Katar QNA'ya saldırıyı BAE yaptı iddiası

ABD'li istihbarat yetkilileri, QNA'ya siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler ekleyerek Katar krizinin ortaya çıkmasına neden olan sürecin arkasında BAE'nin olduğunu iddia etti

Katar QNA'ya saldırıyı BAE yaptı iddiası
Katar QNA'ya saldırıyı BAE yaptı iddiası
GİRİŞ 17.07.2017 06:35 GÜNCELLEME 17.07.2017 07:52

ABD'li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanması istenmeyen ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE'nin yer aldığı iddia edildi.

İddiaya göre, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekleyen açıklamalar yayımladı.

- "Siber saldırı BAE'nin işi"

ABD'li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE'yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE'nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.

Öte yandan, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe, yaptığı yazılı açıklamada, gazetenin haberini yalanladı.

- Katar Emiri'ne atfedilen açıklamalar yayımlanmıştı

Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs'ta gece geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA'da Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından başlamıştı.

Katar, söz konusu beyanların siber saldırı sonucu ajansın sistemine sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emirin böyle bir açıklamasının bulunmadığını duyurmuştu. Ancak BAE, Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla ilgili Katar'ı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz giderek büyümüştü.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Abd herhalde BAE sıkıştırıp bişeyler koparacak sopa göstererek istediğini almya alışık.
  Cevapla
 • paşam123 11 ay önce Şikayet Et
  Fitnenin başı İran dan BAE ye geçti desenize.. Her taşın altından bu amerikan uşakları çıkıyor...
  Cevapla
 • hadi beeeey 11 ay önce Şikayet Et
  iki kardeş katar=Bae .kedi ..fare.. oyna babam oyna...uyan eyyy müslüman
  Cevapla
 • Napsitli 11 ay önce Şikayet Et
  BAE nin artik ipinin cekilmesi lazim,o Dubai denen seytan sehrinin biraz gidiklanmasi lazim
  Cevapla
 • oğuz 11 ay önce Şikayet Et
  fitneci abd iş başında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce'den görevli memura ağır küfürler
En iyi işverenler belli oldu!