YGS'ye giremeyip gözyaşlarına boğuldular

ÖSYM tarafından bu yıl yapılan değişiklik sebebiyle YGS'ye 15 dakika kala gelen öğrenciler dersliklere alınmadı.

GİRİŞ 12.03.2017 13:40 GÜNCELLEME 12.03.2017 13:46

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) saat 10.00'da başladı. İstanbul'da adaylar, sınava girecekleri binanın kapısında, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için saat 09.00'da hazır bulundu. Beyazıt'ta bulunan İstanbul Üniversitesi'ne giden öğrenciler, kimlik kontrollerinin ardından salonlara alındı. Adaylar sınavda ter dökerken, aileler de dışarda heyecan yaşadı. Bu sene ilk defa uygulanan 09.45'ten sonra gelen öğrencilerin sınavın yapılacağı binaya alınmaması kuralı nedeniyle geç kalan öğrenciler sınava giremedi.

1 dakika geç kaldı

YGS saat 10.00'da başlarken, sınav binalarının kapıları saat 09.45'te kapatılarak, bu saatten sonra gelenler içeri alınmadı.

Adana'da Cebesoy Ortaoklu'unda sınava girmek için gelen Mehmet Kara, kapı kapatıldıktan çok kısa bir süre sonra gelince sınava giremedi. Kaya, görüştüğü görevlilerin sınava alınmayacağını belirtmesi üzerine uzun süre gözyaşı döktü.

Gece bir iş yerinde çalıştığı için sınava geç kaldığını aktaran Kara, "Abi kurbanın olayım, evden gelsem yetişirdim, işten geliyorum geç kaldım. Bir senem gitti kolay bir şey değil. Ben ne yapacağım şimdi. Abi Allah rızası için alın sınava işten mi atacaklar." dedi. Kara, bir süre sonra okuldan ayrıldı.

Sınava alınmayınca evraklarını yırttı

Adayların itirazına rağmen ÖSYM yetkilisi, saat 09.45'i geçtiği için sınava girmelerine izin vermedi. Bunun üzerine bir genç kız gözyaşlarına boğularak evraklarını yırttı. Dakikalarca okulun bahçesinde ağlayan genç kız, daha sonra okuldan ayrıldı.

58 yaşında YGS'ye girdi

Zonguldak'ta 58 yaşındaki Nihat Karabacak, YGS için okul yolu tuttu. Karabacak, sınavda kazanacağı puan ile açık öğretimde okumayı hedeflediğini söyledi. Karabacak, “Ben açıktan okumak için YGS'ye giriyorum. Bugün bu okulda sınava gireceğim. Heyecanlı değilim” diye konuştu.

Çocuklara dualı destek

2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), öğrenciler kadar velileri de heyecanlandırdı. Çocuklarına destek olmak için okul bahçesinde bekleyen veliler, onlar içeride ter dökerken ellerin de Kur'an-ı Kerim ile dua etti.

ETİKETLER
geç kalma
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Derviş 1 yıl önce Şikayet Et
  1 Dakikadan ne olacak lan? bir empati kurun ya çocuğa yazık!
  Cevapla
 • Tolgahan 1 yıl önce Şikayet Et
  sınav sadece sana zor değil herkese zor bide sen 2016 da girenlerle sıralamaya tabi tutulmuyosun
  Cevapla
 • Ahmethan 1 yıl önce Şikayet Et
  mağdur kardeşlerimizi anlıyorum ama ösym sınava her girecek kişiyi uyarmıştı bu konuda o yüzden görevlileride eleştirmek yanlis (Emir kulu) sistemi eleştirmekte yanlis
  Cevapla
 • tolgahan 1 yıl önce Şikayet Et
  zor herkese zor sadece sana değil sen 2016 da girenlerce sıralamaya tabi tutulmuyosun
  Cevapla
 • selcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence cok zordu hep bizim şansımıza zaten belliydi 2016 da kolaydı bu senede zor oldu işte
  Cevapla
 • Tolgahan 1 yıl önce Şikayet Et
  sınav sadece sana zor değil herkese zor bide sen 2016 da sınava girenlerle sıralamaya tabi tutulmuyosun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zimbabve'de Devlet Başkanı'na suikast girişimi
Havalimanını istemeyenler havalimanının ismini tartışıyor