Tshinvali Gürcistan denetiminde

Gürcü birlikleri, G. Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin yüzde 60'ını denetimi altına aldı. Ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkekler silah altına alınıyor.

Tshinvali Gürcistan denetiminde
Tshinvali Gürcistan denetiminde
GİRİŞ 08.08.2008 13:07 GÜNCELLEME 08.08.2008 13:07
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

GÜRCÜ BİRLİKLERİ, BAŞKENT TSHİNVALİ'NİN YÜZDE 60'INI DENETİMİ ALTINA ALDI

Gürcü ajansları, Tshinvali'deki kent merkezinde çatışmaların devam ettiğini, kentte yaşayanların sığınaklara girdiğini duyurdu.

Bu arada, Gürcistan'daki merkezi hükümetin, Güney Osetya bölgesindeki yönetimi geçici olarak, daha önce ayrılıkçı rejime karşı alternatif oluşturulan ''geçici idari birim'' yöneticisi Dimitri Sanakoyev'e devretme kararı aldığı kaydedildi.

Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, yaptığı açıklamada, Güney Osetya'nın Rusya'ya açık kapısı Roki tünelinden paralı Rus askerlerinin geçmek istediğini belirterek, ancak Rusya'nın bu girişimlerinin kesinlikle engelleneceğini ifade etti.

Öte yandan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin aldığı genel seferberlik kararının ardından, ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkeklerin silah altına alınmasına başlandığı kaydedildi.

-RUS UÇAKLARININ GÜRCÜ HAVA SAHASINI İHLALİ-

Bu arada Gürcistan İçişleri Bakan Yardımcısı Yakaterine Zguladze, Gürcü birliklerinin Tshinvali'nin güneyindeki köylerin büyük bölümünü denetim altına aldığını bildirdi.

Gürcistan hava sahasının bugün iki kez Rus savaş uçakları tarafından ihlal edildiğini ifade eden Zguladze, 3 Rus savaş uçağının Kareli kentinin Variani köyünü bombaladığını belirtti.

Zguladze, bombardımanda 7 sivilin yaralandığını söyledi.

"GÜRCÜ ASKERLERİNİN TSİNKVALİ'YE SALDIRISI SÜRÜYOR"

Rus İnterfaks ajansı, Gürcü askerlerinin Güney Osetya'nın başkenti Tsinkvali'ye saldırısının devam ettiğini ve Rus barış gücü askerlerinin yerleşkesine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının alevler içinde olduğunu duyurdu.

İnterfaks, Rus barış gücü askerlerine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının Gürcü askerler tarafından vurulduktan sonra alevler içinde kaldığını belirterek, Tsinkvali merkezinde çatışmaların artarak sürdüğünü bildirdi.

Haberde, Gürcü askerlerinin bombardımanında kentteki hastanenin de vurulduğu belirtilerek, alevler yükselen hastanedeki hasarın büyük olduğu ve can kaybının olabileceği ifade edildi.

-HALKTA PANİK-

Rus İtar-Tas ajansı, Tsinkvali'deki vatandaşlarla yaptığı telefon konuşmalarına göre Gürcü ordusuna ait tankların kente girdiğini ve binalara ateş açtığını duyurdu.

Görgü tanıkları, kentte halkın büyük panik içinde olduğu ve birçoğunun sığınaklarda saklandıklarını belirterek, kent merkezinde Gürcü birliklerine karşı Güney Osetlerin direnişinin devam ettiğini ifade ettiler.

Rus haber ajansları, Güney Osetya'daki Hetagurova köyünün Gürcü birlikler tarafından imha edildiğini ve hayatta kalan köylülerin de Güney Osetya'yı terk edemediğini duyurdular.

Bu arada Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin komutanı Murad Kulahmedov, Rus ajanslarına yaptığı açıklamada, Gürcülerin çok net şekilde barış gücü askerlerine ateş ederek imha etmeyi amaçladığını söyledi.

Kulahmedov, "Tiflis'in yapmaya çalıştığı tek şeyin dünya kamuoyunu yanlış yönde bilgilendirmek olduğunu" da ifade etti.

Rus barış gücü askerlerine ait yerleşkede bulunan Rus gazeteciler de Gürcü birliklerinin doğrudan barış Gücü askerlerini hedef aldığını duyurdular.

