Ruhani: ABD başarılı olamayacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ikinci yaptırım paketi için verdiği sürenin dolacağı 4 Kasım'ı "İran halkı için acı bir hatıraya dönüştüremeyeceğini" söyledi.

Ruhani: ABD başarılı olamayacak
Ruhani: ABD başarılı olamayacak
GİRİŞ 23.10.2018 21:55 GÜNCELLEME 23.10.2018 21:55

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre Ruhani,  Kültürel Devrim Yüksek Konseyi toplantısında ABD yaptırımlarının ikinci  aşamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 Ruhani, "ABD, 4 Kasım'ı İran halkı için acı bir hatıraya dönüştürmeyi  hedefliyor, ancak İran milletinin direniş ruhu ve cesur liderliği sayesinde bunda  başarılı olamayacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin ikinci yaptırım paketinin devreye girmesi için verdiği süre 4  Kasım'da doluyor. Bu tarihten sonra İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol  Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi'ne uluslararası kısıtlamalar getirilecek  ve ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına  yaptırımlar uygulanacak.
 
İkinci aşama yaptırımların devreye girmesiyle İran'ın petrol  ihracatında günlük 500 bin ila 1 milyon varil düşüş öngörülüyor. Bu da yaklaşık  60 milyar dolar olan İran'ın yıllık petrol gelirinin 27 milyar dolar azalması  anlamına geliyor. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 İstanbul'daki yangın 11 saat sonra kontrol altına alındı
El ele verdiler kolunu kaptırdı! HDP doymadı meğer...