Tuncay Özkan Yeni Parti'nin başında

Yeni Parti'nin 1. Olağan Büyük Kongresinde, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Tuncay Özkan Genel Başkanlığa seçildi.

Tuncay Özkan Yeni Parti'nin başında
Tuncay Özkan Yeni Parti'nin başında
GİRİŞ 28.12.2008 17:05 GÜNCELLEME 28.12.2008 17:05
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Özkan'ın, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye gönderdiği mesajı, Prof. Dr. Alemdar Yalçın okudu.

Mesajında, uzun zamandır aralarında bulunmadığı yol arkadaşlarını çok özlediğini belirten Özkan, ''Mustafa Kemal, 20. yüzyılın başlarında bağımsızlık ateşini yakmıştı. Biz de bu yüzyılın başında özgürlük meşalesini yakacağız'' dedi.

İnsanların ömürleri boyunca çeşitli yol ayrımlarına geldiklerini anlatan Özkan, ''Ben de 7 yıl önce yolumu sizlerle birleştirdim. Çocuklar için, emperyalizme karşı durmak için, sömürge düzenine direnmek için bağırdık meydanlarda beraber. İnsanlık onuru galip gelsin istedik hep. 'Sermaye insanlığı ele geçirecek. Buna direnmeyin' dediler. Biz de onlara, 'Bu bir zulümdür. Görmüyor musunuz, Irak'taki çocukların halini? Zulme ortak olmayın' dedik. Bize saldırdılar'' diye konuştu.

Bugün yaşanan sorunun, ekonomik krizin ötesinde sistem arayışına dönüştüğünü savunan Özkan, bu krizin ancak ''halkçı demokrasi'' yoluyla çözülebileceğini ifade etti.

kullan''Yeni Parti, kokuşan düzeni temizleyecek'' diyen Özkan, şöyle devam etti:

''Yeni Parti, kültürü, sanatı, üniversiteleri, kentleri yeniden var edecek. İnsanı sadakaya muhtaç eden bu düzenden kurtaracak. Katiller demokrasisi, hırsızlar düzeni bitecek. Dünyayı bu duruma düşürenleri durdurma zamanı geldi. Barışa, umuda sahip çıkmak, ülkeyi yeni bir siyasi anlayışa kavuşturmak için herkesi Yeni Parti'ye çağırıyorum. Gelin ne olursanız olun gelin. İster kandırılmış olun yine de gelin. Aranızdan çeşitli zorbalıklarla ve hunharca koparıldım. Ergenekon savı, çürümüşlüğün üst noktasıdır ve elbette yıkılacaktır. Bize, 'siyaset yapma, zaten yapamayacaksın diyenlere bu kongre en güzel cevabımdır. Sizden Mustafa Kemal'in bayrağını en yükseklere taşımak için izin istiyorum.''

-PARTİ PROGRAMI-

Mesajında, Yeni Parti'nin programına ilişkin bilgi de veren Özkan, eğitimin anaokuldan doktora düzeyine kadar devlet garantisi altında olacağını, din, vicdan ve ana dil serbestisi ile vatan, namus ve ahde vefa ilkelerinin hayata geçirileceğini ifade etti.

Özkan, 10 yeni il kurmayı planladıklarını, bunların 3'ünün liman kenti, geri kalanların ise sanayi merkezi olacağını belirterek, 2050 yılında 100 milyon insanın Türkiye'de mutlu bir şekilde yaşayacağını, ''Seçimle gelen kralların'' döneminin sona ereceğini vurguladı.

Mesajında, kongreye katılanları ayağa kalkarak el ele tutuşmaya çağıran Özkan, ''Zulme ve haksızlığa karşı direneceklerine'' dair yemin ettirdi.

Kongrede konuşan Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ''Herkesin dostu ve arkadaşı Tuncay Özkan için salonu doldurduğunu'' söyledi.

kullanGelecek seçimde, ''Bu salonun Özkan'ı başbakan yapacağını'' iddia eden Okuyan, ''Sayın Başbakan, sen artık siyasi mefta oldun. Biz geliyoruz, sen gidiyorsun'' dedi.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da oturduğu yerden söz aldı. CHP'yi eleştiren Savaş, ''Çarşaflılara partide yer var, Kemalistlere yok. İlginç bir durum. AB, ABD'den, IMF projelerinden kurtuluş bekliyorlar. Siz birleşin, sizi kimse yenemez'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, 1. Olağan Kongre olması nedeniyle sadece 31 kurucu üyenin oy kullanabildiği seçimde, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Tuncay Özkan, 29 oyla genel başkanlığa seçildi. Kurucu üyelerden ikisinin oy kullanmadığı belirtildi.

