Biden, Küba'da protestoculara müdahaleye karşı çıktı

ABD Başkanı Joe Biden, Küba'daki kötüleşen ekonomik şartları protesto edenlere yönelik toplu gözaltıları ve "düzmece" yargılamaları kınadığını belirtti.

Biden, Küba'da protestoculara müdahaleye karşı çıktı
Biden, Küba'da protestoculara müdahaleye karşı çıktı
GİRİŞ 22.07.2021 22:44 GÜNCELLEME 22.07.2021 22:44
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray basın ofisinden yapılan açıklamada, Biden'ın "Küba'daki, yıldırma ve susturma tehditlerine rağmen konuşma cesareti gösteren halka yönelik toplu gözaltı ve düzmece yargılamaları kesin olarak kınıyorum." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Küba halkının ifade ve gösteri özgürlüğü olduğu kaydedilerek, Biden yönetiminin Küba'da göstericilerin yanında yer aldığı, halkın taleplerine baskı ile cevap veren ülke rejimine karşı yeni yaptırımlar getirdiği bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Küba'da 11 Temmuz'da başlayan demokrasi yanlısı, barışçıl protestoları bastırdıkları gerekçesiyle Küba Savunma Bakanı Alvaro Lopez Miera ile İçişleri Bakanlığına bağlı özel kuvvetler biriminin yaptırım listesine eklendiği kaydedilmişti.

KÜBA'DA HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER

Küba'da binlerce kişi düzenledikleri gösterilerde, ülkede kötüleşen ekonomik şartları protesto edip hükümetten özgürlük istemişti.

Göstericiler, "kahrolsun diktatörlük" ve "özgürlük istiyoruz" şeklinde slogan atmış, sosyal medyada ise bazı bölgelerde yağma olaylarının meydana geldiği görüntüler paylaşılmıştı.

Kötüye giden ekonomi, gıda ve ilaç kıtlığıyla yükselen fiyatlardan hükümeti sorumlu tutan göstericiler, yetkilileri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizini yönetememekle suçlamıştı.

Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ise Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenerek, "Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Diaz-Canel, Küba halkının mutsuzluğunun başlıca sebebinin ABD yaptırımları olduğunu belirtmiş, ülkede meydana gelen gösterileri "vandalizm" olarak nitelendirmişti.

Bölge basınında çıkan haberlere göre, bu hafta sonu hükümet karşıtı gösterilerde 400'den fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülmüştü.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
joe biden
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • İsmail 1 hafta önce Şikayet Et
    Amerikan senato baskınındada göstericilere protestoyada müdahaleyede karşı çıkıp kınasaydın Bidon. Zira ABD de susturma, sindirme ve halkın haklı pretestosuna orantısız şiddet ve düzmece jüriler ve suçlamaların alası vardı. Amerika artık önce bir kendine bakmayı öğrenmeli. Demokras'ı gitmiş i'si kalmış ki oda işkencecilik oluyor, çakma aga'nın dünyaya demokrasi saçacacak hali yok. Her pisliği ortada. Kuruluşundan beri, her türlü gezegende verdiği zarar gırtlağa dayandı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tatilcilerin eğlencesi su almaya inen uçağı engelledi!
Türkiye'ye uçak gönderen İspanya'nın mesajı sosyal medyanın gündemi oldu