Adalet Bakanlığı'nın normalleşme takvimi planı belli oldu

Yeni tip koronavirüs ile mücadelede elde edilen başarının ardından Adalet Bakanlığının, normalleşme programı kapsamında adliyeleri 15 Haziran sonrasında tam faaliyete geçirmeye hazırlandığı belirtilirken, yeni bazı tedbirlerin alınmasının gündemde olduğu öğrenildi.

Adalet Bakanlığı'nın normalleşme takvimi planı belli oldu
Adalet Bakanlığı'nın normalleşme takvimi planı belli oldu
GİRİŞ 02.05.2020 07:30 GÜNCELLEME 02.05.2020 13:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı, marketlerdeki gibi duruşmalarda da sosyal mesafe kuralları ve tedbirleri uygulamayı planlıyor. Yine, dosya durumuna göre, duruşmaların 10 ya da 15 dakika ara verilerek devam edilmesi sağlanacak. Mahkemelerin bir gün önceden duruşma listesi hazırlanarak, sadece bu kişilerin adliyeye girişine izin verilmesi gibi tedbirlerin de alınabileceği kaydediliyor. Avukatların veya tutuksuz yargılanan sanıkların duruşma saatlerine göre sırayla adliyeye alınması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu dönemde, tanıklı yapılacak olan duruşmaların ertelenebileceği aktarılıyor.

 

Bakanlığa, barolar tarafından bu yıl adli tatil yapılmamasına yönelik çok sayıda talebin geldiği de öğrenildi. Bakanlığın baroların bu talebini değerlendirdiği ve önümüzdeki günlerde bir karar vereceği ifade edildi. Öte yandan, bazı barolar, yeni tip koronavirüs nedeniyle Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinde bu süre içerisinde dosyaların incelenmesi gerektiğine dair görüşlerini Bakanlığa iletti. Bu sayede salgın sonrası oluşabilecek yığılmanın önüne geçilebileceği belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ismail karatas 4 ay önce Şikayet Et
    Virüs ile mücadele gevşememeli. Kademeli ve dikkatli şekilde rutine dönmek gerekli. Ancak adlı tatilin kaldırılması rutin dışı ve gereksizdir. O tarihe verilmiş duruşma günü olmadığı için kaldırılmasının da bir anlamı yoktur. Henüz tehlike geçmediği için de virüsün yayılmasının önlenmesinde adlı tatilin katkısı olacaktır. Aksi takdirde yıl boyu kullanılacak izinler yargılamaları olumsuz etkiler.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kayseri'de boşanma aşamasındaki koca dehşet saçtı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan gazetenin rezalet manşetine suç duyurusu