WhatsApp resmen yasaklandı! Geçici olduğu öne sürüldü...

Afganistan'da hükümet, dünyanın en popüler mesajlaşma platfortmu olan WhatsApp'ı geçici süreliğine yasaklamak için harekete geçti.

 • GİRİŞ15.11.2017 16:04
 • GÜNCELLEME15.11.2017 16:04
WhatsApp resmen yasaklandı! Geçici olduğu öne sürüldü...

WhatsApp ve Telegram uygulamaları, Afganistan hükümetinin aldığı karar doğrultusunda ciddi bir yasakla karşı karşıya kaldı. Afganistan'da hükümet, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve Telegram'ı geçici süreliğine yasaklamak için harekete geçti. Bu alınan karar, kullanıcılar tarafından öfkeyle karşılandı ve ifade özgürlüğüne zarar vereceği savunuldu.

Sosyal medyada dolaşan ve hükümetin telekomünikasyon şirketlerine gönderdiği iddia edilen bir mektup, tepkileri de beraberinde getirdi. Hükümetin kendi operatörü Salaam Telecom'un müşterileri de aynı akşam içerisinde her iki uygulamanın da çalışmadığını öne sürdü.

New York Times'ın haberine göre; Afganistan, geçici bir WhatsApp yasağının içerisinde yer alıyor. Geçtiğimiz gün hükumet tarafından özel telekomünikasyon firmalarına mesajlaşma hizmetini durdurmak için gönderilen mektuplar sosyal medyada dolaşmaya başladı. Her ne kadar hükumetin yönettiği telekomünikasyon firması Salaam Telecom müşterileri WhatsApp ve Telegram'ın kendileri için çalışmadığını söylese de, özel firmalar hala hükumetin isteğini düşünüyor gibi görünüyor.

whatsapp kullanıcıları ile ilgili görsel sonucu

YASAĞI İSTEYEN AFGANİSTAN ULUSAL GÜVENLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Mektuplar, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından gönderilmiş durumda ancak bir kaynağın New York Times'a söylediğine göre yasağı isteyen Afganistan'ın istihbarat ajansı olan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü.

''GÜVENLİK ENDİŞELERİNDEN'', ''YENİ BİR TÜR TEKNOLOJİ SUNMAYA''

Geçici olduğu açıklanan yasağın sebebi ise BBC'ye ilk olarak "güvenlik endişeleri" olarak belirtilmişti ancak bu açıklamanın kısa bir süre sonrasında İletişim Bakanlığı, bu yasağın sebebinin WhatsApp'ın hizmet kalitesi hakkındaki şikayetlerin ardından "yeni bir tür teknoloji sunmak" için olduğunu söyledi.

whatsapp engeli ile ilgili görsel sonucu

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar3

 • konya 2 ay önce Şikayet Et
  neden turkiyenin watsap gibi bir habwrleşme agı yok bi an önce yapmamiz lazim
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Selmani BEKİROĞLU 2 ay önce Şikayet Et
  Bip var, o Türk değil mi?
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Bence de ASELSAN yapsin
  Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat