İsveç, Finlandiya ve Türk heyetleri bugün bir araya geliyor

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği için Türkiye ile varılan mutabakat kapsamında, bu iki ülkenin gerekli adımları atıp atmadığını takip etmek amacıyla kurulan Daimi Ortak Mekanizma ilk toplantısını bugün Finlandiya’da yapıyor.

İsveç, Finlandiya ve Türk heyetleri bugün bir araya geliyor
İsveç, Finlandiya ve Türk heyetleri bugün bir araya geliyor
GİRİŞ 26.08.2022 07:23 GÜNCELLEME 26.08.2022 07:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Toplantıda Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek.

Bugüne kadar başta FETÖ ve PKK’lılar olmak üzere Türkiye’nin bu iki ülkeden iadesini istediği teröristlerle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Toplantıda, teröristlerin iadesi ve terör örgütünün faaliyetlerini izin verilmemesi başta olmak üzere Türkiye’nin talepleri tek tek yeniden gündeme getirilecek ve taleplerin karşılanmaması durumunda bu iki ülkenin NATO üyeliğine ‘Evet’ denmeyeceği bir kez daha vurgulanacak.

Toplantıya, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı ile MİT’ten uzman bir heyet, terör örgütü YPG’nin PKK’yla bir bütün olduğunu anlatan 350 sayfalık kapsamlı bir raporun olduğu dosyayla girecek. Raporda, terör örgütü YPG içinde yer alıp yakalanan ve teslim olan teröristlerin ifadeleri ile görsel şemalı bilgiler yer alıyor. İsveç şu ana kadar sadece, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı Okan Kale’nin iadesini kararlaştırdı. Ayrıca, 8 yıl önce sığınma başvurusu yapan ve başvurusu 6 ay önce reddedilen 26 yaşındaki Zinar Bozkurt’u sınır dışı etme kararı aldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 1
  • hHüseyin 3 ay önce Şikayet Et
    hHüseyin Boş İşler, Boş. Nasıl Olsa Bize Zorla Kabul ettirecekler. NATO'nun nerede ise tamamı PKK / PYD ve diğer TÜRKİYE DÜŞMANI Terör Örgütlerine destek veriyorlar. Ha bir eksik, Ha bir fazla Yine, Yeni, Yeniden ÇUKUR'a Gömeriz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan döviz ve enflasyon açıklaması
Sözcü'nün 'halk ekmek' manşeti yalan çıktı! Başkan Beyazgül işin aslını açıkladı