Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan aşı önerisi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, influenza ve Covid-19'a kişinin aynı anda yakalanabileceğini belirterek, " influenzaya karşı geliştirilmiş bir aşının Covid-19’a karşı da koruyucu olduğunu söylemek doğru değil. Ama iki enfeksiyonun bir arada gözlenebileceği durumlarda hastalık daha ağır seyredebilir. Ondan dolayı influenza aşısının yapılmasını bu dönemde de tavsiye ediyoruz" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan aşı önerisi
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan aşı önerisi
GİRİŞ 17.07.2020 10:05 GÜNCELLEME 17.07.2020 10:08
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

SAĞLIK Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr.  Afşin Emre Kayıpmaz, influenza ve Covid-19'a kişinin aynı anda yakalanabileceğini belirterek, "İkisinin klinik belirtileri de zaten çoğu zaman benzerdir. Direkt olarak influenzaya karşı geliştirilmiş bir aşının Covid-19’a karşı da koruyucu olduğunu söylemek doğru değil. Ama iki enfeksiyonun bir arada gözlenebileceği durumlarda hastalık daha ağır seyredebilir. Ondan dolayı influenza aşısının yapılmasını bu dönemde de tavsiye ediyoruz" dedi.


Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, mevsimsel grip olarak halk arasında bilinen influenza hastalığına karşı aşıların geliştirilmiş durumda olduğunu ve risk grubundaki hastalara, bağışıklık sistemi düşük olan kişilere bunun yaptırılmasını tavsiye ettiklerini belirtti. Doç. Dr. Kayıpmaz, ''Önceki yıllarda da bunu tavsiye ediyorduk. Bundan sonraki yıllarda da tavsiye ediyoruz. Fakat burada şuan karşılaştığımız mikroorganizmalar birbirinden farklı. İnfluenza bir tarafta, Covid-19 dediğimiz virüs ayrı bir tarafta. Direkt olarak influenzaya karşı geliştirilmiş bir aşının Covid-19’a karşı da koruyucu olduğunu söylemek doğru değil. Ama şu var ki iki enfeksiyonun bir arada gözlenebileceği durumlarda, özellikle de kişilerin bağışıklık sistemi baskılanmışsa bu hastalık daha ağır seyredebilir. Ondan dolayı influenzaya karşı da koruyucu özelliği olduğundan, influenza aşısının yapılmasını bu dönemde de tavsiye ediyoruz. Yani grip aşısını bu dönemde tavsiye ediyoruz. Ama 'grip aşısı direkt olarak Covid-19’dan sizi korur' diyemeyiz. Zaten Covid-19 aşısıyla ilgili çalışmalar da dünyanın birçok yerinde devam etmekte" diye konuştu. 

'İKİ ENFEKSİYON AYNI ANDA DAHA AĞIR'

Gribin ileriki aşamada Covid-19'a dönme olasılığıyla ilgili de Doç. Dr. Kayıpmaz, "Bunları birbirine dönüşme gibi değil de eş zamanlı olma gibi düşünebiliriz. Yani bir kişi influenzaya yakalanabilir, Covid-19'a yakalanabilir; ikisinin klinik belirtileri de zaten çoğu zaman benzerdir. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler her iki hastalıkta da görülebilir. Mevsimsel griplerde de bu tarz belirtiler gözükebiliyor. Artık bundan sonraki süreçte önemli olan geçirmekte olduğumuz enfeksiyon mevsimsel grip mi yoksa Covid-19 mu? Önümüzdeki sonbaharda yani influenzanın da yükselmesiyle birlikte bizim yapacağımız şey hastanelerde birbirinden ayrımı yönünde çaba göstermek olacak. Yani Covid-19 ve gribin ikisinin farklı organizmalar olduğunu söyleyebiliyoruz. Bunları ikisinin birbirine dönüşmesi olarak düşünmeyelim. Ama iki enfeksiyonda aynı anda bağışıklık sistemi baskılanmış ya da altta yatan kronik hastalığı olan kişilerde olursa bu hastalığın o kişilerde daha ağır seyredebileceğini öngörebiliyoruz" diye konuştu.

