Kilisede cinsel istismar skandalında yeni iddialar

Fransa'da çocuklara cinsel tacizde bulunan 32 rahibin, bazıları hala görevde olan piskoposlar tarafından korunduğu iddia edildi.

Kilisede cinsel istismar skandalında yeni iddialar
Kilisede cinsel istismar skandalında yeni iddialar
GİRİŞ 21.03.2017 00:21 GÜNCELLEME 21.03.2017 00:21

Fransa'da geçen yıl patlak veren Katolik kilisesinde çocuklara cinsel taciz skandalında, istismarda bulunan 32 rahibin, bazıları hala görevine devam eden piskoposlar tarafından korunduğu ileri sürüldü.

YENİ İDDİALAR

Fransa'da özel araştırmalarıyla bilinen Mediapart internet gazetesi, Katolik kilisesindeki cinsel taciz skandalına dair yeni belge ve iddialar ortaya attı.

Mediapart, Katolik kilisesinin, küçük yaşta çocukların hedef alındığı çok sayıda cinsel tacizin üstünü örttüğünü, kilise yöneticilerinin suçlardan haberdar olmalarına rağmen gerekeni yapmayarak rahipleri koruduğunu yazdı.

Mediapart'ın "25 piskopos cinsel istismarların üstünü örttü" başlığını kullandığı özel haberde, 5'i hala görevde olan 25 piskoposun, arkalarında 339 kurban bırakan 32 rahibi sistematik şekilde koruduğu ve suçlarına engel olmadıklarını kaydedildi.

Kilise tarafından yer değiştirme ve pasif görevlere atama gibi taktiklerin sıkça kullanıldığı ve bunun suç işleyen din görevlilerini koruma amaçlı olduğu iddia edilen haberde, Kanada tarafından çocuklara cinsel taciz suçundan 20 yıl önce hakkında yakalama emri çıkarılan rahip Rivoire'nin, Fransa'da Strazburg bölgesinde görevli olduğu da aktarıldı.

Haberde ayrıca daha çok 2000'li yıllarda meydana gelen olaylar sonrasında, bahsedilen rahiplerin görev yerlerinin değiştirilerek skandalın üzerinin örtüldüğü belirtildi.

Haberde, 1990 yılından itibaren cinsel taciz olaylarına karışan 90'dan fazla rahibin sorgulanıp cezalandırılmak yerine ülke dışında görevlendirildiği, olayların adli makamlara aksettirilmediği, "ödül olarak değerlendirilen" yer değiştirmelerde favori bölgenin ise Afrika olduğu vurgulandı.

Fransa'da Ocak 2016'da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux'ün başkanlığını yaptığı "Hür söz" isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat isimli rahibin kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Preynat'ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009'da hakkında suçlamalar olan Preynat'ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz altı ay sonra da eski görev bölgesine geri dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015'e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.

ETİKETLER
mediaport
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  işte çağdaş avrupa,rezillik içerisinde yüzüyor.bu avrupanın neyine heves ediliyor anlayamıyorum.bunlarda ahlak,namus diye bir şey kalmamış,bizleri bunlardan uzak tutun.
  Cevapla
 • fırat kalkanı 1 yıl önce Şikayet Et
  bu sistem yıllardır sürmektedir etkisi de bizim Müslüman aleminde görülmektedir dizilerde programlarda görülmektedir sapık kilise papazları sürgün yeri olan Afrika bizim meşhur örgütün cirit attığı yerdir hükümetler de onların adamları oldukları için göz yumuyorlar...
  Cevapla
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Demek ki rahipler evlenmemekle sapıklaşıyorlar, O zaman kuralı değiştirin, Sapıklaşacaklarına bırakın evlensinler.
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  bunların geçmişinde var aynı olaylar sapık ruhlular
  Cevapla
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim solcular bunlardan hiç bahsetmez. Anca hacı hoca derler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün özeti
Irak'ın kuzeyindeki topraklar Mehmetçik'e emanet