Albay Dirik: Dağlıca, PKK'ya yem edildi!

Dört yıl önce 12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısıyla ilgili ciddi bir iddia daha gündeme geldi. Dönemin Tabur Komutanı Onur Dirik'in bu sözleri yine çok konuşulacak.

Eklenme: 08 Aralık 2011 08:31 / Güncelleme: 08 Aralık 2011 08:31 / 17,642 Okunma / 6 Yorum

Mustafa Gürlek'in haberi

Dört yıl önce 12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısıyla ilgili ciddi bir iddia da-ha gündeme geldi. Dönemin Tabur Komutanı Onur Dirik, Tümgeneral YurdaerOlcan'ın kendisine "Sizi oraya yem olarak gönderiyorum. Teröristler sizi zayıf görerek saldırmaya teşebbüs ettiklerinde onları imha edeceğiz." dediğini ileri sürdü.

12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısıyla ilgili önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 21 Ekim 2007'deki saldırı sırasında Dağlıca'da tabur komutanı olan eski Albay Onur Dirik'in Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na şüpheli sıfatıyla verdiği ifadesinde üç komutanla ilgili ciddi suçlamalarda bulunduğu öğrenildi.

Bu isimler, Yüksekova 3. Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral Yurdaer Olcan, 21. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Yüksel ve 3. Taktik Jandarma Sınır Alay Komutanı Albay Metin Yerlikaya.

TOPLU İĞNE BİLE VERMEM

Onur Dirik, sorgu esnasında söylediklerinin yanı sıra savcılığa teslim ettiği 34 sayfalık yazılı ifadesinde de çarpıcı itiraflarda bulunuyor. Dağlıca olayı öncesi ve sonrasına yönelik yeni bilgi ve iddialara yer veren Dirik, üç komutanın da askerlik doğasına aykırı ihmallerinin olduğunu dile getiriyor. Dirik'in özellikle Yurdaer Olcan hakkındaki sözleri dikkat çekici. 3'üncü Motorlu Piyade Taburu'nun Çukurca'dan Dağlıca'ya taşınması esnasında Tümgeneral Olcan'ın kendisine "Ben sizi oraya aslında yem olarak gönderiyorum. Teröristler sizi zayıf görerek saldırmaya teşebbüs ettiklerinde böylece onlarla temas sağlanmış olacak ve onları imha edeceğiz." dediğini anlatıyor. Dirik, ayrıca saldırının gerçekleştiği esnada Olcan'ın, "Ben o adama (Onur Dirik) Kobra değil toplu iğne dahi göndermem." dediğini ileri sürüyor.

"SİZİ YEM OLARAK GÖNDERİYORUM"

Onur Dirik'in savcılığa verdiği yazılı ifadesindeki en ciddi iddialardan biri Yurdaer Olcan ile ilgili. İfadesinde 3'üncü Motorlu Piyade Taburu'nun Çukurca'dan Dağlıca'ya taşınması esnasında Olcan'ın kendisine söylediği sözleri ve yaşanan diyalogları Dirik şöyle anlatıyor: "Şubat-Mart 2007 döneminde Dağlıca intikal planını kendisine ısrarla arz ederek tasvibini çalıştığım Tümen Komutanı beni sadece 3-5 dakika ayaküstü dinlemiş ve bu görüşmede bana odasında bulunan son derece yetersiz detaydaki 1/1.000.000 ölçekli kabartma harita üzerinden; alınması gereken tedbirlere ilişkin tavsiyelerde bulunmuştur. Bu görüşme sırasında Tümen Komutanı bana gayet açık ve net bir şekilde, 'Ben sizi oraya aslında yem olarak gönderiyorum. Teröristler sizi zayıf görerek saldırmaya teşebbüs ettiklerinde böylece onlarla temas sağlanmış olacak ve onları imha edeceğiz.' şeklinde bir ifade sarf etmiştir." Dağlıca 3. Motorlu Piyade Taburu, 21 Ekim 2007'de teröristlerin saldırısına uğradı. Baskında 12 asker şehit düştü, 8 asker de kaçırıldı. Saldırının üzerinden 4 yıl geçti. İhmal ve ihanet iddiaları şehit ailelerinin suç duyurusu üzerine yargıya taşındı. Dağlıca saldırısı sonrası adı sıkça ön plana çıkan dönemin Tabur Komutanı eski Albay Onur Dirik, 1 ve 2 Aralık'ta Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 14 saat ifade vermişti.

