İsrail basınından çarpıcı Türkiye analizi

Haaretz, Türkiye'nin, Mavi Marmara baskını nedeniyle İsrail'in, 20 Mayıs'taki NATO zirvesine katılmasını reddettiğine dikkat çektiği haberinde, Türkiye'nin, uluslararası siyasi duruşunun geliştiğini vurguladı.

İsrail basınından çarpıcı Türkiye analizi
İsrail basınından çarpıcı Türkiye analizi
GİRİŞ 24.04.2012 17:30 GÜNCELLEME 24.04.2012 17:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Haaretz gazetesi, "İki yıl önce diplomatlar ve analistler, ilişkilerin bozulmasından dolayı en çok hangi ülkenin kaybedeceğini merak ediyorlardı. Bugün, hiç şüphe yok ki bu önemli mücadelede en çok kaybeden İsrail oldu" yorumunu yaptı.

İLK TÜRK HAREKETİ DEĞİL

Haretz gazetesinin önemli yazarlarından Zvi Bar'el imzalı haberde, İsrail'in, 2010'da Mavi Marmara baskınında öldürülen Türk aktivistler için özür dilememesi nedeniyle, Türkiye'nin İsrail'in, 20 Mayıs'ta Chicago'da düzenlenecek NATO zirvesine katılmasını veto etmesinin İsrail-NATO işbirliğini engelleyecek son fakat ilk Türk hareketi olmadığına dikkat çekildi.

Zvi Bar'el, Türk kaynaklara göre, iki tarafın, özür dilemek ve tazminat ödemek konusunda bir anlaşmaya vardıklarını ancak, özellikle Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman olmak üzere İsrail'deki siyasi baskı nedeniyle İsrail'in anlaşmayı iptal ettiğini söyleyerek, ABD Başkanı Barack Obama'nın da Türkiye'ye İsraille anlaşması için baskı yaptığı ancak Türkiye'nin, İsrail resmi bir özür dilemeden gelişme sağlanamayacağı tutumunda olduğunu ifade etti.

"İSRAİL, KAYBETTİĞİNİ KABULLENMİŞ GÖRÜNÜYOR"

Bu arada Türkiye'nin uluslararası siyasi duruşunun geliştiğini vurgulayan Zvi Bar'el, bunun nedeninin Suriye lideri Beşar Esat'a karşı Türk muhalefeti, İran ile batı arasındaki nükleer müzakereler ve Türkiye'nin, Arap ülkeleriyle bağlarını güçlendirmesi olduğunu belirterek şunları kaydetti: "İki yıl önce diplomatlar ve analistler, ilişkilerin bozulmasından dolayı en çok hangi ülkenin kaybedeceğini merak ediyorlardı. Bugün, hiç şüphe yok ki bu önemli mücadelede en çok kaybeden İsrail oldu. Türkiye'nin ekonomik durumu Avrupa ülkelerinin en iyileri arasında ve Türkiye, bölgesel çatışmaları çözmek için merkez diplomatik bir kanal oldu. Üst düzey Türk yetkililer diplomatik çabalarla ilişkileri geliştirmenin uğraşmaya değer olabileceğine inanmalarına rağmen İsrail, Türkiye ile ilişkilerinde kaybettiğini kabullenmiş görünüyor."

KAYNAK: ANKA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • levent 8 yıl önce Şikayet Et
    Anlayacaklari dilden konusunca. Bugun e kadar hukumetler israil den korktular - hep onlarin dediklerini yaptilar - bu rezil katilleri simartilar - nihayet onlarin anlayacagi dilden konusunca hizaya geldiler
    Cevapla
  • fatme tahir 8 yıl önce Şikayet Et
    demekki neymis ISRAILDEN UZAK DURMAK GEREK. EN hayirlisi bu
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirüs, Türk bilim insanları tarafından yerli süper mikroskopla görüntülendi
Flaş iddia! Arda Turan G.Saray'da!