Almanya katlanamadı! Geri gönderiyor

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Mouzalas, Yunanistan'ın Dublin Sözleşmesi çerçevesinde Almanya'dan bazı sığınmacıları geri alacağını söyledi.

Almanya katlanamadı! Geri gönderiyor
Almanya katlanamadı! Geri gönderiyor
GİRİŞ 09.08.2017 09:17 GÜNCELLEME 09.08.2017 20:38

Mouzalas, özel bir Yunan televizyon kanalına yaptığı açıklamada, sığınmacı yükünün kaldırılmasında zorlanıldığı için uygulaması durdurulan Dublin Sözleşmesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya'dan sığınmacıların transferinin iyi niyet göstergesi olduğunu belirten Mouzalas, "Dublin Sözleşmesi sembolik olarak uygulanacak. Yani sayılar oldukça düşük olacak. Gelecek aylarda birkaç yüz sığınmacı Yunanistan'a geri gönderilecek." ifadelerini kullandı.
 
Yunanistan'da toplam 56 bin sığınmacı başvurusunun bulunduğu bilgisini paylaşan Mouzalas, ülkesinin böyle bir sığınmacı akınına karşı tecrübesinin bulunmadığını söyledi. Mouzalas ayrıca AB ülkelerinin yeniden yerleştirme programı kapsamında toplam 30 bin sığınmacıyı Yunanistan'dan aldığını kaydetti.
 
Mouzalas, bu sığınmacıların bir bölümünün ülkede kalacağına dikkati çekerek, "Onlarla geleceğe yürümek istiyoruz. Entegrasyon sürecine başladık. Zor olacak ama başaracağız." diye konuştu.
 
Dublin Sözleşmesi'ne göre sığınmacıların, iltica başvurularını ilk ayak bastıkları ülkede yapmaları gerekiyor. Almanya, bu uygulamayı Yunanistan için 2011 yılında durdurmuştu. Yeni gelişmeler çerçevesinde 15 Mart'tan sonra Yunanistan üzerinden Almanya'ya gelen sığınmacıların geri gönderilmesi planlanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yorumcu 11 ay önce Şikayet Et
  Yani bize gönderiyor
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Geri iade varya önce Yunanistan sonra turkiye ye gönderirler
  Cevapla
 • hicret 11 ay önce Şikayet Et
  yunanistan beter olsun.bizim adalarda angal yapmayi biliyo.onlara mustehak.su suriyelileri botlara doldurup doldurup adalara salmak lazim.ugrassin dursunlar suriyelilerle.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Osmanlı Padişahlarını deviren hastalıklar
Emeklilere 4 bin 800 lira avans müjdesi