Portekiz sağlık sistemi çökmek üzere!

Portekiz sağlık sistemi korona virüs salgını nedeni çökmenin eşiğine geldi. Sağlık Bakanı Marta Temido yaptığı açıklamada, “Sağlık sistemimiz aşırı bir baskı altında. Bir sınır var ve biz buna çok yakınız" dedi.

Portekiz sağlık sistemi çökmek üzere!
Portekiz sağlık sistemi çökmek üzere!
GİRİŞ 17.01.2021 23:43 GÜNCELLEME 17.01.2021 23:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Korona virüs salgını Avrupa’da birçok ülkenin sağlık sistemlerini tehdit etmeye devam ediyor. Portekiz’de artan Covid-19 vakaları nedeni ile yoğun bakım yataklarında doluluk oranın hızla artması sağlık sistemini çökmenin eşiğine getirdi. Sağlık Bakanı Marta Temido, zor durumdaki bir hastaneyi ziyaret ettikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Sağlık sistemimiz aşırı bir baskı altında. Bir sınır var ve biz buna çok yakınız" dedi.

Portekiz, salgından önce Avrupa’da 100 bin kişi başına düşen en düşük yoğun bakım yatak kapasitesine sahip ülke konumunda bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Portekiz’de yoğun bakım ünitelerinde maksimum 672 Covid-19 hastası tedavi altına alınabileceği gözüküyor.

Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü (DGS) tarafından yapılan açıklamada ise, Portekiz’de yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan Covid-19 hasta sayısının 647’ye ulaştığı aktarıldı.

Portekiz Hastane Yöneticileri Derneği ise, hastaneye yatırılması gereken korona virüs hastalarının sayısının önümüzdeki hafta önemli ölçüde artmasını bekliyor.
Oxford Üniversitesi tarafından desteklenen ourworldindata.org web sitesine göre, Portekiz son 7 günde Avrupa'da kişi başına en yüksek korona virüs vakasına sahip ülke oldu.

Yeni vakaların çoğu başkent Lizbon’da yoğunlaşırken, hastaların çoğu ülkenin en büyük ikinci şehir olan Porto’da dahil olmak üzere çeşitlere şehirlere nakledildi.

Lizbon'un en büyük hastanesi Santa Maria'nın Direktörü Daniel Ferro yaptığı açıklamada, "Halihazırda kurulu kapasitemizin üzerindeki hastaları tedavi ediyoruz ve bunun gerçekleştiği tek hastane biz değiliz" dedi.Lizbon'daki Garcia de Orta Hastanesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, hastanede artık korona virüs hastaları için yatak kalmadığını ve yakında "felaket öncesi" aşamaya girilebileceği vurgulandı.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Portekiz’de toplam vaka sayısı 549 bin 801’e, toplam can kaybı ise 8 bin 861’e ulaştı.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • chpkk 1 ay önce Şikayet Et
  erdoğanın sağlık yatırımları olmasa 99 depreminde kemalın ssk döneminde olduğundan daha beterini yaşardık
  Cevapla
 • Portekizli.58 1 ay önce Şikayet Et
  Her sene grip mevsimi kış geldimi böyle zaten portekiz nedense.?
  Cevapla
 • KARAKALE 1 ay önce Şikayet Et
  boş muhabeti bırakın.bunlar kendimizi avutmaktan başka bir şey değildir .İSTERİM Kİ: MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ çalışkan olsun guru ve şeref duyarım lakin: KAHVE KÖŞELERİNDE DEDİKODU YAPMAKTAN N YAPIYORUZ.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Son dakika haberi: Satamıyoruz deyip duyurdular: Almanya'dan Türkiye'ye 'kapıları açın' çağrısı