Özdemir ile Cağaloğlu'nda buluşmuş

Dirik'e Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Ayşe Asuman Özdemir ile yaptıkları görüşme ve Çukurca'ya ait paylaştığı fotoğrafların da sorulduğu öğrenildi. Dirik, Özdemir'i gazeteci olması nedeniyle tanıdığını belirtiyor. Yazılarını okuduğu Özdemir ile Cağaoğlu'nda buluştuğunu belirten Dirik, uzun aralıkları bu şahısla internetten haberleştiklerini ifade ediyor. Çukurca'ya atandığı sırada Özdemir'in kendisini aradığını söyleyen Dirik, görev yaptığı yer ile ilgili bilgi vermek için Çukurca ilçesinde bulunan dağlık bölgeye ait manzara fotoğraflarını gönderdiğini savunuyor. Dirik, basında yer aldığı gibi Özdemir'e Dağlıca bölgesindeki askerî stratejik yerlere ait fotoğraflar göndermediğini söylüyor. Ayrıca saldırıdan 2 ay sonra askerlere dağıtılmak üzere Ergün Poyraz'ın "Musa'nın Çocukları" adlı çok sayıda kitabın tabura Tugay Komutanı Yüksel tarafından gönderildiğini anlatan Dirik, bu kitapları askerlere dağıtmayıp kalorifer kazanında yaktığını ifade ediyor. Dirik, üst komutanlar tarafından tabura yönelik bir saldırı olacağına yönelik bir istihbarat bilgisinin kendisine iletilmediğini ve herhangi bir tedbirin alınması yönünde bir bilginin gönderilmediğini söyledi.

Savcı, Dirik'e Ergenekon'u sordu


Onur Dirik'e savcılık sorgusunda Ergenekon davasının tu- tuksuz sanıklarından Ayşe Asuman Özdemir ile yaptığı görüşmeler ve Çukurca'ya ait paylaştığı fotoğrafların da sorulduğu öğrenildi. Dirik, Özdemir'e Dağlıca bölgesindeki askerî stratejik yerlere ait fotoğraflar göndermediğini söylüyor. Ancak yazılarını okuduğu Özdemir ile Cağaloğlu'nda buluştuğunu ve bu şahısla uzun aralıklarla internetten haberleştiğini ifade ediyor.

'Olayları fazla dramatize etme, ifadeni ona göre ver'


Onur Dirik, Dağlıca saldırısından birkaç gün sonra tabura olay yerini incelemek için gelen Tuğgeneral Süleyman Yüksel'le arasında geçen diyaloğu ise şöyle anlatıyor: "İdari tahkikat heyetine ifade vermek üzere Tuğgeneral Yüksel'in yanından ayrılırken "Unutma bak sen istikbal bekleyen bir kurmay subaysın, ifadeni ona göre ver. Olayları fazla dramatize etme." şeklinde bir uyarıda bulunmayı da ihmal etmemiştir.

"Bir Kobra'nın uçuş maliyetinin ne kadar olduğunu biliyor musun?" (sayfa 2'de)

 • Sayfa:
 • 1
 • 2
Etiketler: pkk
Yorumlar Yorum Yaz
 • kenan9

  bu adamlara ne yapmalı 08 Aralık 2011 12:49 - Toplam 1 kişi beğendi.

  o 12 askerin tüm hakkı size haram olsun,benimde hakkım haram olsun,devlet bu 12 askerin ailesine bedelini ödemeli,bu adamlarıda asmalı.daha fazla burada kalırsam editör yazımı yayınlamayacak

 • 1299

  bu haberi ergenekon avukatları okusun ve yorumlasın! 08 Aralık 2011 11:55 - Toplam 1 kişi beğendi.

  neymiş; ergenekon soruşturmasından tutuklanan paşalar, pkk yla kahramanca mücadele ettikleri için tutuklanmışlar. alın size kahramanca mücadele. Yazıklar olsun Ordumuzun içinden inançlı subaylarımızı atıp, haberdeki gibilere Şanlı Ordumuzun Üniformasını pislettirenlere! Yazıklar olsun 'oyak vergi vermesin, emekli ikramiyemiz düşmesin' diye mücadele ederken Askerimize helikopter göndermeyenlere. Yazıklar olsun Askerlerimiz Aslanlar gibi vuruşup şehit olurken heron görüntülerini seyredip hiç bir şey yapmadan oturanlara. yazıklar olsun heronlardan rahatsız olanları terfi ettirenlere. Yazıklar olsun Ordumuzu bu hallere düşürenlere ve bu yozlaşmaya gösterilen tepkileri anlamayanlara, ordu düşmanlığı, asimetrik pisişik bilmem ne diye adlandıranlara!

 • Mehmet Bodur

  HER TÜRK YEM DOĞAR... 08 Aralık 2011 09:49 - Toplam 2 kişi beğendi.

  Bu ülkede yemden bol ne var. Tohumuna para mı veriliyor yani. Beleş yem baldan tatlıdır.

 • Ahmet Yılmaz

  Aymazlara hatırlatılır 08 Aralık 2011 09:36 - Toplam 3 kişi beğendi.

  pkk ya yardım eden hainler bir bir orta ya çıkacak.Meydanlarda cumhuriyet mitin gi düzenleyerek ve saçma sapan slogan lar atarak gösteriye katılan aymazlara hatırlatılır.Bu üikenin gerçek sahiple ri,kendini bilen ve kontrol edenlerdir.

 • yunusuzun

  hepsi çıkar 08 Aralık 2011 09:18 - Toplam 2 kişi beğendi.

  adamlar çözülmeye başlamışlar askerin demir den kıymetsiz olduğunu açık açık söylüyorlar bende 90 larda askerdim bizede gelmezdi helikopter pahalı oluyormuş.. devletin malını halktan saklıyorlar asker gelir gider nasıl olsa hani derlerya her ana asker doğar ama helikopter yapamaz onun gibi...aslında asılacak çok ama peygamber ocağı diye susuyoruz ama nerye kadar....

 • TÜM YORUMLAR İÇİN TIKLAYIN