Normal sefer için 2 milyon ton yük gerek

24 cana mal olan facia sonrasında trenler kaza bölgesinden geçerken hızı düşürüyor. Uzmanlar, rayların tam oturması için 2 milyon ton yüke ihtiyaç olduğunu belirtirken, kimileri ise benzer bir facia yaşanmaması için güzergahın değiştirilmesini istiyor

Normal sefer için 2 milyon ton yük gerek
Normal sefer için 2 milyon ton yük gerek
GİRİŞ 17.07.2018 06:30 GÜNCELLEME 17.07.2018 07:32
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, 8 Temmuz’da Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında menfezdeki toprağın göçmesi sonucu meydana gelen kazada 24 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Faciadan 3 gün sonra hat yeni rayların döşenmesinin ardından tekrar seferlere açıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) hat üzerinde çalışma yaparak, rayları tekrar döşedi. Kopan ray ve bozulan traversler düzeltildikten sonra da hattaki seferler tekrar başladı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 

 

Ancak tren geçse de 1 haftadır kaza noktasındaki çalışmalar devam ediyor. Rayların üzerine balast taşı dökmeye devam eden işçiler, ardından da buraj makinasıyla çapalama yapılacağını söylüyor. Öte yandan menfez ile ray arasında toprağın boşaldığı yere traverten taşları yeniden döşenmiş. Bölgedeki demiryolu çalışanları, kazanın noktasında tren hızının azaldığını ve döşenen taşların trenler geçtikçe tamamen yerine oturacağını belirtiyor. Günde 4 sefer yapılan hatta, kazadan sonra yolcu sayısı azalmış.

Okan Üniversitesi Uluslararası Lojistik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Güngör Evren de seferlerin düşük hızla sürdürülmesinde sakınca olmadığı görüşünde; “Kaza noktasında kontrollü geçiş yapılıyorsa sıkıntı yok. Bir takım kontroller ve hızı azaltmak koşuluyla ulaşım sağlanabilir. Çünkü demiryolu son derece disiplinle işletilmesi gerekiyor. En küçük hata kazaya neden olabilir. Normal bir işletme düzenine geçildiyse bu doğru değil. Normal dönmek için döşenen taşların stabilize olması gerekiyor. Bu da zaman isteyen bir durum. O bölgeden 2 milyon ton yük geçtiğinde ancak stabilizasyon sağlanmış olur. Bunun için de üzerinden belli bir yükün geçmesi gerekiyor. Bu nedenle orada belli bir süre normal geçiş yapılamaz.”

'GÜNÜ KURTARMAK İÇİN YAPILAN BİR TAMİRAT'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli olan Prof.Dr. Doğan Perinçek’in yorumu ise şöyle;

“Yapılan yenilme aynı şekilde yapılıp, menfez değiştirildiyse, taş dolgu değil de toprak üzerine raylar döşendiyse değişen bir şey olmaz. Olası bir yağmurda benzer şeyler tekrar yaşanır. Yapılan bu yenilemeyi ben makyaj olarak düşünüyorum. Kalıcı bir çözüm değil. Civardaki alan düz ve killi malzemenin oldu bir yer. Yağmur yağdığında da buradaki malzeme kolaylıkla aşınıyor ve menfezi tıkıyor. Kaldı ki sadece kazanın olduğu alan böyle değil. Hat üzerindeki birçok menfezin de bu şekilde yağmur yağması sonucu aşındığını düşünüyorum. Menfezi büyütmeden ya da yeni bir köprü yapmadan,   tamirat yapılması doğru değil. Alanın bir bütün olarak gözden geçirilmesi ve yenilenmesi şart.”

'15-20 GÜNE NORMALE DÖNER'

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Başkanı Hasan Bektaş ise seferlerine başlayan hatla ilgili, “Seferlerin başlamasında bir sıkıntı yok. Tamiratın yapıldığı yerde de bir müddet düşük hızla gidilecek. Taşların tam oturmasıyla birlikte yaklaşık 10-20 gün içinde de normal hız sınırıyla tekrardan seferler devam edecektir. Ama bu çözüm değil, buradaki sorun alt yapısıyla ilgiliydi. Olası bir yağmurda benzer şeyler yaşanabilir. Bu nedenle; güzergahın değiştirilmesi gerekiyor” diyor.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Dety 8 ay önce Şikayet Et
  Denetim şart kimse sarar görmesin her kesin bekleyeni var
  Cevapla
 • Sedat 8 ay önce Şikayet Et
  Almanyada bu sene iki trenin çarpışması sonucu 50 kişi yaralandı. Geçen sene 2 kişi oldu 14 kişi yaralandı.
  Cevapla
 • Erhan 8 ay önce Şikayet Et
  Görüntü yeter yine rast gele taş dökülmüş Biraz ciddiyet gerek bu Ne vurdum duymazlık Almanya’nın zemini toprak değil kumdur vede çok yağış alıyor böyle olmasına rağmen butür kazalar olmuyor
  Cevapla
 • Erdogan 8 ay önce Şikayet Et
  Almanyada hergün trenle ișe gidip geliyorum, benim burada herzaman gördügüm tren rayinin alti 2 metre kazilip çeșitli dolgu malzemesi ile doldurulur.. Her Kat silindir ile ezilir. Toprak üzerine Ray olmazzz..
  Cevapla
 • isviçre 8 ay önce Şikayet Et
  ben 1967 den beri avrupadayım böyle birşey ne duydum ne gördüm 2 milyon ton yük gerek diye burada adamla 00/100 hesaplamadan çalmadan işlerini yapıyor bizdeise önüne gelen tırpanı vuruyor kimsede hesap sormuyor yazıktır günahtır bu milete fakat kimin umurunda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan: Kardeşlerim unutmayın! Elin oğlu unutmuyor!
İran'da felaket! Şehir sular altında!