Başbakan'ın oy tahmini yüzde 40

Başbakan Erdoğan kamuoyu araştırmasında 28 Mart seçimlerinde aldıkları oyun üstüne çıkıldığını belirtirtti, bağımsız adaylar ve MHP-CHP koalisyonu iddiasına cevap verdi.

Başbakan'ın oy tahmini yüzde 40
Başbakan'ın oy tahmini yüzde 40
GİRİŞ 22.06.2007 01:10 GÜNCELLEME 22.06.2007 01:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "kamuoyu araştırmalarında 28 Mart seçimlerinde aldıklarının üzerinde bir oy oranına ulaştıklarının görüldüğünü" söyledi.

Erdoğan, TGRT Haber Televizyonunda katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Diğer partilerin seçim bildirgelerinde çiftçilere yönelik vaatler bulunduğunun hatırlatılması ve AK Parti'nin bu kesime yönelik eksikleri olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, iktidarları döneminde mazot desteği uygulamasını başlattıklarını söyledi. Bunun yanında çiftçiye yönelik prim desteği ile kredi faizlerinin düşürülmesi uygulamasını da anlatan Erdoğan, göreve geldiklerinde toplam 765 bin çiftçinin borcu bulunduğunu, 1.5 katrilyon tutarındaki bu borcun da silindiğini söyledi.

Hayvancılığın doğru uygulamalarla ayağa kaldırıldığını kaydeden Erdoğan, artan traktör alım sayısının da bu kesimin güçlendiğini gösterdiğini kaydetti. Yapılanların görmezden gelinmesinin yanlış olduğunu belirten Erdoğan, "çiftçilerimizin kapısında traktörünü, yanında otomobilini gördükçe mutlu oluyoruz" dedi. Erdoğan, zaman zaman sıkıntıların yaşandığını, ancak bu kesim üzerinden popülizm yapılmaması gerektiğini ifade etti.

-"YÜZDE 40'IN ÜZERİNDE OY"-

Erdoğan, "partisinin oy oranı", "seçim sonrasında nasıl bir parlamento gördüğü" ve "koalisyonlara" ilişkin sorulara ise şu yanıtı verdi: "Ne zaman koalisyon olmuşsa Türkiye geri gitmiştir. Ne zaman tek parti iktidarı olmuşsa genellikle Türkiye ileri gitmiştir. Bu durum bize ders olmalıdır. Çünkü Türkiye'nin veya Türk toplumunun kültürü bu işe demek ki uygun değil, buna müsaade etmiyor, tek partili iktidarlarla da sıçrama yapıyor. Bizim şu anda sürekli olarak yaptığımız, bir de ben tek firma ile çalışmam, hep bunu ikili üçlü yaptırırım ki çaprazlama yapayım, şu anda hamdolsun, biz 3 Kasıma endeksli değil, 28 Marta endeksli olarak çalışıyoruz. Kamuoyu araştırmalarında 28 Mart seçimlerinde aldığımız oyun üzerinde bir oy görünüyor ki o da yüzde 40'ın üzerinde bir oy."

-MHP-CHP KOALİSYONU-

Bazı çevrelerin MHP-CHP koalisyonunu teşvik etme gayreti içinde olduğunu belirten Erdoğan, "Birisi değirmenci diğeri de değirmene su taşıyan olur. MHP'yi değirmene su taşıyan, CHP'yi değirmen sahibi olarak görüyorlar galiba" dedi. Vatandaşlardan iktidarlarından önceki dönemle bugünü değerlendirmelerini isteyen Erdoğan, "Eğer geriye gidiş varsa AK Parti'ye oy vermesinler. İleri gidiş varsa, AK partiye oy versinler" diye konuştu. Erdoğan, yaptırdıkları anketlerde şu anda 2 partinin barajı aştığının görüldüğünü, ancak bu değerlendirmelerin kararsızların oyu dağıtılmadan yapıldığını anlattı.

-BAĞIMSIZ ADAYLAR-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki mitinglerde "oylarınızı israf etmeyin" mesajını verdiğinin hatırlatılması üzerine de Erdoğan, "Hizmet bekliyorsan bir bağımsız adayın bu şehre vereceği hiç bir şey yok. Belediye başkanı seçmiyoruz, milletvekili seçiyoruz. Tek başına iktidar olacak hali yok. Mesele nedir? Burada sana hizmet getirecek bir iktidar partisini yakalayabilmektir ki o sana hizmet getirsin. Bunu yakalamak çok önemlidir" diye konuştu. Doğu ve güney doğu da gerçekleştirdiği mitinglerde halkın coşkusunu gördüğünü anlatan Erdoğan, bu bölgelerdeki tüm kentleri gezeceklerini söyledi.