Güney Osetya Enformasyon ve Basın Merkezinden yapılan açıklamada da "Elimize ulaşan son bilgilere göre (TSİ 11:45'a kadar) Gürcü askerler yoğun saldırılarına rağmen kenti ele geçiremediler ve onlara karşı direniş devam ediyor. Gürcü silahlı kuvvetler tamamen imha amaçlı gelmişler ve Osetler de buna karşı durabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Tsinkvali'ye yönelik ağır bombardımanın devam ettiği belirtilerek, "Kent çok yoğun saldırıya maruz kalmış durumda. Sivil insanlar evlerindeki sığınaklarda, ancak bazıları evleri imha edildiği için bu bu şansa bile sahip değil. Kentte şu anda çok sayıda çocuk, yaşlı ve kadın bulunuyor. Bu Tiflis'in çok açıkça bir soykırım girişimi" ifadelerine yer verildi.

Güney Osetya halkının "Gürcistan'ın faşist yüzüne ve kenti tamamen imha politikasına" karşı Rusya'nın yardımını umduğu belirtilen açıklamada, "Masum Rus vatandaşları bile evlerinde öldürüldü. Şu anda gerçek ölü sayısını belirleyemiyoruz" denildi.

AA

YORUMLAR 5
 • yücel altundaş 14 yıl önce Şikayet Et
  türkiye acısından. savas devam ederse veya sonuclanırsa kim ne derse desin bu savaşı gürcüler kazanmalılar. çünkü ekonomik ve siyasi olarak türkiye onlarla hareket ediyor. bir yandan da rusya burdan bir bozgunla cıkacak bence. bakarsanız görürsünüz. arkadasımızın da dediği gibi. ruslar henüz bir çeçen ayaklanmasını bastıramamışken, osetya da başarılı olması cok zor.
  Cevapla
 • Eray Kodzoko 14 yıl önce Şikayet Et
  .. gürci kardeşlerine dua ediyorsun? neyin ne oldugunu biliyormusun? Biraz öğrenip yazın neler olup bittiğini. 90 lı yıllarda ne kadar abhaza öldürdü gürcistan biliyormusun? ne için bagımsızlıkları için? kendi ülkende bagımsız yasamıyacaksan ne işe yarar? Osetler kazanacak. Allah her zaman arkalarında olsun
  Cevapla
 • Olay Budur 14 yıl önce Şikayet Et
  Kafkasya'nın Hırıstiyanları. Çarlık döneminden beri rusların sadık birer müttefiki olan gürcü ve osetlerin birbirine düşmeleri gerçekten de ilginç. iki milletinde çoğunluğu hrıstiyan. Osetler elbette daha savaşçı bir millet. Kafkasyada da hiç kimseden korkmazlar. Ancak bugünkü gürcistanı dünya global sermayesi desteklediği için arkası sağlam...kısacası savaş aslında rusya ve global güçler arasında..bir de bilmeyip yorum yazan bazı arkadaşlar için..osetyanın bağımsızlık diye bir derdi yok..ayrılıp rusyaya bağlanmak istiyorlar...
  Cevapla
 • kemal 14 yıl önce Şikayet Et
  gurcu kardeslerımıze. allah yar ve yardımcınız olsun rusların cecenıztandakı katlıamlarını unutmadık amac buraları yıne kan golune cevırmektır ama basaramıyacaksınız gurcu kardeslerımız dualarımız sızınledır
  Cevapla
 • ahmet avlamaz 14 yıl önce Şikayet Et
  Yalanınızı .... Rusya gürcistanı ele geçirmek veya bağımsızlığını ellerinden almak için osetyaya destek verip bağımsızlık ilan ettirdi.. şimdide bu olayın doğurduğu bir şavaşa yardım ve yataklık edecek. Sözde barış gücü olarak devreye girip osetyadaki % 5 civarındaki müslümanı ve gürcistanı bozguna uğratma peşinde.. Allah yardımcıları olsun.. Gerçi çeçenyadaki direnişçilerimizi bile alt edemeyen rusya aynı anda başka bir direnişle uğraşabilirmi bilinmez.!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
FIFA'dan tarihi karar! Beraberlik tarihe karışıyor
Boş randevu insanların hayatlarıyla oynuyor: Uzman isimden dikkati çeken uyarı