ABD senatosu, Trump'ı dengesiz bulup...

ABD Senatosunda, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'dengesiz ve değişken' olduğu iddia edilerek nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği belirtildi.

ABD senatosu, Trump'ı dengesiz bulup...
ABD senatosu, Trump'ı dengesiz bulup...
GİRİŞ 15.11.2017 09:21 GÜNCELLEME 15.11.2017 10:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Kongresi'nde 40 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkanı için 'nükleer yetki' tartışması yaşandı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, "ABD Başkanı'nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir" diye konuştu.

 

Ayrıca Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

'DÜŞMANLARIMIZ BİZİ YAKINDAN İZLİYOR'

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise söz konusu oturumun dışarıda 'ABD'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi' olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısında bulundu. Rubio, "Düşmanlarımız bizi yakından izliyor" dedi. 

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Kongrede birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini dile getirdi.

Trump, eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u 'roket adam' olarak nitelendirmiş ve 'gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri' mesajını vermişti.

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump'ın ABD'yi 3. Dünya Savaşı'na doğru sürüklediğini savunmuştu.

YORUMLAR 1
  • Rifai Ensari 10 ay önce Şikayet Et
    Sen Trump.senin savunma ve genel kurmaybaskaninda dengesiz.afrinde pkk yi koruyun.bizde sizi vuracaguz.bu sefer alemi islamin kalesi Tùrkiye sizi o bölgede tarmadağin edeceğiz.ayağinizi tenk alin.o kadar.bizi irak ve başka ūlkekerde sakin kariştirmayin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
500 milyar dolar değerinde! Türkiye'de bulundu
Şok detaylar ortaya çıktı! Tam 100 bin kişi…