Kongrede, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerine de seçim yapıldı.

-KONGREDEN NOTLAR-

Atatürk ve Gazeteci Özkan'ın dev posterlerinin bulunduğu salona ayrıca, ''Memleket sevdalıları, memleket için siyasete'', ''Cumhuriyetimiz güneşle buluşuyor'' yazılı bez afişler asıldı.

Kongreye katılanlar sık sık ''Başbakan Tuncay'', ''Türkiye laiktir, laik kalacak'' sloganları attı.

Kongrede, Özkan'ın Cumhuriyet mitinglerinde yaptığı konuşmalardan bölümler izlettirildi. Bu sırada, bazı kadın partililerin ağladığı görüldü. 

''Onuncu Yıl Marşı'' ve ''Dağ Başını Duman Almış'' marşlarının çalındığı kongrede, sema ve folklor gösterileri de yapıldı.  

Kongrede ayrıca, partinin kurucu üyelerine teşekkür plaketi verildi.

Kongre sırasında bazı partililerden oluşan heyet Anıtkabir'i ziyaret etti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • LaScar Lascaroğlu 13 yıl önce Şikayet Et
  Güneş Doğacak. Tuncay recepten kat kat daha iyi dir bence hayırlı olsun inşallah vatana hayırlı olur. bu basiretsiz akp yönetimizni sandığa gömer.
  Cevapla
 • Mehmet Çetin 13 yıl önce Şikayet Et
  Vurdu,vurdu,durdu,kurdu.... Bütün derdiniz bumuydu ?Pastadan pay kapmak;niye bukadar enerji harcadınız,bukadar yırtındınız,biz kaç kişiyiz hesabı yaptınız,darbe olmadı parti.Hayal gücünüze ve umutlarınıza hayran olmamak elde değil.Ürettiğiniz bukadar komplodan ve isnad ettiğiniz komplo teorilerinden sonra,insan düşünmeden edemiyor;şimdi söyleyin bakalım,bu hareketi dışarıdan destekleyen,finanse eden bir oluşum var mı?Öyle ya,bu iş kanal satmaya benzemez,patiyide büyütüp satacak haliniz yok.Bu çocuk okumaz.İsraf....
  Cevapla
 • ufuk kurt 13 yıl önce Şikayet Et
  tuncay... bak tuncay..evet tayyipte hapisaneden çıkma bir başbakanımız ama kendisi parti kurmak için parti kurmadı..ilk önce kadrosunu kurdu..sonra parti programını belirledi..gitti turgut özalın kardeşi korkut özaldan eğitimini aldı...ve ondan sonra parti kurdu...ve sonucu noldu..türkiyenin partisi,..eğer sende böle bişeyler hedefliyorsan diyecem ama kardeşim sen ülkeyi bölüyorsun resmen biz kaç kişiyiz diyerek ...ofsayt tuncay ofsayt
  Cevapla
 • murat saygıner 13 yıl önce Şikayet Et
  sen kendini TAYYİPMİ sandın. Tuncay efendi sen kendini TAYYİPmi sandın hapisten çıkasındabu millet seni başının tacı yapsın.şu etrafındaki isimlere bak sen.isimleri gördükçe zaten milletin midesi kalkıyor vural savaş,yaşar okuyan felan böğğğğ.siz onuncu yıl marşını okumaya devam edin.bu milletten kafa olarak 78 sene geridesiniz.biz onuncu yılı aşalı çok oldu.sizi gidi orjinal gerici yobazlar sizi Türkiyeyi 78 sene geriye götürmenize fırsat vermeyeceğiz.yaşar efendi seninlede hesaplaşacağız.alacağın oy yüzde 0000000000000000000000000,1
  Cevapla
 • baran aslan 13 yıl önce Şikayet Et
  YENİ PARTİ MKYK sı. yaşar okumamış mucit sabih kene vural savaş mahkum tuncay aynur arat hulki fındıkoğlu veli küçük iskender büyük v.s v.s v.s
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun halk belediyeciliği anlayışı! Balık sefasını bu sözlerle savundu
İmamoğlu'nun balık restoranına gittiği anlar: Kar küreme aracı özel servis yapmış!