YÖK, öğretmenlik yolunu tekrar açacak

Fen-edebiyat mezunlarına öğretmen olma yollarının kapatılması ile ilgili öğrencilere müjdeli haber geldi. YÖK'ün 3 Mayıs'taki toplantıda kararı revize edeceği öğrenildi.

YÖK, öğretmenlik yolunu tekrar açacak
YÖK, öğretmenlik yolunu tekrar açacak
GİRİŞ 29.04.2012 06:59 GÜNCELLEME 29.04.2012 06:59
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, YÖK'ün 3 Mayıs'taki toplantıda fen-edebiyat, dil tarih coğrafya ve ilahiyat fakültelerinde pedagojik formasyonu kaldıran düzenlemeyi değiştireceğini söyledi.

Fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine öğretmenlik yolunun kapanmaması için üç yıldır YÖK nezdinde görüşmelerde bulunan Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, yasak kararının haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında tercihlerini yapacak olan yüz binlerce öğrencinin ve yakınlarının da kafasını karıştırdığını aktardı. Geçtiğimiz günlerde yasalaşan yeni kademeli eğitim sistemiyle (4+4+4) özellikle liselerde öğretmen ihtiyacının artacağına dikkat çekerken, "Gerek fen-edebiyat gerekse eğitim fakülteleri 'garanti öğretmen yapacağım' diye çocukları almıyor.

Nihayetinde mezun olduktan sonra KPSS ve benzeri sınavlar var. Fen-edebiyat mezunları için 90-95 puan alamayanlar zaten öğretmen olamıyor. Kaldı ki 4+4+4 sisteminde binlerce öğretmen ihtiyacı doğacak." dedi. Prof. Dr. Cangül, son 20 yılda uygulanan politikaların ve anlık kararlar neticesinde ortaya çıkan hızlı değişimlerin öğretmen yetiştirmede yanlışlara yol açtığını dile getirdi.

İsmail Naci Cangül şunları kaydetti: "Eğitim fakültelerinde fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe grubu, Türkçe, tarih ve coğrafya alanlarında ortaöğretim öğretmenliklerinin, ilköğretimde de matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler öğretmenliği gibi alanlarda ikinci eğitimler kapatıldı. Eğitim fakülteleri tarafından diğer fakülte mezunlarına verilen pedagojik formasyon sertifika programlarının yenilerinin açılmamasına karar verildi. Tüm bunların amacı, öğretmen yetiştirme konusuna bir düzenleme getirmek. 3 Mayıs ve sonrasındaki YÖK toplantılarında en önemli konuların başında gelen öğretmen yetiştirme konusu sağlıklı bir çözüme kavuşturulacak. YÖK Genel Kurulu üyeleriyle yaptığımız görüşmelerde konunun 3 Mayıs ve devamındaki toplantılarda kesinlikle çözüleceği bilgisi yer alıyor. Fen-edebiyat fakültelerinin de ağırlıklı olarak içinde olacağı bir çözüme ulaşılacağı söylendi." Cangül'ün verdiği bilgiye göre 2012 YGS'ye giren 1,8 milyon öğrenciden 1 milyon 260 bin 795'i fen bilimleri testinde, 870 bin 80'i matematik testinde, 253 bin 918'i sosyal bilimler testinde, 31 bin 249'u da Türkçe testinde sıfır çekti. Cangül, bu rakamların son yıllardaki öğretmen yetiştirme politikalarının sonucu olduğunu dile getirerek, altyapı ve insan kaynakları çok daha zengin olan fen-edebiyat fakültelerinin formasyon desteğiyle en iyi öğretmenleri yetiştirebileceğini ifade etti.

