11 yıldır göç etmeyen leyleğe eş geldi

Bayburt'ta, eşinin elektrik akımına kapılıp telef olmasının ardından 11 yıldır göç etmeyen leyleğe, yeni bir eş geldi.

11 yıldır göç etmeyen leyleğe eş geldi
11 yıldır göç etmeyen leyleğe eş geldi
GİRİŞ 14.11.2013 12:59 GÜNCELLEME 14.11.2013 13:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bayburt'un Arpalı beldesindeki Merkez Camisi'nin kubbesindeki yuvasını i telef olduktan sonra yörede sert geçen kış mevsimine rağmen 11 yıldır terk etmeyen leyleğe eş gelmesi, belde halkını sevindirdi.

Leyleğin kışın soğukta tek kalmasına üzdüklerini ifade eden belde sakinlerinden 63 yaşındaki Burhan Irmak, AA muhabirine yaptığı açıklamasında, "Kubbedeki leylek çiftinden biri 11 yıl önce elektrik tellerine takılarak telef oldu. Eşi ölünce leylek yuvasını terk etmedi, kışın dahi buradan gitmedi. Leyleğin bir iki gün önce bir eş bulduğunu fark ettik. Burada kışın soğukta tek kalması bizleri üzüyordu. Yazın diğer leylekler gelirdi, kışın yine tek kalırdı. Biz bunu kutsal sayıyoruz, dokunmadık, oraya yerleşti ve yıllarca kaldı. Artık kendine bir eş buldu, bu kışın gider mi gitmez mi bilmiyoruz" dedi.

Leylek hakkında yapılan haberler sayesinde beldenin tanındığını, bunun da turizm hareketliliğini artırdığını dile getiren Irmak, "Tabi leylek artık bizim simgemiz, sürekli olarak orada, yuvasında. Herkes oturur onu izler, fotoğrafını çeker. Leyleğin kışın gitmediğini duyanlar ziyaret için geliyorlar, bakıyorlar, fotoğrafını çekiyorlar. Bir şoför arkadaşım bana 'sizin köye gittim, millet toplanmış leyleğe bakıyordu' dedi. Ben de leyleğe ne olduğunu sordum, leyleğin eş bulduğunu, halkın buna sevindiğini söyledi" diye konuştu.

'BU MEVSİMDE GELMESİ BİZİ ŞAŞIRTTI'

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretim Görevlisi olan ve yörede kuş türleri üzerine çalışma yürüten Abdurrahman Sefalı, 11 yıldır beldeden göç etmeyen leyleği bu kış gözlemlemeyi planladıklarını ancak leyleğe bu mevsimde yeni bir eş gelmesinin kendilerini şaşırttığı ifade etti.

Halkın leyleğin 11 yıl önce eşinin elektrik akımına kapılıp telef olmasının ardından göç etmediğini anlattığını belirten Sefalı, "Leylekler yaşlıysa, yaralıysa, hastaysa, hazır değilse göç etmeyip kışın ılıman geçtiği yakın bölgelere gidebilirler. Bayburt gibi iklimi sert bir yerde leyleklerin göç etmemesi oldukça ilginç bir durum, araştırılması gerekir" dedi.

Leyleğin Arpalı beldesinde kış mevsiminde 10 yıldır yalnız yaşadığını belirten Sefalı, şöyle devam etti:

'11 YIL SABIRLA BEKLEDİ'

"Bu 11. yılında yanında bir birey daha gördük. Bazen 1 yaşını doldurmamış genç bireylerin de göç etmediği görülebilir ama daha ılıman yerlere göç edebilirler, Türkiye'nin güneyine gidebilirler. Leylekler iki tane oldu. Bu kışı nasıl geçirecekler, nasıl beslenecekler, sıfırın altına düşen soğuk kış gecelerinde metabolizmalarını nasıl ayarlayacaklar gerçekten merak ediyoruz. Arpalı beldemizde bu kış leylekleri gözlemleyeceğiz. Acaba nerelerde besleniyor, kışın besinlerini neler oluşturuyor.

Leylekler sulak alan kuşlarıdır. Bunlar balıklarla, kurbağalarla beslenen hayvanlardır. Bazen tarla fareleri ve küçük memelilerle de beslenebilirler. Fakat kış aylarında bu hayvanları görmek zor, toprağın altında, karın altında kalan hayvanlar. Merak ediyoruz, acaba nasıl beslenecekler. Onları araştırmaya çalışacağız üniversite öğrencilerimizle."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • fatih pınar 6 yıl önce Şikayet Et
  hiç kimse kardeşim. o kuşu orada bekleten duyguyu kutsal sayıyor ki eğer insandaki gibiyse,( allahualem) öyledir. bu bağlılık duygusu allahın bize verdiği bir duygudur,eşlerle ilgili ayetlere bakınca bunu açıkça anlarız.
  Cevapla
 • Hiçkimse 6 yıl önce Şikayet Et
  " Biz bunu kutsal sayıyoruz, dokunmadık," ne demek yahu ? . İnşaALLAH uğur sayıyoruz falan demek istemişsinizdir.. KUTSAL SAYMAK sakat bir ifade KÜFRE gitmesin maazALLAH !
  Cevapla
 • Onur Mert 6 yıl önce Şikayet Et
  Keşke O Sabır bizde de olsaydı. "Sabrın sonu selamettir, başa gelen çekilir."
  Cevapla
 • Dogukan Batuhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Seneye Goc Ederler. Eger bu sene goc etmezlerse,seneye ederler.Yeni bir leylegin bu zamanda gelmesi cok ilginc. Sanki ikna etmek icin gelmis.Batililar olsaydi,bunun filmini bile yaparlardi.Biz 11 sene sonra duyuyoruz.Aska cok duyarli bir milletiz.Sevmesini,sevilmeyi cok iyi biliyoruz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş eski yöneticisine suç duyurusu
Altın alacaklar 268 TL seviyesine dikkat! Kritik uyarı geldi fırsatı kaçırmayın