Başbakan Erdoğan'a kriptolu telefon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ofisinde dinleme cihazı bulunduğunu açıklamasının ardından TÜBİTAK'ın geliştirdiği son model kriptolu (dinlenemeyen) cep telefonları bakanlıklara servis edildi.

Başbakan Erdoğan'a kriptolu telefon
Başbakan Erdoğan'a kriptolu telefon
GİRİŞ 29.12.2012 10:58 GÜNCELLEME 29.12.2012 11:08

Başbakanlık tarafından hafta başında bakanların özel kalemlerine teslim edilen telefonların MİLCEP-K1'den daha hızlı ve kullanışlı olduğu öğrenildi.

Daha önce üretilen MİLCEP-K1'den daha hızlı ve kullanışlı dinlenemeyen cep telefonları Başbakanlık tarafından bakanların özel kalemlerine gönderildi. Önümüzdeki günlerde bakanların kullanmaya başlayacağı cep telefonları stratejik bilgilerin cep telefonlarıyla güvenli aktarımını sağlıyor. Cihaz, donanım ve yazılımı yerli olduğu için ‘milli' nitelik taşıyor

Çok daha hızlı

Daha önce TÜBİTAK'ın ürettiği ve bazı bakanlara gönderdiği MİLCEP-K1'den şikayet eden bakanlar yeni telefonu önümüzdeki günlerde kullanmaya başlayacak. MİLCEP-K1'den daha kullanışlı olan telefonların tasarımı BlackBerry'lere benziyor. Kapasitesi ve batarya süresi arttırılan telefonların ekranları da daha geniş tasarlandı.

Türkiye kriptolu cep telefonu üreten 6 NATO ülkesinden biri. TÜBİTAK'ın ürettiği telefon, iki kişinin yaptığı cep telefonu konuşmasını kripto sayesinde üçüncü kişilerin anlayamayacağı bir formata dönüştürüyor. Kriptolu cep telefonu, ses ve verileri şifreleyerek güvenlik sağlıyor. Bakanların kullanacağı yeni telefonlar MİLCEP-K1'in ardından geliştirildi.

Cep telefonuna ilk sahip olan bakanlardan biri de TÜBİTAK'ın bağlı olduğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın başındaki isim Nihat Ergün oldu. Hafta içinde özel kalemine teslim edilen kriptolu telefonu kullanmaya başlayan Ergün, TÜBİTAK'ın telefonlarını da ilk açıklayan isimdi. Devlet için üretilen MİLCEP-K1'lerin bazı üst düzey kamu görevlilerine verildiğini duyuran Ergün, açıklamasında şunları söylemişti: "Kamuda kriptolu sabit telefonlar kullanılıyor, cep telefonu da az miktarda. Piyasaya da çıkarabiliriz. Yazılımı ve donanımı ona göre kurgulanır ve piyasada kullanılabilecek."

Kriptolu cihazlar nasıl çalışıyor

· Matematiksel bilgiler ses kanalından değil, GSM şebekesinin veri kanalından diğer cihaza aktarılıyor.
· Aktarılan cihazdaki kripto anahtarı, bu matematiksel verileri tekrar sese dönüştürüyor.

YORUMLAR 4
 • Ömer Faruk SÖYLEMEZ 5 yıl önce Şikayet Et
  bu telefonlar güvenlidir. web üzerinde yaptığınız ticaretler de bu mantıkla yapılmaktadır. bir anahtar vasıtasıyla şifrelenirler ve başka bir anahtar yardımıyla çözülürler. ayrıca çözmek imkansıza yakındır. günümüz bilgisayarları ile bu şifreleri çözmek ortalama binlerce yıl sürer nokta
  Cevapla
 • Ali HAS 5 yıl önce Şikayet Et
  onun algoritmasını çözerırrr. bir güzel dinlerler.ama yapılan girişim yine de iyidir de.yine de tam güvenmeyin :))
  Cevapla
 • Burhan YILDIZ 5 yıl önce Şikayet Et
  iphone. tübitak bunu başaran bir kurumsa neden insalarla onca paralarını elin iphonelerine veriyorlar.. bizde yapalım ve paramız burda kalsın
  Cevapla
 • bekir terzi 5 yıl önce Şikayet Et
  bundan sonra sadece tübitak dinler :). dinleyecek olsalar kriptolu telefona mı kalacaklar. kripto filan sökmez.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
3 kritik hamle! Ekonomi böyle şahlanacak
'Diktatör' seslerine Ali Koç'un tepkisi...