20 bin tankerlik yakıt vurgunu

Silici Operasyonu’nda tespit edilen akaryakıt yolsuzluğunun miktarı dudak uçuklatıyor. Pompa verilerini silen firmalar 5 yılda 20 bin tankere yakın faturasız akaryakıt sattı. Bayiler vatandaşa vermedikleri faturayı yüzde 6 komisyonla şantiye ve taş ocaklarına satıp ikinci vurgun yaptı. Dağıtım şirketlerinin de yer aldığı vurgunda 136 bayi mühürlenecek ve bir daha akaryakıt sektörüne giremeyecek.

20 bin tankerlik yakıt vurgunu
20 bin tankerlik yakıt vurgunu
GİRİŞ 18.01.2021 07:38 GÜNCELLEME 18.01.2021 07:44
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

KOM Daire Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin akaryakıt sektöründe yasadışı faaliyet yürüten şirketlere ilişkin düzenlediği Silici Operasyonu’nun perde arkası deşifre oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıt vurgunu olarak kayıtlara geçen operasyon için geçtiğimiz Ağustos ayında inceleme başladı. 5 ay süren teknik ve fiziki incelemeler sonucu akaryakıt dolum, alış ve satış verilerinin kaydedilip EPDK’ya gönderildiği otomasyon sistemindeki verilerin bazı bayiler tarafından silindiği tespit edildi. Akaryakıt kaçakçılarının yakalanması için MASAK, VDK ve GİB gibi ortaklaşa çalıştı. Vergi müfettişlerinin de yer aldığı süreçte, MASAK’ın suç gelirinin boyuna ilişkin incelemeyi tamamlamasının hemen ardından ise operasyon için düğmeye basıldı.

KOMİSYON KARŞILIĞI TAŞ OCAKLARINA SATTILAR

Silme işlemini yapan şüphelilerin Konya’da faaliyet gösteren ve birlikte hareket eden iki otomasyon şirketinin sahibi ve çalışanları olduğu belirlendi. KOM ekipleri, söz konusu firmaların otomasyon sistemi kurarak, aylık ücret karşılığında anlaşmaya vardığı akaryakıt bayilerinin satış verilerini sildiğini ortaya çıkardı. Satış verilerini silen bayiler, sildikleri akaryakıtı faturasız olarak başka bayilerden temin etti. Akaryakıtı faturasız satan bayilerin de, akaryakıtın faturasını yüzde 6 komisyon karşılığında yakıt tüketim kapasitesi fazla olan şantiye, taş ocağı gibi firmalara sattıkları belirlendi. Öte yandan akaryakıtın faturasını komisyon karşılığı satın alan firmaların bu faturayı gider göstererek daha az vergi ödediği, bir de bu satışlara karşılık vergi iadesi aldığı öğrenildi.

AKRABALIK BAĞLARI VAR

Dağıtım şirketlerinin ise yasadışı veya sahte fatura ticaretinden elde ettikleri kazanç nedeniyle sözleşme yaptıkları bayilerinin satış verilerini silmesine müdahale etmediği tespit edildi. Bazı dağıtım şirketlerinin sahipleri ile bağlı bayilerinin sahipleri arasında akrabalık ve suç birlikteliği gibi bağlardan dolayı silme işlemini bayilerle birlikte yaptıkları yönünde bilgiler elde edildi.

Bir daha sektöre giremeyecekler

Şüpheliler 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. İlgili suçtan elde ettikleri mal varlıklarına ise el konacak. Ayrıca söz konusu akaryakıt satış verilerini silme işlemi yapan 136 bayinin mühürleneceği ve bir daha akaryakıt sektörüne girişine izin verilmeyeceği öğrenildi.

250 OLİMPİK HAVUZU DOLDURUR

Akaryakıt kaçakçılarının, şüpheli işlemleri EPDK ve Maliye’nin fark etmemesi için İstanbul’da farklı bir sunucu kiraladıkları, korsan sunucunun otomasyon verilerini gönderdiği yasal sunucu ile bağlantısının da bulunmadığı belirlendi. Yolsuzluk yapılan akaryakıt miktarının 250 olimpik havuzu dolduracak kadar yüklü olduğu, miktarının ise 20 bin akaryakıt tankerine denk geldiği ifade ediliyor. Kaçakçılar, akaryakıtı silmek için kullandığı programa oyun sitesi süsü vermiş.

Yenişafak

YORUMLAR 61
 • Cemaldemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben calisipda zengin olani görmedim
  Cevapla
 • huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  güldürmeyin.adamların paraya ihtiyacı kalmamış.başka şirketle kaldıkları yerden devam.hemde daha tecrübeli şekilde.nasıl olsa tatlı çalmamışlar.sülalelerine yetecek kadar para çalmışlar.
  Cevapla
 • Corona 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yani öyle diye yaptıkları yanlarına kar mı kalsın
  Cevapla
 • necati 1 yıl önce Şikayet Et
  adam 15 milyar calmis 10 yila kadar hapis..gidip kuyumcudan bir bilezik calsan daha fazla ceza yersin...devlet de biraz tesvik ediyor; beni soy beni soy diye,
  Cevapla
 • Emir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben gözlerimle şahit oldum. Akaryakıt istasyonunda kaçak akaryakıt geliyor bir aparatla her gece saat 22:00 gibi yazar kasanın beynini sıfırlayıp devlete zarar veriyorlar. gün içinde ise ordan kestikleri çoğu fişi %5 % 10 komisyonla satıp devleti iki kez soyuyorlar.. Bunları şikayet ettim CİMER e. Vergi dairesi müdürlüğünden yazı geldi bana ve yapılan denetimlerde herhangi bir usulsüzlüğe rastlanılmadığı söylendi. Bu firma halen bu soyguna devam ediyor ve ben korkudan bir daha burnumu sokmadım. Çünkü şikayetimin olduğu günden 1 gün sonra Bu firmaya haber de gitmiş. Yani siz durumu anladınız. Bu ülkede kime güveneceğiz. Şimd artık kimseye güvenim yok.
  Cevapla
 • Şimal 1 yıl önce Şikayet Et
  Ortak çalışıyoruz kardeşim.
  Cevapla
 • Maalesef 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergi kaçırdığı için avukatı şikayet ettim , müfettişler vergi kaçağı yok diye rapor yazmış , AVUKATLARIN EVRAK VE FATURALARI İNCELENMEZ DOKUNULMAZ HALE GETİRİLMİŞ ,
  Cevapla
 • hacı emmi 1 yıl önce Şikayet Et
  şikâyet edilen yere giden görevlilerin cebi para görürse herşey normal olur. devlet sanirim bunları da incelemeye alacaktır. eski türkiye yok artık.
  Cevapla
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  amerikada vergi kacırmak vatana ihanetle eşdeger bizde nerdese ödül verecekler
  Cevapla
 • Vergi Mağduru 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş Kesinlikle onaylamamakla birlikte Abd de vergi gelire oaranla alınıyor. Ve adalet vergiyle ölçülüyor. Örnek araçlardan yüzde 6 vergi alınıyor bizde once en alt dilimde yüzde 70 onunda yüzde 18 kdv si yani vergiden bile vergi alarak. İnsanları teşvik ediyor. Vergi kaçırmaya. Bu bir örnek bana göre vatandaşa zalimliktir başka birşey değil. Dolaylı olarak 20 TL'ye üretilen yağın bize 80 tl satılması gibi binlerce vergi sınıfı hagi birini sayalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'yi Ian vurdu: Tarihin en ölümcül kasırgası
Erdoğan işaret etmişti! Sinop NGS bölgesi havadan görüntülendi