Son dakika... Skandal açıklama: Tehdit oluşturuyor, başörtüsünü yasaklamamız lazım!

Fransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinden (LR) milletvekili ve cumhurbaşkanı aday adayı Eric Ciotti, Arap-Müslüman ağırlıklı göçü, ülkesindeki Yahudi-Hristiyan medeniyeti için tehdit olarak gördüğünü belirtti.

Son dakika... Skandal açıklama: Tehdit oluşturuyor, başörtüsünü yasaklamamız lazım!
Son dakika... Skandal açıklama: Tehdit oluşturuyor, başörtüsünü yasaklamamız lazım!
GİRİŞ 16.11.2021 06:43 GÜNCELLEME 16.11.2021 13:48
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Göç ile başörtüsünü ilişkilendiren sağcı milletvekili, başörtüsünü "siyasal İslam’ın" bir "simgesi" ve "bayrağı" olarak tanımladı. Ciotti ayrıca, başörtüsünü reşit olmayanlar, kamu hizmetleri kullanıcıları ve okul gezilerindeki refakatçi anneler için yasaklamak istediğini aktardı.

Fransız BFM TV kanalında yayımlanan programa, Cumhuriyetçiler Partisinden, aralarında Eric Ciotti’nin de bulunduğu 5 cumhurbaşkanı aday adayı katıldı.

Ciotti, göç meselesinin bugün Fransızların en önemli endişesi haline geldiğini savunarak, “Vatandaşlarımız kendilerine basit bir soru soruyor, varisi olduğumuz, Aydınlanma Fransa’sı, Yahudi-Hristiyan medeniyeti Fransa’sı yarın her zaman kendine sadık kalabilecek mi?” ifadelerini kullandı.

“Yarın Fransa'nın Fransa olarak kalmasını istiyorum.” diyen Ciotti, Fransa’nın farklı bir kültürden oluşan ve ağırlıklı olarak Arap-Müslüman kökenli kitlesel göç aldığını, bunun ülke tarihinin temellerini sorgulattığını iddia etti.

"FRANSIZLIK SOYDAN GELMELİ"

Ciotti, Napolyon döneminde Fransa vatandaşı olabilme hakkının "kan" ile elde edildiğini vurgulayarak, “Fransızlık soydan gelmeli.” dedi. Bugün 5 yıl ülkede yaşayanların vatandaşlığa başvurma hakkına sahip olduğunu hatırlatan LR milletvekili, bunun en az 10 yıl olması gerektiğini savundu.

BAŞÖRTÜSÜNÜ "BAYRAK" OLARAK TANIMLADI

Göç ile başörtüsünü ilişkilendiren sağcı milletvekili, başörtüsünü "siyasal İslam’ın" bir "simgesi" ve "bayrağı" olarak tanımladı. Ciotti ayrıca, başörtüsünü reşit olmayanlar, kamu hizmetleri kullanıcıları ve okul gezilerindeki refakatçi anneler için yasaklamak istediğini aktardı.

"FRANSA TOPRAKLARINA KİMİ KABUL EDECEĞİNİ KENDİSİ BELİRLEMELİ"

LR milletvekili Ciotti, göçme hakkını durdurmayı istediğini dile getirerek, Fransa'nın kimi topraklarına kabul edeceğini kendisinin belirlemesi gerektiğini söyledi. Fransa’da merkez sağdaki LR partisi, Nisan 2022’de yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde yarışacak adayını, sadece parti üyelerinin oy kullanabileceği aralık ayında düzenlenmesi beklenen bir kongrede belirleyecek.

LR Partisinin, Michel Barnier, Xavier Bertrand, Eric Ciotti, Philippe Juvin ve Valerie Pecresse’ten oluşan 5 cumhurbaşkanı aday adayı bulunuyor. Sağın ve aşırı sağın yükselişte olduğu ülkede, bu kesimin oyunu alabilmek isteyen adayların söylemlerinin radikal ve ırkçı zemine kayması dikkat çekiyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 90
 • !!! 1 yıl önce Şikayet Et
  Gün gelecek akıttığınız mazlumların kanında boğulacaksınız .
  Cevapla
 • Ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Nehrin önünü ne kadar tıkarsan tıka, akışını sürdürür. Hele o tıkaç yıkılınca sen o zaman gör akışı.
  Cevapla
 • Yavuz Sultan Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Asıl tehdit senin gibi dinozor taş devri yaratıklarıdır dinsiz imansız kitapsız hain !..
  Cevapla
 • Hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarda akıl yok. Akıllı bir laf ettiklerini gömek mümkün değil.
  Cevapla
 • bir dost 1 yıl önce Şikayet Et
  heh şöyle özünüze dönün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da toplu taşıma trafik canavarına döndü! 2022'de ağır bilanço: 2 ölü, 275 yaralı
Rozetini bizzat Kılıçdaroğlu takmıştı: Tartışılan isim başdanışman oldu!