Kışlalar doldu bugün'ün hikayesi / Video

Urfalı ustaların taş plaklara kaydedilen kendi sesleri herkesin gönül telini titretiyor. Sağır Oda'nın bir bölümünde yayınlanan 'Kışlalar Doldu Bugün' türküsünün hikayesi ve sözleri

Kışlalar doldu bugün'ün hikayesi /  Video
Kışlalar doldu bugün'ün hikayesi / Video
GİRİŞ 04.08.2007 08:53 GÜNCELLEME 04.08.2007 08:53

Mıkım Tahir, Kel Hamza, Bekçi Bakır ve diğerleri hepsinin eserleri dillerden düşmüyor. Urfalı Ustalar sağlıklarında bulamadıkları şöhreti öldükten sonra buldular.


Dizi filmlerde taş plaktan kendi sesleri ile bölümlerde okudukları türküler internette elden ele dolaşırken, En büyük video paylaşım sitesinde de yerlerini aldılar.


Urfa'da son yüzyılda, ilk akla ses sanatçılarından biri Hamza Şenses'tir. Genç yaşında saçı döküldüğü için 'Kel Hamza' lakabıyla tanınan Kel Hamza plaklarda ise 'Urfalı Hamza Şenses' olarak geçmektedir. Sağır Oda da anılarak genç kuşaklara tanıtılmıştır.


Urfalı araştırmacı yazar Abuzer Akbıyık'ın www.abuzerakbiyik.com.tr sitesinden yer alan bilgiye göre 'Urfa’lı Hamza Şenses saz çalması, okuması ve besteleriyle meşhur bir sanatkârdır. Hayatı boyunca yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı içe kapanık ve duygulu biridir. Bu nedenle diliyle ifade edemediği duygularını çoğu zaman mısralara dökmüş, eserlerinde ifade etmiştir. Bu eserlerden biri de “Kışlalar doldu bugün” adlı uzun havasıdır.


Hamza Şenses’in kardeşi İbrahim Diyarbakır’da askerdir. Eskiden askerlik süresi şimdiki gibi değildi, 3-4 yıl sürerdi, savaş dönemlerinde daha fazla sürdüğü de olurdu. İşte, Hamza, uzun zamandan beri askerliğini yapmakta kardeşi İbrahim’i özlemiştir. Onu görmek için Diyarbakır’a gider ve kardeşinin askerlik yaptığı tabur’un nizamiyesine varır. Nizamiyede olan yetkililer “kardeşiniz görevde, görüşmeye çağıramayız” derler. Uzak yoldan geldiğini, birkaç dakika bile olsa kardeşini görmek istediğini” söylese de orada bulunanlar ”yasaktır” deyip kabul etmezler. Bunun üzerine Tabur komutayla görüşmek istediğini söyler, zor bela Tabur komutayla görüştürülür. Tabur komutanı babacan tavırlı birisidir. Onu iyi karşılar. Bunun üzerine Hazma Şenses, kendini tanıtır “Uzun yoldan geldiğini kardeşini görmek istediğini” söyler. Tabur komutanı da müziğe meraklıdır ve Hamza Şenses’in ismini önceden duymuştur. Bu nedenle kendisine çay kahve ikram edip ağırlar. Kardeşi İbrahim’i odasına çağırtıp görüştürür.


Görüşme biterken Tabur komutanı Hazma Şenses’e, “ Buraya kadar gelmişken bir gece yapalım” der. O da kabul edince, taburdakilere güzel bir gece yapılır. Hamza Şenses, kardeşi İbrahim’den ayrılmanın üzüntüsü ile o gecede “Kışlalar doldu bugün, doldu boşaldı bugün, gel kardaş görüşelim, ayrılık oldu bugün” bestesini yapar ve orada bulunanlara okur. Çok sevilen bu eserini daha sonra plağa okuyarak ölümsüzleştirir


Kışlalar doldu bugün


Doldu boşaldı bugün


Gel kardaş görüşelim


Ayrılık oldu bugün


Naçar eliden vah vah yar yar


Geceler yarim oldu


Ağlamak kârım oldu


Her dertten yıkılmazdım


Sebebim zalim oldu


Garib eliden vah vah yar yar

Bu uzun havanın hikayesi, Abuzer Akbıyık tarafından 2003 yılında Şanlıurfa’da Hamza Şenses’in torunu Hamza Ece’den derlenmiştir. Derleme bandı Abuzer Akbıyık arşivindedir. Uzun hava, kaynak kişi; Hamza Şenses, derleyen; Nida Tüfekçi olarak TRT repertuarında kayıtlıdır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü
Belediye işçisinin dikkati küçük kızı kurtardı