Türkan Şoray, yıllar sonra Cengiz Aytmatov’un memleketi Bişkek’te!

Bu yıl ilk defa düzenlenen Bişkek Film Festivali kapsamında birçok sanatçı, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir araya geldi. Festivale Türkiye’den de yoğun katılım gerçekleşti.

Türkan Şoray, yıllar sonra Cengiz Aytmatov’un memleketi Bişkek’te!
Türkan Şoray, yıllar sonra Cengiz Aytmatov’un memleketi Bişkek’te!
GİRİŞ 18.11.2023 16:47 GÜNCELLEME 18.11.2023 16:49
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cengiz Aytmatov’un unutulmaz romanı Kırmızı Eşarp’dan uyarlanan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin başrolü Türkan Şoray da katılımcılar arasında yer aldı. Ünlü oyuncu Şoray, yazar Cengiz Aytmatov’un memleketi Kırgızistan’da Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov ve kız kardeşi Roza Aytmatov ile buluştu.

Onur Konuğu; Türkan Şoray

En son ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin galası için yıllar önce Kırgızistan’da bulunduğunu söyleyen Türkan Şoray, Birinci Bişkek Film Festivali’nin onur konuğu olarak konuşma yaptı. Şoray, "Bu toprakların yetiştirdiği dünya çapında sevilen yazar Cengiz Aytmatov'un memleketine geldiğim için çok mutluyum. Ben Kırgız halkının ne kadar sanatsever olduğunu biliyorum. Festivalin bol bol seyircisi olsun. Bu festival yıllarca sürsün." dedi.

Aytmatov’un Müze Evi’ne Ziyaret

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile birlikte; Cengiz Aytmatov Müze evini ziyaret eden Türkan Şoray, Selvi Boylum Al Yazmalım Filminin afişinin yanında Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov ve kız kardeşi Roza Aytmatov ile fotoğraf çektirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un himayesinde, birincisi düzenlenen Festivale; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, 26 ve 27. dönem AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Türk Filmleri Haftası Koordinatörü Öner Kılıç, çok sayıda önemli oyuncu ve yönetmenler katıldı.

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Muammer Bişkinler 3 ay önce Şikayet Et
    Beyaz saçlı olan mı Türkan Şoray?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mehmet Ali Bal yazdı: Güç merkezleri ticaret ağları
DEM Vekilinden CHP’ye zehir zemberek sözler! “Size kaybettireceğiz”