Karda araç kullanmanın püf noktaları

Türkiye'yi etkisi altına alan ağır kış şartlarından en fazla etkilenenlerden biri olan sürücülerin karlı ve buzlu yollarda araç kullanırken daha dikkat etmeleri gerekiyor. Sürücülere, karda emniyetli ve rahat otomobil kullanmanın püf noktaları:

Karda araç kullanmanın püf noktaları
Karda araç kullanmanın püf noktaları
GİRİŞ 24.01.2010 07:40 GÜNCELLEME 24.01.2010 07:40

Sürücüler, karda emniyetli ve rahat otomobil kullanmanın incelikleri ve yöntemlerini bilmeleri gerekirken, kışın araçlarda bulundurulması gereken malzemeler ve nasıl kullanılacaklarını da iyi bilmeli.

Uzmanlar, karlı ve buzlu havada trafiğe çıkacak sürücülere sürüş stilini yol ve hava şartlarına uydurmanın ve her zamankinden daha dikkatli araç kullanmanın önemine vurgu yapıyor:

- Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalı. Otomatik şanzımanlı araç kullananlarsa hızlanmalarda asla gaz pedalına sonuna kadar basmamalı.

- Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanılmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basılmalı.

- Ani manevralardan kaçınmalı... Bütün tedbirlerinizi aldınız ancak aracınız buzlu ve karlı yolda kaymaya başladı. Aracınızın direksiyonunu aracın kaydığı yöne doğru hafifçe çevirirseniz aracınızın kaymasını ve arkasının savrulmasını durdurabilirsiniz.

-FARLAR AÇIK OLMALI-

Karda beyaz araçların görülmesinin daha da zorlaşacağını dile getiren uzmanlar, olası sorunların önüne geçebilmek amacıyla sürücülerin araçlarının kısa farlarını gündüz de açık tutmaları ve farların temizliğine dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

- Cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önlemeye çalışın.

- Camlar buğulandığında ise yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin, fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.

- Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

- Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz.

- Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli ekipmanlar arasında yer alıyor.

- Yolda kaldığınızda açlığınız bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolata da otomobilde bulunmalı.

ARAÇTA BULUNMASI GEREKLİ MALZEMELER

Karlı havalarda emniyetli sürüş için araçlarda bazı malzemelerin de bulundurulması gerekiyor.

'- Zincir, takoz ve çekme halatını mutlaka aracınızda bulundurun: Kar üzerinde tutunmayı sağlayan zincir, kış günlerinin en önemli yardımcılarında birisidir.

ZİNCİR TAKMA

Ancak zincirin takılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Eski tip zincirleri takmak zaman ve araç gereç açısından yeni tiplerle karşılaştırıldığında oldukça zahmetlidir. Eski tip zinciri tekerleğe takabilmek için önce aracı krikoyla kaldırmak, ya da zinciri yola sererek aracı üzerine çıkarmak gerekir. Lastik tam olarak zincirin üzerine çıktığında dışta kalan baklalara üstteki halkaları takmak ve gergilerle sabitlemek gerekiyor. Zincir takma sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konuysa zincirdeki baklaların tamamının aynı yönde durması ve herhangi bir dönmenin olmaması. Aksi halde zincir birkaç metre sonra kopabiliyor. Takmatik zincirleri takmak için zincirin kasnak görevini üstlenen çelik tel ya da halatın lastiğin üst tarafından geçirilmesi, bağlantı kancalarının takılması ve gergi lastiğiyle sabitlenmesi yeterli oluyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli konuysa, zincir takılı haldeyken 100-200 metre kadar gidip sonra durarak, zincirin yerleşmesiyle oluşan boşlukları, gergileri yeniden ayarlayarak ortadan kaldırmak. Böylece zincir tekerleği tam olarak saracağı için maksimum güvenlik sağlanmış olacaktır.

- Buz kazıma aleti ve buz çözücü: Isıtıcınız ve buz çözücünüz camlarınızı buzdan ve kardan arındırmak için yeterli olmayabilir. İyi bir buz kazıyıcı ve ön cam için buz çözücü, kalın buz tabakasını temizleyerek camınızdan uzak tutmaya yardımcı olabilir.

- Yedek silecek lastiği: Kar ve buz, silecek lastiğinin camla temas eden yüzünü kolaylıkla tahrip ederek hasara uğratabilir. Yanınızda bir takım yedek silecek lastiği bulundurmanız ve lastiklerinizi altı ayda bir değiştirmeniz gerekli.

- Akü güçlendirme paketi: Akünüz soğuğa dayanamaz ya da kazara akünüzü boşaltacak olursanız; taşınabilir akü güçlendirme paketi yola devam etmeniz yardımcı olabilir.

- Yakıt sistemi antifrizi: Otomobilinizin yakıt kanallarında biriken nem, soğuk havada donarak sizi zor durumda bırakabilir. Yakıt deponuza düzenli aralıklarla yakıt sistemi antifrizi dökerek nemi otomobilinizin yakıt sisteminden uzak tutun.

- Battaniye ve öbür temel gereçler: Ne kadar çok önlem alırsanız alın, yine de kış mevsiminin hava koşullarında yolda kalabilirsiniz. Otomobilinize eski battaniyeler koyarak kendinizi koruyun. Ayrıca sizi sıcak tutacak giysiler, cep fenerleri ve işaret fişeklerini de unutmayın'

YORUMLAR 2
  • tankoy oytun 8 yıl önce Şikayet Et
    karda buzda bilinmeyenler. daha ince basan lastikleri tercih edin,lastiklere daha fazla hava vurarak daha sert olmasını sağlayın...daha yumuşak en az dört mevsim yada kış lastiği kullanın zincire bile gerekmez...eğer çivili kış lastiği kullanırsanız aynı yazın kullandığınız rahatlıkla kullanırsınız...kış lastikleri daha yumuşaktır,soğuk havada diğer lastiğin sıcaktaki olduğu kadar yumuşaktır,ama hava sıcakken iyice pelteleşir,sıcakta kullanırsanız lastiğinizi kısa süre içinde bitirirsiniz...otobüslere kış lastiği mecbur edilmeli...
    Cevapla
  • MFK 8 yıl önce Şikayet Et
    fişekler bomba yaaa. şehir dışında araba kullanmıyorsam işaret fişeklerini havai fişek niyetiyle kullanmak zorunda kalacaz heralde... araba bozuldu yiğenim ! fişekleri bagajdan çıkar... atalımda araba çalışsın... :)))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Şimşek: ABD çok önemli bir ortağımız değil
Dünya Kupası'na damga vuran hareket!