Zaman'ın Önlü haberi yalan çıktı haberine düzeltme

"Zaman'ın Medet Önlü haberi yalan çıktı" haberimize Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan cevap ve düzeltme...

Zaman'ın Önlü haberi yalan çıktı haberine düzeltme
Zaman'ın Önlü haberi yalan çıktı haberine düzeltme
GİRİŞ 16.01.2015 17:54 GÜNCELLEME 16.01.2015 17:54
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

13 Ocak 2015 tarihinde sitemizde yayınlanan haberle ilgili Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından gönderilen cevap ve düzeltme metni şu şekildedir:

"HABER7.COM İNTERNET SİTESİ SORUMLU MÜDÜRLÜĞÜNE

Haber7.com haber portalınızda 13 Ocak 2015 tarihinde saat 19:10 da girilen bir haberde; "Medet Önlü cinayetinde ailenin adalet talebine destek veren Kafkas Dernekleri Federasyonunun (KAFFED) ve ülkemizin önde gelen insan hakları kuruluşlarının aradan geçen yaklaşık 20 aylık süreye rağmen, cinayetin arkasındaki güçlerin hala tam anlamıyla ortaya çıkarılmadığına ve sorumluların adalete teslim edilmediğine ilişkin iddiaları "yalan iddialar" olmakla itham edilmiştir.

Bununla da yetinilmeyerek "Kafkas Dernekleri Federasyonu öncülüğündeki 4 STK da bu yalan iddialara alet edildi" ifadesi ile ulusal ölçekte örgütlenmiş köklü sivil toplum kuruluşları tahkir ve tezyif edilmiştir. Bu haberiniz pek çok başka mecrada da size atfen büyük ölçüde aynen yer almıştır.

Önlü Ailesi ve sivil toplum kuruluşları olarak 12 Ocak 2015 tarihinde yaptığımız ortak basın açıklamasında, tetikçinin yakalandığını fakat olayın arkaplanının aradan geçen uzun süreye rağmen aydınlatılamadığını belirttik. Takdir edersiniz ki hiç bir siyasi cinayet, tetikçinin üstüne yıkılarak kapatılamaz. Basına düşen sorumluluk da adaletin tecellisi için olayın tüm yönleri ile aydınlatılması talebine destek vermektir; adalet talebini "yalan iddialar" diyerek tahkir ve tezyif etmek değildir.

Ayrıca, yüzyıllara ulaşan örgütlü mücadele geleneği ile Çerkes ve Çeçen toplumları ne kimsenin yalan iddialarına alet olabilir ne de "alet olma" hakaretini kabul edebilir. Haberi veriş şekliniz hem Federasyonumuz bünyesinde hem de Çerkes ve Çeçen toplumunda ciddi rahatsızlığa neden olmuştur. Ayrıca, toplumumuzun kanaat önderleri arasında yer alan Medet Önlü'nün öldürülmesinden itibaren adalet talebini sürekli yinelediğimiz ve 67 STK nın destek verdiği bu basın açıklaması ile ilgili olarak da 1 ay öncesinden beri yoğunlaşan bir çalışma içerisinde olduğumuz halde nasıl olur da açıklamadan sonra yapılan bir habere biz alet olmuş olabiliriz? Ayrıca haberinizde açıkça ismi zikredilen Federasyonumuzdan haberi yayınlamadan önce görüş almanız gerekmez miydi?
Medet Önlü cinayetine ilişkin adalet talebimiz, basın kuruluşları arasındaki siyasi çekişmelere alet edilmemelidir.

Yaşar Aslankaya

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı"

ETİKETLER
gazete Zaman
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • A koşak 1 yıl önce Şikayet Et
  Adınısoyalmedya dediğiniz böyle tırıvırı yerlerde geyik mahabeti kimseye birşey kazandırmaz sadece herşeyi basitleştirir
  Cevapla
 • Mavrodes 6 yıl önce Şikayet Et
  Yani şimdi sizin söylediğiniz mi yalan çıktı? Anlayamadım
  Cevapla
 • ergun 6 yıl önce Şikayet Et
  habercilik yapmak dikkat ister özen ister...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hiç silahı yok ama çok güçlü! Türkiye için bir ilk daha! İstihbarat gemisi TCG UFUK envantere girdi
Türkiye ile BAE arasında kritik gelişme: Erdoğan istedi, Zayed serbest bıraktı