Türkiye internette AB sonuncusu

Avrupa Birliği'nde her iki evden birinde internet erişimi var. Türkiye yüzde 18,9'luk internet erişimi oranıyla 27 Avrupa ülkesinin sonuncusu; ADSL'de ise sondan 3'üncü...

Türkiye internette AB sonuncusu
Türkiye internette AB sonuncusu
GİRİŞ 11.12.2007 09:30 GÜNCELLEME 11.12.2007 09:30
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

TİMUR SIRT'ın haberi


Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu'nun 2007'nin ilk 3 ayını kapsayan araştırmasına göre AB'de hanelerdeki internet erişimi yüzde 49'dan yüzde 54'e çıktı. Aynı dönemde hızlı internet erişimi de yüzde 30'dan 42'ye yükseldi.


Paralel araştırmayı yapan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2007 yılı nisan-haziran aylarını kapsayan çalışmasına göre, Türkiye'deki internet erişim oranı yüzde 18,9 olarak açıklanmıştı. Bu sonuca göre Türkiye, Bulgaristan'ın ardından sonuncu sırada yer alıyor. Hızlı internet erişiminde (ADSL) ise Türkiye, Romanya ve Yunanistan'ı geride bırakarak sondan 3'üncü oldu. Son 4 yılda ADSL konusunda Türkiye'de yapılan yatırım ile hızlı internet yatırımı erişim oranını artırsa da alınması gereken çok mesafe var. AB'de internet erişiminin en yüksek olduğu ülke yüzde 83 ile Hollanda. AB internet erişiminin artırılması için fiyatların düşmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de tam rekabetin sağlanması ve erişimin çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Türkiye'de hızlı internet erişimi pazarının yaklaşık yüzde 97'sini Türk Telekom'un kontrol ettiği TTnet elinde tutuyor. Türkiye'de internet kullanımının yaygınlaşması amacıyla Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak çalışmasıyla Türk Telekom tüm okullara ADSL götürmek için çaba harcıyor.
ARAMADA KULLANILIYOR


TÜİK'in yaptığı araştırmaya göre, 16-74 yaş grubu arasında internet kullanım oranı yüzde 26,6 olurken, AB'de 16-24 yaş grubunda kullanım oranı yüzde 78. Kullanım amaçlarında ise benzerlik dikkat çekiyor. İnternet kullanıcıları genelde interneti bilgi aramak, eposta gönderip almak ve sohbet etmek için kullanıyor. Ancak genelde araştırma sonuçlarına pek yansımayan önemli bir konu da hızlı internet erişiminin müzik, film ve yazılımları ücretsiz indirmek için kullanılıyor olması. Avrupalı internet kullanıcılarının yüzde 10'u internet erişimini telefon konuşması için de kullanıyor.

Şirketlerin %94'ünün internet erişimi var

AB'nin işyerleri için yaptığı araştırmada ise internet kullanımı yüzde 94'e ulaşıyor. Türkiye'de bu oranın henüz yüzde 30'lar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Kullanım oranının artırılmasında devlet kurumlarının internet kullanımı ve başvuruları elektronik ortama almasının payı olduğu görülüyor.

Kısa mesaj 15 yaşında

İLK kısa mesaj 15 yıl önce gönderildi. Konuşmak varken kısa mesaj servisi (Short Message Services - SMS) ilgi görmez diyenler yanıldı. Bugün tek bir günde bile 1 milyar SMS atılmaya başladı. İlk kısa mesaj Airwide Solutions şirketinde çalışan genç mühendis Neil Papworth tarafından Vodafone Direktörü Richard Jarvis'e noel kutlaması amacıyla gönderildi. 'Mutlu Noeller' yazan mesajdan bu yana tam 15 yıl geçti. Şu anda 3 milyardan fazla insan her yıl 100 milyara yakın kısa mesaj gönderiyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ismail fidan 12 yıl önce Şikayet Et
  bunun çözümü basit. bağlantı ücreti pahalı olduğundan kimse adsl bağlatmak istemiyor. bu işlem devlet tarafından desteklenir ve her hatta ücressiz adsl bağlantısı atanırsa eminim bu oran birden tavan yapar. %70 %80 lerle avrupada birinci olabilirz. tek sorun bu da değil elektronik üzerindeki özel tüketim vergileri de sadece bilgisayarda sıfırlanabilirse her ev bilgisayar ve internet sahibi olabilecektir. bu da daha aydınlık gelecek demektir. eğitimi sonlanmış insanların okul hayatı sonrası tek eğitim aracı internettir.
  Cevapla
 • Hülya Çakıcı 12 yıl önce Şikayet Et
  DAHA UCUZ OLSAYDI. burası türkiye: sayın editör küçük büyük harf ne fark eder anlamadım ama neyse. diyorumki burası türkiye nufusun neredeyse yüzde 89 u asgari ücretle ve daha altına çalışırken ( hiç iş bulamayanların sayısını bilemiyorum) ne interneti ne bilgisayarı biz eve ekmek götürme kavgasındayız. ben dahi şu yorumu yazabilmek için iş bilgisayarımı kullandım. gerisini siz düşünün. selamlar.
  Cevapla
 • Hülya Çakıcı 12 yıl önce Şikayet Et
  DAHA UCUZ OLSAYDI. EDİTÖRÜN NOTU: Lütfen yorumlarınızda küçük harf kullanın. Selamlar…
  Cevapla
 • Ahmet Beşikçioğlu 12 yıl önce Şikayet Et
  . Herşeyi abarttığımız gibi interneti yasaklama konusunda da bizim insanımız biraz abarttı evlerde şirketlerde vs. interneti kullanamıyoruz bile şirket politikası nedeniyle şahsi kısıtlamalar var. Microsoft bilse bu konuyu bu şirketleri dava eder heralde...
  Cevapla
 • Tiryaki X 12 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen. Bu haberi hükümet yetkilileri de okumuşlar veya bu bilgiye sahiptirler umarım. Her fırsatta \"bilgi çağı- internet çağı\" nutukları atmakla sözü edilen çağı yakalayabilmek mümkün değil. internete ulaşım için alınan vergi rakamları makul seviyeye çekilmeli internet devlet tarafından teşvik edilmeli. hatta lütfen...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar
Rakamlar tuttu! Muhalefete en iyi cevabı vatandaş verdi