Muhalif komutan: Esed bitti

Suriye'de muhaliflerin önde gelen komutanlarından Tevhid Tugayı Komutanı ve Kuzey Cephe Sorumlusu Abdulkadir Salih, Esed ‘in artık karşılarında dayanma gücünün kalmadığını savundu.

Muhalif komutan: Esed bitti
Muhalif komutan: Esed bitti
GİRİŞ 11.05.2013 10:59 GÜNCELLEME 11.05.2013 12:06
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Abdulkadir Salih, savaşı uzatanın İran ve Hizbullah olduğunu söyledi. Devam eden savaşın Suriye halkı ile İran ve Hizbullah arasında sürdüğünü ifade eden muhalif komutan, "Suriye'deki savaşın tokmağını İran ve Hizbullah tutuyor." dedi.

Muhalif komutan Abdulkadir Salih, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) verdiği özel mülakatında Suriye'deki süreç, İsrail'in saldırısı ve Esed yönetiminin sahil bölgelerinde yaptığı etnik temizlik gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Son dönemde muhaliflerin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanlayan Abdulkadir Salih, Esed yönetiminin Suriye'nin birçok bölgesinde kimyasal silah kullandığını ifade etti.

Esed yönetiminin kimyasal silahları ilk kez kullanmadığına işaret eden Abdulkadir Salih, "Esed yönetimi bu silahları birçok kez kullandı. Şam'ın Ğuta bölgesinde, Humus'ta ve şu an Halep'in batısında yer alan Han el Asel'de kullanıldı. Tabi bu kimyasal silahların kullanılması yönetimin çöküşünü gösteriyor. Çünkü elindeki kimyasal silahlar, son kozunu oluşturuyor. AB ülkeleri, ABD ve uluslar arası kamuoyu daha önce kimyasal silahların kullanımının kırmızı çizgi olduğunu duyurmuştu. Bu açıklamalar sadece basın önünde yapılan açıklamalardan ibaret kaldı. Esed yönetimi kimyasal silah kullanmasına rağmen hiç bir adım atmadılar. Bu da uluslar arası kamuoyunun İsrail'in hamiliğini yapan Esed rejimi ile işbirliğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Esed yönetiminin son olarak Han el Asel'de kullandığı kimyasal silahlar sebebiyle çok sayıda sivilin öldüğünü belirten muhalif komutan Salih,"Büyük bir patlama oldu. Kısa süre sonra da sivillerde boğulma, nefes alamama vakaları görülmeye başlandı. Yüzlerce sivil yaralanıp onlarcası öldü." diye konuştu.

ESED NUSAYRİ DEVLET KURMAK İÇİN ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR

Salih, Esed yönetiminin ülkenin büyük bölümünde kontrolü kaybettiğini bunun için de bir Nusayri devleti kurma planı ortaya koyduğunu söyledi.

"Esed, sahil bölgesinde Nusayri bir devlet kurmayı amaçlıyor." diyen muhalif komutan, "Esed'in önündeki en büyük engel ise bu bölgelerde bulunan Sünniler. Bu yüzden etnik bir temizliğe başladı. Son katliamın yapıldığı Banyas'ta 300 sivilin öldürüldüğü söyleniyor. Ancak bizim elimizdeki bilgilerde Banyas'ta aralarında kadın çocukların bulunduğu bin 200 kişi katledildi. Buradaki amaç bu bölgeleri Sünnilerden arındırarak Nusayri bir devlet kurmak." şeklinde konuştu.

NUSAYRİ BİR DEVLETE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Katliamların yanı sıra sahil bölgelerindeki Sünnilerin göçe zorlandığını anlatan Salih, "Şu an sahil bölgelerindeki birçok Sünni köy boşaltıldı. Esed, bu şekilde yaparak o bölgeyi Sünnilerden arındırmak istiyor. Hedefinde Nusayri bir devlet var. Ama bu bir rüya. Kanımızın son damlasına kadar savaşarak Suriye'nin parçalanmasına asla izin vermeyeceğiz. Beşşar Esed ölse bile oradaki Nusayrilerin bir devlet kurmasına izin vermeyeceğiz. Suriye tüm etnik grupları ve mezhepleri ile tüm Suriyelilerindir. " açıklamasında bulundu.

