BM'den açıklama: Tehlikeli zamanlardan geçiyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel gerilimlerin artmasını büyük endişeyle takip ettiğini belirterek, "Tehlikeli zamanlarda yaşıyoruz." dedi.

BM'den açıklama: Tehlikeli zamanlardan geçiyoruz
BM'den açıklama: Tehlikeli zamanlardan geçiyoruz
GİRİŞ 06.01.2020 21:53 GÜNCELLEME 06.01.2020 21:56
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

BM Genel Merkezinde basının karşısına çıkan Guterres, son günlerde yaşanan gerginliklerden duyduğu endişeyi dile getirdi.

 

 

Dünyada yeni yılın kargaşa içinde başladığını ifade eden Guterres, "Tehlikeli zamanlarda yaşıyoruz. Jeopolitik gerilimler bu yüzyılda en üst seviyede ve bu sallantı tırmanıyor. Nükleer silahların yayılmasını önlemek bile artık hafife alınamaz. Bu gerilim kazanı giderek daha fazla ülkeyi, öngörülemeyen sonuçlar ve derin yanlış hesaplama riskleriyle öngörülemeyen kararlar almaya yönlendiriyor." diye konuştu.

''BU DURUM DEVAM EDEMEZ''

 

 

Guterres, aynı zamanda ticari ve teknolojik çatışmaların, dünya piyasalarında çatlaklar oluşturduğunu, büyümeyi zayıflatarak eşitsizliği arttırdığını vurgulayarak, "Tüm bunlar olurken gezegenimiz yanıyor. İklim krizi sürüyor." ifadelerini kullandı.

Her yerde birçok insanın usanmış ve öfkeli olduğunu gördüklerine dikkati çeken Guterres, "Artan sosyal huzursuzluk ve büyüyen aşırılık, milliyetçilik ve radikalleşme, başta Afrika olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde terörizmin tehlikeli bir şekilde ilerlediğini görüyoruz. Küresel gerilimlerdeki son artışı büyük bir endişeyle takip ediyorum. Bu durum devam edemez." değerlendirmesinde bulundu.

''SAVAŞIN NELERE YOL AÇTIĞINI UNUTMAYALIM''

Guterres, dünyanın önde gelen yetkilileriyle sürekli temas halinde bulunduğuna işaret ederek, "Tırmanmayı durdurun, azami derecede kısıtlama uygulayın, diyaloğu yeniden başlatın, uluslararası iş birliğini yenileyin." çağrısını yineledi.

Genel Sekreter Guterres, "Savaşın neden olduğu korkunç insan acılarını unutmayalım. Her zaman olduğu gibi, sıradan insanlar en yüksek bedeli öder. Bundan kaçınmak ortak görevimizdir." uyarısında bulundu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Antonio Guterres
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ömer 6 ay önce Şikayet Et
  Bir savaş çıkarsa bunun bedelini yine gariban fakir insanlar ödeyecektir Allah garibanları korusun ama şunu da unutmayalım Fakirler öbür dünyada cennete 500 yıl önce gidecektir zenginler bekleyecekler
  Cevapla
 • Tuna 6 ay önce Şikayet Et
  Siz orda mal mal bakın nerde mğslüman varsa ölen kılınızı kıpırtatmayın cıkmıs ahkam kesıyo yalancı sahtekarlar
  Cevapla
 • lazogli616161 6 ay önce Şikayet Et
  Vallahi mı.yapma be. peki abd ye lafın olacak mı iki yüzlü bey.
  Cevapla
 • Yakub 6 ay önce Şikayet Et
  BM = Batıl maskeleri
  Cevapla
 • oıu876 6 ay önce Şikayet Et
  bm sadece laf uzmanıdır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de bir ilk olacak! Yüzde 71'i tamamlandı
Van Gölü'nde kaybolan tekne bulundu! İlk görüntüler