Sil baştan! MTV, yaz saati, asgari ücret, vergi ne olacak? Son gelişmeler

Kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın tüm maddeleri kabul edildi. 10 Ekim salı günü torba tasarının tüm maddeleri üzerine görüşme gerçekleştirilecek. MTV, yaz saati ve asgari ücret, kurumlar vergisi, tütün ve içecekler sistemini de değiştirecek olan torba ile birçok yenilik hayatımıza girmeye başlayacak.

Sil baştan! MTV, yaz saati, asgari ücret, vergi ne olacak? Son gelişmeler
Sil baştan! MTV, yaz saati, asgari ücret, vergi ne olacak? Son gelişmeler
GİRİŞ 24.11.2017 19:55 GÜNCELLEME 24.11.2017 19:55
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın tüm maddeleri kabul edildi.  Yaz saatini kalıcı hale getiren, otomobillerin vergi sistemini değiştiren torba yasa TBMM’den geçerken, tümü hakkındaki görüşmeler salı günü yapılacak. Pek çok alanda vergi düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısının maddeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan torba yasa tasarısının geneli üzerindeki görüşmeler dün tamamlanırken, maddeler üzerindeki görüşmelere 10 Ekim Salı günü geçilecek.

Salı günü geneli hakkında oylamanın yapılacağı tasarıda, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yeni sisteme geçilmesinden, limonataya Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirilmesine kadar birçok kesimi yakından ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor. Yaz saatini kalıcı hale getiren, otomobillerin vergi sistemini değiştiren torba ile birçok yeni sistem hayatımıza girecek.

Ekonomi yönetiminde farklı görüşlere neden olan ve kamuoyunda tepki çeken, "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" 130 maddeden oluşuyor.

Tasarıda; finansal kuruluşlar için kurumlar vergisinin 2 puan artırılarak yüzde 22'ye yükseltilmesi, gelir vergisi tarifesinin üçüncü diliminde oranın 3 puan artışla yüzde 30'a yükseltilmesi, binek otomobillerin MTV'sinin yüzde 40 artırılması, telekom sektöründe yüzde 5-25 arasında değişen ÖİV'nin yüzde 7.5 olarak tek oranda birleştirilmesi, kira gelirlerindeki vergi istisna oranının 10 puan düşürülerek yüzde 15'e çekilmesi ve meyveli gazozlar ile enerji içeceklerine yüzde 25 oranında ÖTV getirilmesi gibi birbirinden farklı sektörlerde birçok vergi artışı yer alıyor.

1)YAZ SAATİ KALICI: Tasarıyla, yaz saati uygulamasında düzenleme yapılıyor ve Bakanlar Kurulu’na 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapma yetkisi verilecek. Ayrıca konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinde farklı özel iletişim vergisi oranları, her bir hizmet için yüzde 7.5 olarak aynı oranda belirlenecek. Şans oyunları ile düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerden alınan yüzde 10 veraset ve intikal vergisi oranı da yüzde 20’ye çıkarılacak.

2)ASGARİ ÜCRETE AYAR: Asgari ücretin, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi nedeniyle, ücretlerde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanunu’na geçici madde eklenecek. Buna göre, söz konusu ücretlerde, net ücreti bin 404 lirayı tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak.

3)MTV SİL BAŞTAN: Tasarıyla otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenecek. Bu araçlarda MTV için, 2018 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak. MTV’deki yeni sistem kapsamında, 1300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) bin 294 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda bin 423 lira, fiyatı 70 bini aşanlarda bin 553 lira MTV alınacak. 31 Aralık 2017’den önce kayıt ve tescil edilmiş araçlar içinse mevcut tarife kullanılacak.

4)LOJMANLAR SATIŞTA: Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere kamunun, kamu kurumlarının, KİT’lerin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan kamu konutları, ihaleyle satılacak. İdareler bu gelirleri, öncelikle personelinin konut ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanacak.

5)KAÇAK TÜTÜNE HAPİS: Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (TAPDK) yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla, makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilecek.

6)LİMONATAYA YÜZDE 10 ÖTV: Sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içecekleri, soğuk çay, meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak. Sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal minarelli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler (meyveli soda) ise kapsam dışında tutulacak.

7)KURUMLAR VERGİSİ YÜZDE 22: Kurum kazancı üzerinden yüzde 20 oranında alınan Kurumlar Vergisi, 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemlerinde yüzde 22 olarak uygulanacak. Bakanlar Kurulu, yüzde 22 oranını yüzde 20 oranına kadar indirmeye yetkili olacak

ETİKETLER
salı günü oylama
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • turk 1 yıl önce Şikayet Et
    yeni vergiler yeni zamlar hayirli ugurlu olsun:(
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den ilginç seçmen analizi
Ortalık bu kez fena karıştı! 'Derhal istifa et'