Rusya açıkladı! İşte ABD ve Rusya'nın elindeki silah sayısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni START) kapsamına giren Rusya ve ABD'deki silah sayısını bildirdi.

Rusya açıkladı! İşte ABD ve Rusya'nın elindeki silah sayısı
Rusya açıkladı! İşte ABD ve Rusya'nın elindeki silah sayısı
GİRİŞ 25.05.2021 03:12 GÜNCELLEME 25.05.2021 03:31
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bakanlığının yayınladığı belgede, Yeni START anlaşması kapsamında 1 Mart itibarıyla Rusya'nın 517 ve ABD'nin 651 konuşlandırılan kıtalararası balistik füze, denizaltı balistik füze ve savaş uçağına sahip olduğu belirtildi.

Belgeye göre, Rusya, 1456 konuşlandırılan kıtalararası ve denizaltı balistik füze ile nükleer füze başlığına sahip iken, ABD'nin elinde söz konusu füze başlıklarından 1357 adet bulunuyor.

Ayrıca Rus tarafında 767, Amerikan tarafında ise 800 konuşlandırılan ve konuşlandırılmayan kıtalararası ve denizaltı balistik füze fırlatma sisteminin bulunduğu kaydedildi. Belgede, ABD'nin, bazı yer altı füze fırlatma sistemlerini yeniden adlandırdığı ve bu sistemleri anlaşmaya dahil etmeyi reddettiği ifade edildi.

YENİ START ANLAŞMASI

ABD'nin Sovyetler Birliği ile 1991'de, Rusya Federasyonu ile 1993'te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmaları'nın (START 1 ve START 2) devamı olan "Yeni START" anlaşması, Washington ve Moskova arasında yürürlükteki son nükleer anlaşma olma özelliğini taşıyor.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor. 5 Şubat 2011'de yürürlüğe giren 10 yıllık anlaşmanın süresi 5 Şubat 2021'de sona eriyordu.

ABD yönetimi, anlaşmayı 5 yıllığına uzatma kararı aldığını 5 Şubat'ta bildirmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de uzatma kararını 29 Ocak'ta imzalamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Silahsız bir dünya istiyorum
  Cevapla
 • Hakkı An 2 ay önce Şikayet Et
  Yanlış. Müttefikleri ile birlikte genel toplam almalı. Rusya nın müttefiki ÇİN bu anlaşmanın kapsamı dışında..
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 2 ay önce Şikayet Et
  Dünyada ki Atom bombasini hepisini yok etmek lazim bu ataom lari enerji olarak kullanmak insanliga ve dünyaya yarar saglar.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Hepsi kendi başınıza dolansın inşâllah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Adana'dan acı haber! Aynı aileden 5 kişi can verdi
Son dakika: Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, hayatını kaybetti