Matrakçı Nasuh sergisi istanbul'da

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen, (İKASD) tarafından hazırlanan "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi İstanbul'da açıldı.

Matrakçı Nasuh sergisi istanbul'da
Matrakçı Nasuh sergisi istanbul'da
GİRİŞ 17.01.2016 12:47 GÜNCELLEME 17.01.2016 12:47

Sergikur tarafından hazırlanan, Milli Saraylar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisinde düzenlenen serginin açılışında açıklama yapan sergi küratörü Beste Gürsu, UNESCO'nun, Matrakçı Nasuh'u vefatının 450. yılı nedeniyle "Anma Listesi"ne aldığını belirterek, dünyanın birçok yerinde düzenlenen programlarda anıldığını kaydetti.

ENDERUNDA YETİŞMİŞ BİR SANATÇI

Gürsu, Matrakçı Nasuh'un Sultan II. Bayezid döneminde yetişmiş, Sultan Yavuz Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamış bir şahsiyet olduğuna dikkati çekerek, "Tarihimizde kalıcılığı sağlayan ve bugünlere aktaran çok önemli eserler bırakmış bir şahsiyettir. Aslen Bosna kökenli, Enderun'da yetişmiş ve matematikten silahşörlüğe, edebiyattan felsefeye, tarihten resime, hat ve minyatüre birçok meziyetlere sahiptir" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ SERGİLENİYOR

Projeye, Matrakçı Nasuh'un kimliğini doğru şekilde, doğru zamanda anlatabilmek ve tarihi doğru aktarmak için yola çıktıklarını ifade eden Gürsu, "Çalışmalara İKASD çatısı altında başladık. Projede, Matrakçı Nasuh'un meziyetlerini anlattığımız birçok enstrüman var. Matrakçı Nasuh'un Doğu ve Batı seferinde gerçekleştirmiş olduğu haritalardan yapılan seçki ve çizilen rotasyondan ortaya çıkmış olan çini eserleri sergiliyoruz" diye konuştu.

HAZIRLIKLAR DÖRT YIL SÜRDÜ

Gürsu, sergi hazırlığının dört yılda tamamlandığına işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde önce Saraybosna'da, Nasuh'un doğduğu topraklarda, ardından Viyana'da sergiledik. Bugün de ilk kez Türkiye'de sanatseverlerle buluşturuyoruz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk arkeologlar 5 bin yıllık şehir buldu! Tarihin ilk sınıflandırması
 Bayraktar İHA-SİHA, Anka, Kirpi ve Atak dünyaca ünlü oyunda!