum bebekler ölüyodu noldu şimdi petrole kim kullanıyor hani
  Cevapla
 • süper zeka 1 ay önce Şikayet Et
  ya bir şey olmaz ya diye gelen giden herkesin elini tutuyor zeka küpüya. ne kadar akıllı, ne kadar akıllı. bu parlak zekalarla işimiz var.
  Cevapla
 • BORDO 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH hiç bir kuluna zulum etmez müslüman olsun yada olmasın insanlar kendi iradesiyle seçerler önemli olan tüm insanların kendini düzeltmesi gerekir ALLAH herşeye Kadirdir önemli olan olan layık kul olabilmektir YÜCE ALLAHIN Merhameti gazabini ğeçmiştir o halde gazabında merhametine Sıgınmak gerekiyor. hani o süper güçler vardı ne oldu küçük bir virüs onları harap etti işte YÜCE ALLAH herşeye Kadirdir
  Cevapla
 • Ğımo 1 ay önce Şikayet Et
  Gençlerin ölüm oranı düşük bundan dolay olayı takmıyorlar.Bence yakalanma oranıda gösterilsin belki gençler az da olsa önemser.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdullah Ağar; Göktaşı iddiaları var, ama göktaşı neden gökte patlasın
İnönü 27 Mayıs darbesini 'demokrasi' olarak anlatmıştı!