Resmen Kudüs valisi, ancak kutsal beldeye girişine izin verilmiyor

4 yıldır Kudüs Valisi olan Adnan Gays, İsrail’in zulmüne en yakından tanıklık eden isimlerden biri. Kudüs'ün resmi olarak valisi konumunda olan Gays, İsrail tarafından Kudüs'e girmemesi konusunda ambargo ile karşı karşıya.

Resmen Kudüs valisi, ancak kutsal beldeye girişine izin verilmiyor
Resmen Kudüs valisi, ancak kutsal beldeye girişine izin verilmiyor
GİRİŞ 17.01.2022 15:37 GÜNCELLEME 17.01.2022 15:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İşgalci İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planına karşı mücadele eden Filistinlilere uyguladığı zulümler bitmiyor. Yıllardır her türlü baskıyı gören Filistinli’den biri de Kudüs Valisi Adnan Gays. Dünyada hiçbir valinin karşılaşmayacağı sorunlarla mücadele ediyor. Gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, evine baskınlar düzenleniyor, valisi olduğu şehrin büyük bir bölümüne girişi yasaklanıyor ve her gün işgalcilerin yeni bir baskı yöntemiyle karşılaşıyor.

29 KERE GÖZALTINA ALINDIM

Yaklaşık dört yıldan bu yana Kudüs’ün valiliğini yürüten Adnan Gays, yaşadığı zorlu süreçleri Yeni Şafak’a anlattı. “Benim şahsıma yapılan saldırılar Filistin halkının çektiği acıların yanında hiçbir şey” diyen Gays, şunları anlattı:

“Kudüs valisi olarak görevimi üstlendiğimden beri 29 defa gözaltına alındım, sayamayacağım kadar onlarca kez sorguya çağrıldım. Evime ve ofisime defalarca baskın düzenlendi. Günlük ve sistematik olarak farklı farklı şekilde baskıya uğruyorum.”

BENİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

“Hakkımda dört askeri karar alındı. Bu kararlar doğrultusunda Batı Şeria’ya ve Doğu Kudüs’e geçmem, aralarında Filistin Başkanı’nın da olduğu Kudüs’ün önde gelen isimlerinden 51 kişi ile görüşmem, tüm etkinlik, faaliyet ya da özel günlerde konuşma yapmam yasaklandı. Kudüs valisiyim ve Doğu Kudüs’teki bölgelerinden birinde ikamet ediyorum ama Doğu Kudüs’te bulunan birçok bölgeye girmem yasak. Böyle bir şey hayal edebiliyor musunuz? İşgalci yönetim hiç vazgeçmeden bir vali olarak beni sindirmeye çalışıyor.”

KIZIMIN DÜĞÜNÜNE BİLE GİDEMEDİM

“Geçtiğimiz aylarda kızımın düğününe bile gitmemi engellediler. Düğünden önceki üç gün boyunca evimize baskın düzenlendiler. Düğün tatlısı törenlerini ve evdeki neşeyi bozmak için çalıştılar. Son gün kapıma geldiler ve işgalci yetkililerden özel izin alırsam, kızımın düğününe katılabileceğimi söylediler. Beni küçük düşürmek için bu adımı attıklarını biliyordum. İnancıma ihanet etmemek için kabul etmedim ve gözaltına alındım. Kızımın yanında olamadım. Ancak Kudüs’ teki Filistinliler akın akın düğüne geldi. Yokluğumda ailemi yalnız bırakmadılar. Bizi ayakta tutan da işte bu dayanışma ruhudur.”

YENİ BİR NEKBE YAŞAMAYACAĞIZ

Batı ya da Doğu Kudüs olarak değil tüm Kudüs’ün işgal altında olduğuna vurgu yapan Gays, şunları söyledi: “İşgalci İsrail, Kudüs’e yönelik çok fazla ihlal gerçekleştiriyor. Filistin’in başkenti olan Kudüs’ü Filistin topraklarından tamamen koparmaya çalışıyor. Filistinliler bunu daha önce yaşadı ve evlerini terk edip 1948’de işgal edilen Filistin topraklarına göç etti. Bugün bize yeni bir nekbe yaşatmak için uğraşıyorlar.”

HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ

“Biz buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz. Daha önce bir nekbe yaşadık ve yeni bir nekbe yaşamayacağız. Tavrımızı birkaç kelime ile özetleyecek olursam, ya izzetli bir şekilde bu toprak üzerinde yaşayacağız ya da şehit olarak bu toprak altında yatacağız. Başka üçüncü bir yol yok. İşgalin önünde asla diz çökmeyeceğiz.”

DAHA VAHŞİCE SALDIRACAKLAR

Uluslararası güçlerin Filistin söz konusu olduğunda sessiz kaldığına vurgu yapan Kudüs Valisi, şöyle devam etti: “BM’nin kararına göre Yahudi yerleşimi birimleri tamamen yasadışı. Ancak işgal devleti BM ve uluslararası güçler tarafından verilen hiçbir kararı uygulamıyor. Bütün bunlara dünyadan ses çıkmıyor ve işgalciler engelleyecek adımlar atılmıyor. Bu sessizlik onların desteklenmesi anlamına geliyor.”

BU YIL ZOR GEÇECEK

“2022 yılında daha vahşi saldırılar bekliyoruz. Kudüs’ü Yahudileştirmek için daha vahşi bir şekilde saldırmaya devam edecekler. İşgalcilerin sinsi planlarını engelleyen tek şey ise Kudüs’te yaşayan 400 bine yakın Filistinli’nin bir dağ gibi durması ve direnmesidir. Ancak bu sadece Filistinlilerin değil tüm İslam ve Arap dünyasının görevi.”

AĞAÇLAR BİLE HEDEF

“Kudüs’te her şey işgalcilerin hedefinde. Ağaçları, taşları, evleri, insanları meşru bir hedef haline getirdiler. Çocukları bile tutukluyorlar. Ancak Kudüs semalarında her şeye rağmen ezan ve çan sesleri yankılanıyor.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Uyan müslüman alemi uyan. Çok ağır uykudasın.
  Cevapla
 • erdemir 4 ay önce Şikayet Et
  az kaldi bekleyin israil domuzlari
  Cevapla
 • Filiz 4 ay önce Şikayet Et
  bunlara dur diyen neden kimse yok. içim acıyor... bir kadın olacak ne yapabilirim.
  Cevapla
 • Ramazan 4 ay önce Şikayet Et
  Zalime dur diyecek yok
  Cevapla
DİĞER HABERLER
SGK’dan özel hastaneler için yeni karar! Tüm branşlarda eşit şekilde hizmet!
TEKNOFEST'ten renkli anlar