İsrail'de son dakika gelişmesi! Netanyahu ile ilgili sürpriz karar

İsrail Başsavcısı, Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açılmasına karar verdi.

İsrail'de son dakika gelişmesi! Netanyahu ile ilgili sürpriz karar
İsrail'de son dakika gelişmesi! Netanyahu ile ilgili sürpriz karar
GİRİŞ 21.11.2019 19:39 GÜNCELLEME 22.11.2019 00:29
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Başsavcı Mandelblit, Netanyahu hakkında 4000 numaralı dosyada rüşvet, 1000 ve 2000 numaralı dosyalarda ise sahtekarlık ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla iddianame hazırlanacağını açıkladı.

 

 

Mandelblit'in dosyalara ilişkin yerel saate 19.30'da basın toplantısı düzenleyeceği kaydedildi. 

3 AYRI DOSYASI VAR

İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında 3 ayrı dosya bulunuyor.

 

 

Bunlardan "4000 numaralı" telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması kapsamında Başbakan Netanyahu, Shaul Elovictch'in sahibi olduğu "Bezeq" medya şirketine ait "Walla News" adlı internet sitesinde, ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında söz konusu şirkete 276 milyon dolar değerinde mali imtiyaz sağlamakla suçlanıyor. 

"1000 numaralı" dosyada ise Netanyahu'nun 2007-2016 yıllarında iş adamlarından "hediye" adı altında 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı iddia ediliyor.

"2000 numaralı dosyada da Netanyahu hakkında "rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma" suçlamaları yer alıyor.

İsrail Başsavcısı Mandelblit, söz konusu dosyalara ilişkin kararını vermeden önce geçen ay başında dört gün boyunca Netanyahu'nun avukatlarını dinlemişti. 

NETANYAHU'DAN İLK AÇIKLAMA: DARBE GİRİŞİMİ! 

İsrail Başbakanı Netanyahu Batı Kudüs’teki ofisinde hakkındaki suçlamalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Suçlamaları reddeden Netanyahu, "Şu anda asılsız suçlamalarla Başbakan'a yönelik bir darbe girişimine şahit oluyoruz." ifadesini kullandı.

Netanyahu, zamanlamanın manidar olduğuna dikkati çekerek, kendisi hakkında yapılan soruşturmayla ilgili soru işaretleri oluştuğunu, bu durumun da İsrail polisi ve Başsavcısı'na olan güveni zedelediğini söyledi.

Başsavcı'nın kararını şüpheli bulduğunu ve devlet işlerini sonuna kadar sürdüreceğini vurgulayan Netanyahu, "Beni destekleyenlere ve siyasi rakiplerime sesleniyorum. Devletimizin bekası için güvenilir bir hukuka tabi olmalıyız." dedi.

Netanyahu, kendisini sorgulayan memurların da sorgulanmasını talep ederek, sürecin “kirli”, hakkındaki suç dosyasının delillerinin "şüpheli" olduğunu kaydetti.

Polisin "4000 numaralı" telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması tanığına şantaj yaptığını ileri süren Netanyahu, hukukun kendisi hakkında "ayrımcı" işlediğini iddia etti.

YORUMLAR 27
 • EY KAFİRRR 8 ay önce Şikayet Et
  ALLAH bu dünya da ahirette de seni ve ülkeni en büyük azapla azaplandırsın filistin den bin beter olun inşallah
  Cevapla
 • ihsan 8 ay önce Şikayet Et
  ya rabbim şü zalim katil ıusraili cuma mubarek günü helak et.
  Cevapla
 • Çiçek 8 ay önce Şikayet Et
  Netanyahu tam bir celladı masum çocuk kadın erkek celladı
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Maasallh sen ne marifetliymissin.
  Cevapla
 • kul 8 ay önce Şikayet Et
  Allah seni ve halkını tiftik tiftik parça pörçü etsin rezil olun inşallah.insanlığın yüz karaları.firavun gibi denizin dibini boylayın inşallah.söylediğim bütün laflar basit kalıyor Allah a havale ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı! Olayı Yunanistan da kabul etti
Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a sert uyarı