Bu kentlere yönelik ciddi sosyal destek projeleri gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, "Biz toplumsal merkeziz. 3 Kasım seçimlerinde 81 vilayetin 79'undan biz milletvekili çıkarmışız. Dolayısıyla biz terörün bir yerde korkusu haline gelmişiz. Güneydoğu'da Doğu'da özellikle bu bölgelerde, bölücü teröre yönelik AK Parti'nin oluşturduğu hava ellerindeki tüm silahları alıyor" dedi. Erdoğan, Fenerbahçe'ye ilişkin bir soru üzerine de Roberto Carlos'un kendini dünya çapında ispatlamış bir isim olduğunu ve Türkiye'nin şartlarında da başarılı olmasını temenni ettiğini kaydetti.

Erdoğan, takımdan ayrılanların da kaliteli ve önemli oyuncular olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Ben bir Başbakan olarak değerlendirmeyi yaparken Beşiktaş'a olan mesafemi de diğer kulüplere olan mesafemi de korumak durumundayım. Temenni ederim ki idarecilerle görüşmüşlerdir, tercihlerini yapmışlardır. Bu tercihler, hem kendileri, hem Türk futbolu için hayırlı olsun." Seçim sürecine yönelik mesajının sorulması üzerine de Başbakan Erdoğan, meydanlarda birlik beraberliğin sergilenmesi, kişisel hakaretler olmaması, zihniyetlerin ve programların eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 283
 • mustafa kemal 10 yıl önce Şikayet Et
  İlhan Kesici\'nin derin bağlantıları . ABD’deki en büyük siyonist kuruluşu olan ve İsrail için yaptığı lobi faaliyetleriyle tanınan JINSA (Yahudi Ulusal Güvenlik İlişkileri Enstitüsü) yetkilileri ile sürekli görüşen biri. 28 Şubat’ta İsrail ile yapılan anlaşmalarda öne çıkan Emekli Orgeneral Çevik Bir’in yakın arkadaşı... İlhan Kesici, JİNSA toplantısı öncesinde Washinton’da yaptığı açıklamada, Türkiye\'nin AK Parti iktidarına alternatif bir siyasi oluşuma ihtiyacı olduğunu, kendisinin de bu yönde kafa yorduğunu belirtmistir.
  Cevapla
 • Selda İşler 10 yıl önce Şikayet Et
  DENİZ BAYKAL\'LA İLGİLİ Economist yorumu. İngiltere’de yayınlanan bir haftalık haber ve ekonomi dergisi, Türkiye’de yaşanan olumsuzlukların arkasında “laik” kesimi suçlu buldu! “Laik kesim onlarca yıl boyunca ordu sayesinde dindarları kontrol altında tutarken, 2001 yılında ülkeyi mali yıkımın eşiğine getirecek şekilde kendi ceplerini doldukmaktan başka bir şey yapmadı” diyen Economist, özellikle Baykal’ı çok sert eleştirmiş. \"15 yıldır CHP lideri olan Baykal hiç bir alternatif surmayıp, kariyerini felaket bezirganlığı üzerine inşa ediyor”
  Cevapla
 • Meryem Türkoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  BAYKAL-ZANA-TERÖR-KESİCİ. DÜN: 1991 seçimlerinde bu Leyla Zana Orhan Doğan gibi PKK’lılar meclise o zamanki SHP ‘den aday olarak girmişlerdi..Bu Baykal ve camiası yine aynı..Düşünün 1999′da APo iti yakalanıyor ve 6 okundan biri Milliyetçilik olan bir parti meclise dahi giremiyor..Bu demek oluyorki bu parti milliyetçi özelliğini kaybetmiş..ispatı da hem bu resim hem SHP’den meclise giren Zana’lar Dana’lar.. BUGÜN: HUDSON\'UN KARDEŞİ JİNSA ÜYESİ MASON İLHAN KESİCİ CHP ÜYESİ SÖZÜN BİTTİĞİ AN.
  Cevapla
 • turgut selim nizamoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  rüyada uynık olmak en büyük gaflettir. osmanlının son 20 yılı hakkında fikri olan var mı?Tam şu anki durum:Doğuyu karıştırma gayretleri,anadoluda soyu belirsiz bir Ziya Gökalp fırtınası,ortalıkta onca puslu faaliyetler.Ardından beyaz efendilerin İttihat ve Terakki darbesi ve son darbe Osm. nakavlt. Türkiye bir taraftan PKK bir taraftan MHP ile değişim ve gelişimin önü tıkanarak halkın etkinliğinin kesilme hesabında bu iki piyonla CHP vezirinin statiko iktidarına bir itekleme var. her iktidar hata yapar ve hiçbir iktidar ALLAH değildir.Dikkat!!!
  Cevapla
 • Can Karaalp 10 yıl önce Şikayet Et
  CHPnin oyları AKPye kaydı. İlhan Kesicinin mason ve Siyonist JINSA uyesi oldugu ortaya çıkınca CHPnin oyları otomatikman AKPye kaydı. O yuzden bu yüzde çok normal. Atatürk zamanında mason localarını kapattırmıştı. Ama Atatürk ün izindeyiz diyip mason locası üyesi oluyorlar. Belliki yalan soyluyorlar. Siyonizmin izindeler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tepelerine bineceğiz!
Eski Türkiye'yi bir de Ahmet Amca'dan dinleyin