ABD askerleri 'Savaş yakın' dedi

ABD askeri personelinin yüzde 46'sı ülkenin 1 yıl içinde büyük bir savaşa girebileceğini düşünüyor.

ABD askerleri 'Savaş yakın' dedi
ABD askerleri 'Savaş yakın' dedi
GİRİŞ 18.10.2018 19:28 GÜNCELLEME 18.10.2018 19:29
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

ABD'de silahlı kuvvetler personeli arasında yapılan bir anket, askerlerin yaklaşık yarısının, Donald Trump yönetiminde ülkenin büyük çaplı bir savaşa girebileceğine inandığını ortaya koydu. Geçen yılın oranı yüzde 5'te kalmıştı. 1 yıl içinde savaş ihtimali yüzde 46 olarak çıkan ankette askeri liderlerin "yakın güçteki bir rakibe" karşı olası bir savaşa hazır olunması gerektiğine dair verdiği mesajların artışta etkili olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Military Times gazetesinin yaptığı ankete katılan askeri personelin yüzde 46'sı ülkenin 1 yıl içinde büyük bir savaşa girebileceğini belirtti. Gazetenin 2017'de yaptığı aynı içerikteki ankette, küçük çaplı da olsa bir savaş olabileceğini düşünen askerlerin oranı yüzde 5'te kalmıştı. Savaş beklentisinin yükselmesinin nedeninin Trump yönetiminde artan küresel istikrarsızlık ve özellikle Rusya ile Çin gibi güçlerin yarattığı tehditler olduğu ifade edildi.

 

 

YAKIN GÜÇTEKİ RAKİPLER

Ankete katılan askerler, ABD'ye en fazla tehdit oluşturan ülkelerin Rusya ve Çin olduğunu düşünüyor. Bu konudaki çoktan seçmeli soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 71 Rusya'yı, yüzde 69'u Çin'i tehdit olarak gördüklerini belirtti.

Geçen yıl yapılan ankette bu oranlar Rusya için yüzde 53, Çin için ise yüzde 45 idi.

HAZIR OLUN MESAJI

Ankette, askeri liderlerin "yakın güçteki bir rakibe" karşı olası bir savaşa hazır olunması gerektiğine dair verdiği mesajların bu artışta etkili olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Askerlerin tehdit olarak gördüğü unsurlardan bir diğeri de yüzde 89 ile siber terörizm. Katılımcıların yüzde 57'si ise iç kaynaklı aşırıcı terörü tehdit olarak görüyor. Dış kaynaklı aşırıcı terörü tehlike olarak değerlendiren askerlerin oranının da yüzde 48 olduğu ifade edildi.

YAZDIR
YORUMLAR 44
 • gurbetci 10 ay önce Şikayet Et
  Amerika ikisinide birden bitirir
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  Yahudi 3. dünya savaşını istiyor 1. dünya savaşından sonra Osmanlı parçalandı Yahudiler Filistine yerleşti.. 2. dünya savaşından sonra Filistine göç etmek istemeyen Yahudilerin bir kısmına Hitler musallat edildi Avrupadan kovuldular Filistine göçe zorlandırlar savaş sonunda İsrail Devleti kuruldu. 3. dünya savaşından sonrada amaçları "Büyük İsrail Devletini" tamamlamak Türkiyede dahil istedikleri toprak ve enerji yataklarını elegeçirmek
  Cevapla
 • büyükdoğu 10 ay önce Şikayet Et
  Hayır olası saldıracakları ülkeler İran ,Türkiye yada Katar dır.
  Cevapla
 • Abdullah 10 ay önce Şikayet Et
  Cehennemde hepinizin ateşi bol olsun KAFİRLER...
  Cevapla
 • BırakBunları. 10 ay önce Şikayet Et
  Pedra palavra. Trump ucuz bir blöfçü. ABD ordusu da kimseyle savaşamaz. Çünkü mahallenin kabadayısını harcamak için bekleyen o kadar çok ülke var ki; birisine çatsa çevresini onlarca ülke sarmaya hazır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bahçeli'den Süleyman Soylu'ya tebrik