BMGK'da kritik karar: Rusya'nın Suriye tasarısı reddedildi!

Son dakika: Rusya'nın Suriye'ye uluslararası yardım mekanizmasını veto etmesinin ardından 6 aylığına sadece bir sınır kapısından yardım önerisi BMGK'de reddedildi

BMGK'da kritik karar: Rusya'nın Suriye tasarısı reddedildi!
BMGK'da kritik karar: Rusya'nın Suriye tasarısı reddedildi!
GİRİŞ 09.07.2020 02:23 GÜNCELLEME 09.07.2020 04:07
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Son dakika: Rusya'nın Suriye'ye uluslararası yardım mekanizmasını veto etmesinin ardından 6 aylığına sadece bir sınır kapısından yardım önerisi BMGK'de reddedildi.

 

 

Rusya, dün BM Güvenlik Konseyi'nde, Türkiye üzerinden 2 sınır kapısından Suriye'ye insani yardımların girişine olanak sağlayan ve 10 Temmuz'da görev süresi dolacak olan mekanizmanın yenilenmesini veto etti ve konseye kendi karşı tasarısını sundu. 

Rusya'nın Suriye'ye Türkiye'den Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Babülhava'dan sadece 6 ay uluslararası yardımların girişini öneren karar tasarısı, BMGK'de gereken 9 oya ulaşamadığı için reddedildi.

 

 

ABD, FRANSA, İNGİLTERE VE ALMANYA KARARA KARŞI ÇIKTI

ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti karara karşı çıkarken, Tunus, Nijer, Endonezya ve Saint Vincent çekimser kaldı. Rusya, Çin, Vietnam ve Güney Afrika ise karar tasarısına destek verdi.

Suriye'ye, mevcut BMGK kararı doğrultusunda sadece Türkiye üzerinden 2 sınır kapısından, Öncüpınar karşısındaki Babüsselame ve Cilvegözü karşısındaki Babülhava'dan uluslararası yardımlar yapılabiliyor.

Rusya ve Çin'in dünkü vetosunun ardından 2 sınır kapısı da 10 Temmuz'da mekanizmanın görev süresinin dolmasıyla başka bir karar alınamadığı taktirde yardım konvoylarının geçişine kapanmış olacak ve yaklaşık 3 milyon Suriyeli için hayati derecede önem taşıyan yardımlar duracak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Yakub 4 hafta önce Şikayet Et
  BM den BMGK dan Müslümanlara fayda yok. Küfür milleti tek.
  Cevapla
 • Bozkurt 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'ye gelsinler biz bakarız zaten yarısına bakıyoruz.
  Cevapla
 • Dermanbey 4 hafta önce Şikayet Et
  Suriyeyide irakida daha dogrusu eski Topraklari yine alacagiz ve bize baglanacaklar ve biz yönetecegiz insallah,Rejimler yok alacak Halklar bizi cagiracaklar cünkü oynanan oyunlari anladilar artik ..
  Cevapla
 • Mehmet 4 hafta önce Şikayet Et
  Olan Müslüman ülkelere ve Müslümanlara oluyor. Ülkemize sahip çıkmalı yoksa bizim ülkemizde hangi işin yapılacağına bile ecnebi gavurlar karar verecekler.
  Cevapla
 • hmd 4 hafta önce Şikayet Et
  beter ol çin ve rusya. inşaallah mazlumun ahı göklere yükselir.
  Cevapla
 • barakuda 4 hafta önce Şikayet Et
  BM nin alabildiği bir kararı bilen varmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da riskli ilçelerde kısıtlama olacak mı? Kritik toplantı
Büyük sürpriz! Sinan Gümüş Fenerbahçe'de