'EYLÜL-EKİM'DE ARTIŞ OLABİLİR'

Doç. Dr. Kayıpmaz, henüz birinci dalganın devam ettiğini ifade ederek, "Birinci dalga tamamlanacak ki ikinci bir dalgadan bahsedelim. Ama eylül-ekim aylarında mevsimsel griplerin de işin içerisine girmesiyle birlikte ve kapalı alanlarda insanların birbirine daha kısa mesafeli durmasının da bunda etkili olacağını düşünüyoruz ki tüm bunların etkisiyle eylül-ekim aylarının sonrasında grip ve koronavirüs vakalarında artış olması mümkün olabilir. O yüzden bizim bu günlük yeni vaka sayılarıyla sonbahara girmememiz gerekiyor. Bizim sonbahardan önce bu sayıları çok daha alt düzeylere çekmemiz gerekiyor. Burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine düşen her şeyi yaptı. Bundan sonra artık bizim birey olarak ne kadar tedbirlere uyduğumuz önemli. Hepimiz artık maske, mesafe, hijyen tedbirlerini uygulamamız gerektiğini biliyoruz. İşte biz bu tedbirleri ne kadar benimseyip, günlük yaşantımızda bunu ne kadar uygularsak bizim yeni vaka sayılarımızın sonbahara gelmeden düşürmemiz mümkün olacak. Bunu da tedbirlere harfiyen uyarak sağlayacağız" ifadelerini kullandı. 

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Serkan Ozkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanyada bir arkadasin tecrübesi: Şimdiye kadar kolay kolay grip dahi olmayan arkadas grip asisi olduktan sonra hemen grip oluveriyor... Sayin Baskan da, ben yaptirmadim siz de yaptirmayin demedi mi ?
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  hatırlarsanız bundan 7-8 sene önce grip salgınında aşı olun diye çağrı yapılmıştı,ama çoğu kişi olduda ,ülke liderleri ve aileleri olmamıştı.bu gibi durumlarda önce ülke liderlerinin vatandaşa örnek olması lazım,olmadıklarına göre demek birşey biliyor,sakıncalı buluyorlar.niye olmadıklarını halkla paylaşmaları lazım.
  Cevapla
 • edmond dantes 1 yıl önce Şikayet Et
  daha dün bizim sitedeki kamelyada kadınlar sanırım doğum günü partisi yapıyorlar çocuklardan birine. kamelya full kadın dolu hiçbirinde maske yok. her yer çocuk kaynıyor sanırsın kreş. bu kafayla zor. bu umursamazlara bişi olmaz yine olan zavallı korunmaya çalışan yaşlılara olur. Allah acısın esirgesin. Şu utanmaz sıkılmaz sorumsuzların virüslerinden saklasın onları.
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Gençler grip aşısı olmuyor çocuklar grip aşısı olmuyor ve covid 19 Ada yakalanmıyor. dikkat edin yaş 30 ları bulup bağışıklık zayıflayınca grip aşısı ile vücudumuza kovidin genlerini bıraktılar. Özellikle son 10 yıl. tamamlayıcı gen ise bu yıl piyasaya sürüldüğü için kovid-19 kendi oluşumunu tamamlandı. Bu cümleler Şahsi fikrimdir. Gençler ve çocuklar neden covid e yakalanmıyor. Araştırılması gereken şu.. Covid e yakalananların % kaçı daha önce grip aşısı olmuş. Grip aşısı olmayanlara covid bulaşmış mı bulaşmamış mı.
  Cevapla
 • Fermantasyon 1 yıl önce Şikayet Et
  kronik kalp ve akciğer hastalarına hastanelerde grip aşı ilk geldiğinde hemen yapılmalı devlet o hastalara öncelik verilmesi için çalışma yapmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böyle hazımsızlık görülmedi: Selçuk Bayraktar'a eğitim verdiğimiz için utanıyorum
Karadeniz gazında yeni gelişme! Heyecanlandıran görüntüler