Hastaneye girmeden korona teşhisi

Türkiye'de hastanelere koronavirüs şikâyeti ile başvuran hastaları, diğer sağlık problemleri olan hastalardan izole etmek ve virüsün yayılmasını önlemek için yeni bir adım atıldı.

GİRİŞ 02.04.2020 09:22 GÜNCELLEME 02.04.2020 09:56
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı tarafından, 81 ildeki pandemi hastanelerinin bahçesinde teşhis çadırları kurulmaya başlandı. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi koronavirüs belirtileri görülen kişilere ilk teşhis, hastane binasının dışında kurulan bu çadırlarda konuluyor.

 

 

İLK KONTROL ÇADIRLARDA

Çadırlarda sağlık personeli tarafından, vatandaşların başvuruları alınıp koronavirüs şüphesi bulunanların ilk değerlendirmeleri yapılıyor. Ön değerlendirmede hasta şüpheli görülürse hemen müdahale ediliyor ve tedavisi için gerekli birime sevk ediliyor. Bu sayede hastaneler için ekstra kapasite oluşturulurken pozitif teşhisi konulan kişilerin de virüsü diğer hastalara bulaştırmasının önüne geçiliyor.

PROF. DR. EYÜBOĞLU: AMAÇ DİĞER HASTALARI KORUMAK

Uygulamayı değerlendiren Sağlık Bakanlığı Koranavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu “Her hastane, kendi şart ve imkânlarına göre Covid-19 hastalarının hastane içine girmeden ayrı bakıldığı girişte bir yer kuruyor” dedi. Eyüboğlu “Tabii her hastanenin imkânı farklı. Kimi çadır yapıyor kimi girişteki ilk iki odayı ayırıyor. Herkes başka tedbirler alıyor. Bütün bunlar, eğer bu kişiler enfekte olmuş ise diğer hastalara bulaşmaması için yapılıyor. Çünkü kalp krizi, şeker koması ya da kanser teşhisi gibi şikâyetlerle gelen hastalar da var” diye konuştu.

 

 

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda Güney Kore örnek alınmış, olması gereken bu, maalesef kervanı hep yolda düzüyoruz.
  Cevapla
 • Selim 2 ay önce Şikayet Et
  Olması gereken buydu. Ne kadar çok kadaeme o kadar çok kontrol. Ah bir de çarşı pazar gezenlerde aynı anlayışta olsa.
  Cevapla
 • Batman 2 ay önce Şikayet Et
  Evlerinde bile yapıla bilir
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  çok iyi
  Cevapla
 • yazan 2 ay önce Şikayet Et
  koruyucu ekipman üretimini artırın bazı şirketler ihracata yönelik çalışsınpara kazansın neden engelliyorsunuz ki mevzuatı kolaylaştırın koruyucu ekipman üretmek isteyen herkese izin verin. eczanelerde 5tlye maske satılıyor. tek kullanımlık maske için fiyat yüksek. maske fiyatları düşürülmeli sokağa çıkan herkes maske takmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski krediler yapılandırılacak mı? Prof. Dr. Kerem Alkin'den dikkat çeken açıklama
 4562 personel TSK'dan ihraç edildi