ZAMAN

YORUMLAR 16
 • aslı ay 8 yıl önce Şikayet Et
  fenedebiyata büyük haksızlık. onca alınan alan ders bilimsel bilgiler alanında en basarılı mezunlar nasıl olurda ögretmenliğe layık görülmez aklım gercekten almıyor artık eğitim fakltelrnden birkaç puan eksikle giren fakat büyük zorluklarla yeterli bilgiyi aldıktan sonra mezun olan fenedbiyatların harcanması eğitim fakltesi gibi yetrli donanımı olmayan egitm fakultelileri tarafından nasıl böyle aşağılanabilir soruyorum fark büyük asıl fen edebytlarn hakkını helal etmeme durumu söz konusdr onların hakkettiği yerde egitimciler var ve hangi bilgilere sahipsinizki size biyolog kmyacı cografyacı diyelim ?
  Cevapla
 • emin ahmet 8 yıl önce Şikayet Et
  Türk Dili ve Edebiyatı. Ben merak ediyorum lise ve dengi okullarda Türk Dili ve Edebiyatı derslerine eğitim fakültesin mezunları mı alınıyor, yoksa Bölüm mezunu olmak mı gerekiyor, Bu bölümün mezunu hangi bankada, hastanede yada özel şirkette çalışabilir, bu bölüm mezunları üniversitelerde istihdam edilmeleri mümkün mü ? Ayrıca fen edebiyat mezunları nasıl oluyorda 4 yılda eğitimci hakkına kavuşuyor zaten bu insanlar formasyon için belli bir süre harcamıyorlar mı ? İlk, Orta ve Lise eğitimlerinin ihtiyaç duyduğu öğretmen tipi farklı. Lise ve Orta öğretim yapılanması bölüm mezunları üzerine kurgulanmalı, bu dönem gençleri için eğitim fakülteleriyle aralarında ciddi fark var. Bu dönemde öğrencinin ihtiyacı olan yönlendirme, araştırma ve geliştirme bilincini aşılayabilirler. nede olsa arkadaşlarımızın söylediği gibi akademik personel olarak yetiştiriliyorlar, öyleyse lise ve dengi okullar akademik eğitimin bir parçası haline getirilmeli. 12 yıl temel eğitim olabilir mi ? 4+4= temel eğitim 4+4= akademik eğitim
  Cevapla
 • muhammed gül 8 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun. Fen edebiyatlar akademisyenlik,ar-ge gibi meslekler için yetiştiriliyor. Bunula birlikte orta ögretimler 5 yıl okurken fen edebiyatlar 4 yılda egitincilerle aynı hakka kavuşuyorlar üstelik akademisyen kimyager biyolog bankacı gibi mesleklerde çalışabilirken eğitim mezunları sadece öğretmen olabiliyorlar. Adalet bunun neresinde. Dekanların tek derti para egitimi düşündüklerinden değil ek dersden kaybedecekleri paranın derdindeler
  Cevapla
 • recep gökçe 8 yıl önce Şikayet Et
  lütfen haksızlığa kimse rıza göstermesin. Fen Edebiyatlılara hak aramaya çalışırken lütfen Eğitim fakültelilerin hAkkına tecavüz edildiğini de gözardı etmeyin, kimsenin ahını almayın.Sayın YÖK üyeleri yeniden formasyon hakkı verecekse lütfen: EĞİTİM MEZUNLARI DA İŞE 9/1 DEĞİL DE 8/1'DEN BAŞLASIN. EĞTİM MEZUNLARINA DA BİYOLOG, KİMYAGER, FİZİKÇİ ÜNVANI VERİLSİN ve DEVLETTEKİ BU KADROLARA MÜRACAAT EDEBİLSİN. EĞİTİM KİMYA ve BİYOLOJİ MEZUNLARI DA TUS'a GİREBİLSİN. AKSİ TAKDİRDE BÜYÜK BİR HAKSIZLIĞA İMZA ATILMIŞ OUR ve BEN DAHİL SEBEP OLANLARA ve ALANLARA BU HAKKIMIZI KESİNLİKLE HELAL ETMEYİZ.LÜTFEN! HAK diye BİR ŞEYE İNANAN BU HAKSIZLIĞA İMZA ATMASIN.Yüksek yüksek puan almak için dershanelere kucak kucak para verenlerin hakları n'olacak? Onu da EL KESESİNDEN BONKERLİK YAPMAYA ÇALIŞANLAR DÜŞÜNSÜN, BU HAK NASIL ÖDENECEK?
  Cevapla
 • yamtar oguz 8 yıl önce Şikayet Et
  yazık çocuklara. 1 sertifika ile öğretmen olunabiliyorduda bu eğitim fakültelerine ne gerekek vardı ki.Ya kardeşim bir milletin kaderini belirleyen eğitim sistemidir.Zaten yeterince laçka daha bunu sürdürmenin anlamı ne anlamış değilim.Bizim milli eğitim bakanlığı müsteşarlarını ve yök üst kadroyu mossad mı belirliyor.Resmen kepazelik üstüne kepazelik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye düşmanlığı krizle boğuşan Yunanistan'a bunu da yaptırdı!
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dolar ve faiz açıklaması