Türkiye depresyonda mı?

Bir kamuoyu araştırma platformu tarafından yapılan anket Türkiye’de depresyonda olan insanların sayısının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakamların çok üzerinde olduğunu ortaya koydu.

Türkiye depresyonda mı?
Türkiye depresyonda mı?
GİRİŞ 16.01.2011 09:18 GÜNCELLEME 16.01.2011 09:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TurkNet için bir kamuoyu araştırma platformu tarafından yapılan ve 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye depresyonda mı?” konulu araştırmanın sonuçlarına göre, her on kişiden üçü kendini sürekli olarak üzüntülü ve umutsuz hissediyor. Bu kişiler, daha önceleri zevk alarak yaptıkları aktivitelerden artık hoşlanmıyor ve çevrede olup bitenlere karşı ilgisiz kalıyorlar.

Ankete katılanlar, yine aynı oranda, fiziksel herhangi bir sıkıntıları olmamasına rağmen hareketlerinde aşırı bir yavaşlama olduğunu veya tam tersine içlerindeki rahatsızlıktan dolayı aşırı hareket etmeye başladıklarını söylüyorlar. Bu kişiler, kendilerine verdikleri değerde ve duydukları güvende azalma olduğunu, kendilerini sürekli eleştirmeye ve suçlamaya başladıklarını, dikkatlerini toplamada ve yeni şeyler öğrenmede güçlük çektiklerini, hatta günlük kararları vermekte zorlandıklarını belirtiyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre depresyon, bayanlarda erkeklere göre ve bekarlarda evlilere göre biraz daha fazla görülüyor. Üst yaş grubundan genç yaş grubuna ve üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine doğru gidildikçe, depresyon ihtimali yükseliyor. Ayrıca, kişilerin eğitim düzeyi azaldıkça depresyon belirtileri de artıyor.

NG İnternet Hizmetleri’nin www.benderimki.com platformu üzerinden gerçekleştirdiği TurkNet anketi, katılımcıların yüzde 28’inin depresyonda olma ihtimalinin yüksek, bu oranın ise Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği genel rakamların çok üstünde olduğunu gösteriyor.


 
 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Gökhan SERT 12 yıl önce Şikayet Et
    Sebeplerden birtanesi. Toplumumuz islam kültürü ile batı kültürü arasında bocalama yaşıyor. TVlerde gördüğümüz kültür evimizdeki ile uyum sağlamıyor. Bayanlara 0 beden sunuluyor genç kız bunu vücuduna uyguluyamıyor. Başını kapatan dışlanıyor. Piyasada genç kızlara pazarlanan elbiseler ebeveynlerce tasvib edilmiyor, ebeveynlerce tasvib edilen kızlar tarafından tasvib edilmiyor. daim ikilem yaşanıyor. Toplumumuzdaki ahlaki çöküntü güvensizliği tetikliyor. insanlar yanlızlaşıyor. Daha birçok neden.......
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamas’tan son dakika açıklaması: İsrail’den esir takasında büyük şeytanlık!
TCMB'den TL mevduatı destekleyecek adım