Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar buldu

Çanakkale bir grup amatör balıkçı yaklaşık 9 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen mamut fosilleri buldu. Kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı.

Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar buldu
Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar buldu
GİRİŞ 10.11.2020 09:59 GÜNCELLEME 10.11.2020 10:02
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy sahillerinde bir grup amatör balıkçı tarafından, yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen mamut fosilleri bulundu. Sosyal medya üzerinden kurdukları amatör balıkçılık grubuyla Çanakkale’nin hemen hemen tüm sahillerinde balık avlayan bir grup genç, geçtiğimiz günlerde Yeniköy sahillerinde kayaların içerisinde bulunan fosilleri keşfedince durumu müze ve üniversite yetkililerine bildirdiler. Yapılan resmi yazışmaların ardından amatör balıkçılarla bölgeye giden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Öğretim Üyesi Dr. Sevinç Kapan geniş çaplı araştırma başlattı. 

 

 

İlk olarak fosillerin olduğu kayalar belirlendi. Daha sonra kayaların içerisinde bulunan fosillerin zarar görmemesi için özel bir sıvıyla kayaların içerisindeki boşluklar dolduruldu. Bu sayede kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı. 

 

 

“OMURGALI DİŞİ OLDUĞUNU ANLADIM”

Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Uzman Paleontolog Dr. Serdar Mayda ile birlikte arazide 3 gün boyunca çalışma yaptıklarını belirten ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Öğretim Üyesi Dr. Sevinç Kapan,“ Çanakkale Troia Müzesi’nden gelen resmi bir bilgi ve aynı zamanda sosyal medyadan gelen bir bilgiyle geçtiğimiz günlerde böyle bir haber aldık ve beraberce örneğin olduğu Çanakkale Yeniköy civarına gittik. Ben örneği gördüğümde bunun bir omurgalı dişi olduğunu zaten anlamıştım. Bu konuda çalışan Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Uzman Paleontolog Sayın Dr. Serdar Mayda’yı Çanakkale’ye davet ettim. Örnekleri koruma altına almak için onunla beraber 3 gün arazide çalıştık. Ancak biz insani gücümüzle jeolojide kullandığımız yöntemlerle bunu başaramadık. Daha sonra bilim sever bir iş adamının desteğiyle ulaşım koşullarının güç olmasına rağmen taş kesme makinesi getirerek örneği kestik ve bölümümüze getirdik. Şuanda Serdar Mayda tarafından örneğin tanımlama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor” dedi. 

“ERGİN VE BEBEK MAMUT FOSİLLERİ”

Yapılan ilk incelemelere göre dişlerin ergin ve bebek mamuta ait olduğunu söyleyen Kapan, “Şuanda söyleyebileceklerimiz, günümüzden yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait bir mamut yani fillerin atası fosili. Bu fil öldüğü zaman yaklaşık 30-40 yaşlarında ergin bir bireymiş. Çünkü bulunan diş ve diş köklerinden bunu söyleyebiliyoruz ama tek başına değilmiş. Yanında bir de süt dişi yani kökü olmayan bir diş bulunan bebek form varmış. Yani, birden fazla form olduğu için ana-bebek ya da baba- bebek diyebiliriz” diye konuştu. 

“ORMANLIK ALANDAN TATLI SU KENARINA GELMİŞ OLMA İHTİMALLERİ YÜKSEK”

Ergin ve bebek mamutun ormanlık alanda yaşadığını ve su ihtiyaçlarını karşılamak için o dönemde bölgeye gelmiş olabileceklerini de sözlerine ekleyen Kapan, “O dönemde yani yaklaşık 9 milyon yıl öncesinde bir ormanlık alanda yaşayan formlardan bunlar. Yerden yaklaşık 2,5-3 metre yüksekliğe sahipler. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su ihtiyaçlarını gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir doğa olayı sonucunda, günümüze kadar fosilleşerek ulaşmışlar ve biz de onlara bu sayede ulaşmış olduk” şeklinde konuştu. 

Fosil kalıntılarını bulan ve yetkililere haber veren amatör balıkçı Erdinç Aydoğan ise “Pazar günü rutin olarak balığa çıkmıştık. Bu civarda gezerken kayaların içerisindeki kemikler dikkatimizi çekti. Durumu üniversiteden hocalarımızla paylaştık. Hocalarımız gelerek şuan ön inceleme yapıyorlar. Gerekli bilgiyi hocalarımız araştırdıktan sonra verecekler. Bizim bu tip konulara zaten merakımız vardı. Kaya oluşumları, dikkatimizi çeken başlıca unsurlar arasında yerini alıyor. İnşallah bulduğumuz fosiller bölgemize değer katar” dedi. 

ETİKETLER
mamut fosilleri
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Bilal 11 ay önce Şikayet Et
  9 milyon değil sanki 10 milyona ramak kalmış anlatmaya gerek yok işte görüyorsunuz
  Cevapla
 • cahil 11 ay önce Şikayet Et
  Bizim gibi cahiller için bu hiçbirşey ifade etmez. Bize ekmek lazım.
  Cevapla
 • Hakkı An 11 ay önce Şikayet Et
  Umut verici.. Çorlu önerler haberi ilk ti. Kirklarelindeki kireçli toprak katmanları içinden trex beklerken çanakkale enez den mamut... buna da şükür... trakya zamansal oluşum olarak anafolu dan farklı imiş... Romanya ve uzaniminda bulunan fosiller onun için trakya da çıkıyor. 18 mart universitesi ön ayakbolur da bu müze anadolu da değil trakya da kurulur. Kalkinma ajanslari da kesenin ağzını açsın be ya
  Cevapla
 • hattili 11 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde dinozor fosili bulmak neredeyse imkansız. Çünkü dinozor çağında ülkemiz okyanus idi.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 11 ay önce Şikayet Et
  bu bizim mahmut değil
  Cevapla
 • Ayyıldız 11 ay önce Şikayet Et
  Ne büyük keşifler ve buluşlar yapiyoruz Allah'ım.. memleketin önü çok aydınlık çok.ha gayret daha eski çağlardan da biseyler buluverin çok özlemiştik asırlardır bu günleri bu anları bekliyoruz sağolun varolun
  Cevapla
 • Vatandaş 45 11 ay önce Şikayet Et
  Artık ölsemde gam yemem artık. bu haberi duyunca çok sevindim. Dünya için ekonomimiz için süper bir gelişme. Tebrik ediyorum başarılarınızın devamını bekliyorum. Daha nice mamutlara diyorum.
  Cevapla
 • angaralı 11 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir şey yapmayıp. yapanları eleştirenler.....
  Cevapla
 • Sinirli 11 ay önce Şikayet Et
  Güldürdün bizi ya sende sağol.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan T3 Vakfı'nı hedef alan İsmail Saymaz'a tepki
Türkiye'den Yunanistan ve Rum yönetimine: Rotasını şaşıran cevabını alır!