Diyanet İşleri Başkanı Erbaş duyurdu: Artık hac kayıt işlemleri e-Devlet'ten yapılabilecek

Yüzbinlerce insanın hayatını kolaylaştıracak bir hizmet daha e-Devlet'te kullanıma sunuldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “9 Mayıs 2022 itibariyle hac organizasyon tercihi ve kesin kayıt işlemleri e-Devlet'ten yapılabilmektedir” dedi.

GİRİŞ 11.05.2022 14:35 GÜNCELLEME 11.05.2022 14:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Hac ön kayıt, kura-sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş- dönüş, otel bilgileri, kafile görevlilerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler Hac İşlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Hac İşlemleri E-Devlet Kapısında' uygulaması için 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu'nda tanıtım programı düzenledi. Programa Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok katıldı.

"TEKNOLOJİNİN TÜM İMKANLARINI DİYANET HİZMETLERİNDE KULLANMAYA GAYRET ETTİK"

Burada konuşan Ali Erbaş, teknolojinin tüm imkanlarını diyanet hizmetlerinde kullanmaya gayret ettiklerini belirterek, "Bunun bir örneği olarak vatandaşlarımızın hac ve umre başvuruları, kayıt ve takip gibi işlerini e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık. Bunun altyapısını ve programlarını oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin kayıtlar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış halen kayıtlar bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir" dedi.

E-Devlet'te hac kayıt işlemi nasıl yapılır? Videolu aşama aşama anlatım:

“HAC İŞLEMLERİ ÇATISI ALTINDA TEK BİR HİZMETTE TOPLADI”

Ali Erbaş, vatandaşın işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için hizmeti nasıl kullanacaklarına ilişkin eğitim videolarının da e-Devlet'e eklendiğini söyleyerek, "Hac ön kayıt, kura-sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş- dönüş, otel bilgileri, kafile görevlilerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler Hac İşlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır. Vatandaşımız e-Devlet kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada bulunuyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir" diye konuştu. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • hakan 6 ay önce Şikayet Et
  edevletten yapılsa ne olacak ücretler yüzde 180 zamlanmış nasıl gideceğiz bundan sonra artık zenginler gider gelir gider gelir..
  Cevapla
 • Cemalettin 6 ay önce Şikayet Et
  Zaten zengine farz
  Cevapla
 • gariban 6 ay önce Şikayet Et
  kutsal topraklara gitmek bu kadar pahalı olmamalı. biz fakirler ancak rüyamızda göreriz. yazıldığımda iki kişi 12.000 tl ye gidiyordu şimdi 120.000 tl ye çıktı. rabbai inşallah gitti sayar yoksa çıksada artık imkansız.
  Cevapla
 • İlyas 6 ay önce Şikayet Et
  Sanki hac parasini diyanet belirliyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Daron Acemoğlu Ermenistan'ın ekonomik krizini çözememişti
MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Başkent Kulusi'nden son dakika açıklamaları!