DSÖ'den çok sert tepki: Dehşete düştük, utanç verici korkunç!

COVID-19 aşısının Afrika'da denenmesini isteyen Fransız doktorlara tepki gösteren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır." dedi.

DSÖ'den çok sert tepki: Dehşete düştük, utanç verici korkunç!
DSÖ'den çok sert tepki: Dehşete düştük, utanç verici korkunç!
GİRİŞ 07.04.2020 01:12 GÜNCELLEME 07.04.2020 01:13
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, COVID-19'a ilişkin ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını vurgulayarak "DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, tüm ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır" ifadesini kullandı.

FRANSIZ DOKTORLARA ÇOK SERT TEPKİ

 

 

Bazı Fransız doktorların COVID-19 aşısının Afrika'da denenebileceğine yönelik açıklamalarını anımsatan Ghebreyesus, "Doğrusunu söylemek gerekirse dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür 'ırkçı söylemler' dayanışma karşıtlığıdır" değerlendirmesinde bulundu.

"Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır." diyen Ghebreyesus, COVID-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus, Fransız doktorların açıklamalarını "utanç verici" ve "korkunç olarak niteleyerek, şöyle devam etti:

"Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa insanlara eşit muamele yapılması lazım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz"

"Maske kullanılması konusunda siyah veya beyaz cevap yok"

Virüsten korunmak için maske kullanılması tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, "Siyah veya beyaz bir cevap yok. Sihirli değnek de yok. Maske tek başına pandemiyi durduramaz. Ülkeler, vakaları bulmaya, test etmeye, izole etmeye, her vakayı tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye devam etmek zorundadır" diye konuştu.

Öte yandan, basın toplantısına müzik dünyasının önemli isimlerinden Lady Gaga da katıldı.

Lady Gaga, dünya genelindeki sağlık çalışanlarına destek amacıyla 18 Nisan'da internet üzerinden yayımlanacak, "One World: Together at Home" başlıklı programa ilişkin bilgi verdi.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 77
 • Ene 3 ay önce Şikayet Et
  Insanliga fransiz kalmiş bu fransiz doktorlarinda denenmesi gerekli
  Cevapla
 • insan 3 ay önce Şikayet Et
  madem öyle suç duyurusunda bulunsana be korkuluk....
  Cevapla
 • Emin 3 ay önce Şikayet Et
  Irkçılık cehalettir!
  Cevapla
 • ömer lütfi duman 3 ay önce Şikayet Et
  Yıllardan beri yaptıkları şey oradaki insanları kobay olarak kullanıyorlar.
  Cevapla
 • Avni özkan 3 ay önce Şikayet Et
  Sömürgeci zihniyetten ancak böyle bir örnek tavır beklenir.başkalarını insan yerine koymayan bu kafa iyşallah bu sıkıntıyı en fazla yaşayanlar olurlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayasofya hakkında dikkat çeken kulis bilgisi: Karar yazım aşamasında
Çorum'dan Konya'ya uçtu