Gece çorapla uyumak zararlı mı, beyne zarar verir mi? Uyurken çorap giyilir mi?

Bilindiği üzere kış mevsiminde en fazla üşüyen uzuvlarımızdan bir tanesi de ayaklarımız. Geceleri üşümemek ve uykuya çabuk dalmak için çoraplarımızı çıkarmadan yatarken akıllara gelen ilk soru bir zararı var mı oluyor. Peki, gece çorapla uyumak zararlı mıdır?

Gece çorapla uyumak zararlı mı, beyne zarar verir mi? Uyurken çorap giyilir mi?
Gece çorapla uyumak zararlı mı, beyne zarar verir mi? Uyurken çorap giyilir mi?
GİRİŞ 15.05.2024 18:30 GÜNCELLEME 15.05.2024 18:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sıcaklık ve soğukluk açısından hassasiyet göstererek, diğer organlarımıza da uyarıcı sinyaller gönderen ayaklarımız, vücudun tüm yükünü beraberinde taşımaktadır. Sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam edebilmemiz için ayaklarımızın bakımına özen göstermemiz ve temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor.

İşte, gece çorapla uyumanın zararlarına ilişkin tüm merak edilenler!

YATARKEN ÇORAP GİYMEK ZARARLI MI?

Çorap lastiklerinin uzun süre baskı uyguladığı ayaklar, kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.

Havasız kaldığı için mantar oluşumuna kapı açabilir.

Derinin kuruması, tırnakta şekil ve yapının bozulmasına sebep olabilir.

Egzama oluşumuna katkı sağlayabilir.

Yıkandıktan sonra çoraplarda kalan deterjan artığı; dermatitlere neden olabilir. Yani ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler oluşturabilir.

Bu yüzden gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı açısından son derece önemlidir.

Ortopedik bozukluklara neden olabilir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, elleri ve ayakları uyumadan önce sıcak tutmak kan damarlarının genişlemesine ve beraberinde hızlı uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Uyku konforumuzu sağlamlaştırırken genel sağlığımızdan ödün vermemeye dikkat etmek gerekiyor.

AYAKLARDA OLUŞABİLECEK MUHTEMEL RAHATSIZLIKLAR

Ayaklar yeteri kadar hava almazsa, ayakkabı içerisinde iken uygunsuz çorap kullanımı ile aşırı terleme de bir araya gelince ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de ayak mantarıdır. Tırnak batması yine ayaklarda gereğinden fazla sıkı ve kalın çorap kullanılması ile oluşmaktadır. Ayakta oluşabilecek rahatsızlıkların tedavi süreci ve hastalık aşamaları da kişiye oldukça ıstırap verebilecek bir rahatsızlıktır zira ayak kişiyi günlük işlerinde alıkoyabilecek bir uzuvdur.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • misafir 5 ay önce Şikayet Et
    bencede fevzi dede, 1. çorapla yatmamalıyız 2. f35 almamalıyız 3. kendi uçağımız kaan ı yapmalıyız bunları yaparsak iyi olur
    Cevapla
  • Fevzi. Dede. 5 ay önce Şikayet Et
    Çorapla zararlı F 35 kesinlikle almamalız kendi Kaan uçağımızı yapmalıyız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Alman panzeri için ilk temas kuruldu! Transfere yeşil ışık
Şehit Mehmet Ali Horoz'un vasiyeti yerine getirilecek: Ali Erbaş açıkladı