Erzurum'da yarım asırdır gramofon ve plakçalar tamir ediyor!

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde yaşayan ve 45 yıldır gramofon ve plakçalar tamirciliği yapan 69 yaşındaki Necip Aksakal yarım asırlık cihazları tamir ederek ilk günkü haline getiriyor. Aksakal Erzurum'dabu işi yapan tek usta.

Erzurum'da yarım asırdır gramofon ve plakçalar tamir ediyor!
Erzurum'da yarım asırdır gramofon ve plakçalar tamir ediyor!
GİRİŞ 22.06.2021 11:13 GÜNCELLEME 22.06.2021 11:45
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı olan tarihi Tebrizkapı bölgesinde mütevazi bir dükkanı olan Necip Aksakal, 45 yıldır bozuk olan gramofonları tamir ediyor. 69 yaşındaki gramofon ustası Aksakal, tamir ettiği asırlık gramofon ve plakçalarları ilk günkü seslerine kavuşturuyor. Gramofon ve plakçalarları milli servet olarak gören Aksakal, diğer taraftan ise yanında çalıştıracak çırak bulamıyor. Erzurum’da bu işi sadece kendisinin yaptığını ve 16-17 yıldır yalnız çalıştığını belirten Aksakal, “Erzurum’da bu işi yapan tek kişiyim. Çırağım yok gelenler de zaten çalışmıyorlar ben tek çalışıyorum. 16-17 yıldır yanımda hiç çırak olmadı. Kimse çalışmak için gelmedi. Gelenler de okullar tatil olunca 8 yaşındaki çocuğunu getiriyor” dedi.

Tüp bebek olarak doğduğu yerde hemşire olduTüp bebek olarak doğduğu yerde hemşire oldu


BU İŞİ YAPAN TEK KİŞİ

Erzurum’da 45-50 yıllık gramofon ve plakçalarları tamir eden tek kişi olduğunu söyleyen Necip Aksakal, “Gramofon ve plakçalar tamir ediyorum. Elimde olan cihazlar ise yaklaşık 45-50 yıllık cihazlardır. Ayrıca lambalı radyolarım da var bunlar da yaklaşık 50 yıllık radyolardır. Bunların yanında farklı elektronik aletlerin tamirlerini de yapıyorum. Bu işi yapan tek kişiyim şu anda. Bu cihazlar insanların evlerinde tek çocuklarıymış gibi sayılır. Atasından, dedesinden veya babasından kalmıştır. Onlar buraya getiriyor ben de tamir ediyorum. Bunların hepsi milli servettir” diye konuştu. 


 
17 YILDIR ÇIRAK BULAMIYOR

17 yıldır yanında çalışacak çırak bulamadığını da kaydeden Aksakal, “Çırağım yok zaten çalışmıyorlar ben tek çalışıyorum. 16-17 yıldır yanımda hiç çırak olmadı. Kimse çalışmak için gelmedi. Gelenler de okullar tatil olunca 8 yaşındaki çocuğunu getiriyor mahallede yaramazlık yapmasın diye. Bu şekilde de küçük çocuk bu sanatı öğrenmek için gelmediğinden benim işime yaramıyor. Bir nevi çırak diye getirdikleri çocuklara bakıcılık yapmamı istiyorlar. Zaten 8-9 yaşında çocuk daha sanata bir yatkınlığı da yok. 15 yaşlarında olacak ki hem benim işime yarasın hem de kendisinin işine yarasın” açıklamalarında bulundu. 

Sınava gireceği gün annesini kaybetti, sınavı onun için kazandı!Sınava gireceği gün annesini kaybetti, sınavı onun için kazandı!


YENİ NESİLDE BU İŞİ YAPAN YOK

Kendisinden sonra bu işi yapacak kimsenin kalmayacağını düşündüğünü de belirten Aksakal, “Bir sanat öğrenmek altın bileziktir. 69 yaşındayım 45 yıldır bu işle uğraşıyorum. Zaten bu gösterdiğim cihazların hepsi de 45-50 seneliktir benim çıraklık dönemimden kalma. Bu işi Erzurum’da başka kimsenin yapacağını da artık sanmıyorum. Benden sonra insanlar büyük ihtimal cihazlarını şehir dışına gönderip tamir ettirirler. Oralarda da hep belli yaştaki insanlar kalmış bu işi yapan. Yeni nesilde bu işi yapan hiç kimse yok” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Molla Kasım 2 yıl önce Şikayet Et
  8-9 yaşındaki çocuğu da ustalık yapılır, Elbet bir şey öğrenir. Geri çevirmek doğru olmaz. Kimde yetenek oalcağı belli olmaz.
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Birisinin iş yapmak içinden gelmezse ister 5 yaşında istersen 50 yaşında olsun fark etmez. Amca demiş ki; "Gelenler de okullar tatil olunca 8 yaşındaki çocuğunu getiriyor mahallede yaramazlık yapmasın diye" gelen çocukta işten kaçmak için yaramazlık yapıp duracaktır zaten.
  Cevapla
 • Furkan 2 yıl önce Şikayet Et
  gramafonmu galdı dayı
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Kalmış ki adam hala tamir ediyor.
  Cevapla
 • altair 2 yıl önce Şikayet Et
  amca bari iş önlüğü giy takım elbise ile olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstatistikler korkutan tabloyu ispatladı! - Gazete manşetleri
Galatasaray'da seçim heyecanı! Sarı-kırmızılılar yeni başkanını seçiyor