İstanbul Barosu iptal için mahkemeye başvurdu!

İstanbul Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan taksilerde ses ve görüntünün kaydının yapılmasını zorunlu kılan genelgenin iptali için mahkemeye başvurdu.

İstanbul Barosu iptal için mahkemeye başvurdu!
İstanbul Barosu iptal için mahkemeye başvurdu!
GİRİŞ 20.07.2017 12:43 GÜNCELLEME 20.07.2017 12:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul Barosu Başkanlığı adına Ankara 17. İdare Mahkemesi'ne başvuran Avukat Atilla Özen dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"19 Temmuz 2017 tarihinde, İstanbul'da faaliyette bulunan kimi taksilerde ses ve görüntülerin kayda alındığı görülmüştür. Aynı tarihte internet ortamında yapılan araştırmada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 16 Şubat 2017 tarih ve 35662 sayılı yazısı uyarınca bu uygulamanın başlatıldığı öğrenilmiştir. Bu yazıda, 'Başta terör olayları olmak üzere, meydana gelen adli olayların araştırılması, delillere ve faillerine ilişkin bilgilere hızla ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda en az 7 gün süreyle kayıt yapabilen, ön dış ve iç kamera ile kayıt cihazlarının bulundurulması ve aktif halde tutulmasının zorunlu kılındığının bildirildiği anlaşılmıştır' denildi.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI VE İPTALİ İSTENDİ

Dilekçenin sonunda, “Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, taksilerde kamera kaydının yapılmasını zorunlu kılan genelgesinin yürütmesinin durdurulması ile iptali, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı tarafa yükletilmesi saygılarımla vekaleten arz ve talep olunur" denildi.

YORUMLAR 3
 • 34 taksici 5 yıl önce Şikayet Et
  Uygulamayı sonuna kadar destekliyorum hatta ben aracıma hemen taktırdım.Bu uygulama ile hem meslektaşlarımın can güvenliği daha korunaklı hale gelecek hemde emniyet güçlerine yardımcı olacağız bunun neresi yanlış?? Not:güvenlik kamerasının çektiği görüntülere gerektiğinde sadece savcılık izni ile izlenebilir başka hiç kimse izleyemez .
  Cevapla
 • hknslh 5 yıl önce Şikayet Et
  niye rahatsız oldular ki?
  Cevapla
 • yunus 5 yıl önce Şikayet Et
  İyi de buradaki rahatsızlığınız nedir?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
Yunanistan'dan roketli provokasyon: Türkiye'nin dibinde tatbikat