SURİYE'DEKİ SAVAŞ HALK İLE İRAN VE HİZBULLAH ARASINDA SÜRÜYOR

Açıklamalarında Suriye'deki savaşın Esed için bittiğini söyleyen Salih, şu anda savaşı sürdüren İran ve Hizbullah'ın olduğunu savunuyor.

"İranlılar Suriye'yi kendileri için 35'inci il olarak görüyorlar." diyen muhalif komutan, "Bir çok İranlı yetkili bunu dile getirdi. Artık açık görülüyor ki İran ve Hizbullah askerleri Suriye'deki savaşın içindeler. Daha önce söylediğim gibi Suriye'deki savaş Esed yönetimi için bitmiştir. Şu anki savaş Suriye halkı ile İran ve Hizbullah arasında. Suriye'deki savaşın tokmağını vuran İran ve Hizbullah'tır. Bunun delili de Hizbullah askerlerinin İdlib'in Kuseyr bölgesine saldırmaya başlamasıdır. Kaldı ki İran ve Hizbullah Esed'e destek konusunda İsrail ile işbirliği yapıyor. Esed, 40 yıldır İsrail'in sınırını koruyor. "ifadelerini kullandı.

Kendilerinin mezhepçi olmadıklarının altını çizen Salih, "Biz muhalif kelimesini de kabul etmiyoruz. Biz ülkenin bu zalim yönetimden kurtarılması için çalışan, cihad eden bir halkız. Bu zalim yönetim, 40 yıldır bizi baskıyla yönetti. Bizim savaşımız istiklal ve özgürlük savaşıdır." dedi.

İSRAİL, SİLAHLAR MUHALİFLERİN ELİNE GEÇMESİN DİYE VURDU

İsrail'in son olarak Şam'da bir askeri tesise yönelik saldırısı konusunda açıklamalarda bulunan Abdulkadir Salih, İsrail'in son saldırısının Esed'e destek mahiyeti taşıdığını savundu. Salih, şöyle konuştu: "İsrail'in vurduğu silahlar muhaliflerin eline geçecekti. Bununla ilgili deliler ve askeri durumlar var. Orada yönetimde olan üst düzey subaylar vardı. Onlarla bir koordinasyon kuruldu. Yönetimden ayrılarak, oradaki silahları muhalif askerlere vereceklerdi. İsrail'de bu silahların muhaliflerin eline geçmesinden korktuğu için vurdu. Bu silahların arasında hava savunma sisteminin de aralarında bulunduğu çok ağır silahlar vardı. Tabii ki bu saldırı Esed yönetimine bir destek ve yardım mahiyeti taşıyor."

KAYNAK: CİHAN
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • serkan demirel 5 yıl önce Şikayet Et
  Her taşın altında ki iran. suriyede iran pkk bitmesin diye destek sunan iran bu nasıl bir ırkçılık ve düşmanlıktır türkler irana ne yapmış ki bize böyle düşmanlık besliyorlar ALLAH iran yönetimini helak eder inşallah iran halkı benim kardeşimdir ALLAH iran halkınında yardımcısı olsun
  Cevapla
 • Yunus Anıl 5 yıl önce Şikayet Et
  Mezhep kavgası değil. siz şimdide dirileri bıraktınız kabirleri altüst edip sahabelerimi çıkarıyorsunuz yerinden eyyy müslümanalr müslümanım diyen cemaatler tarikatler Sahabe diye gözyaşı döken sizler ne oldu şimdi size de sesinizi çıkarmıyorsunuz
  Cevapla
 • mara wasa 5 yıl önce Şikayet Et
  Bizi Şehvetle Savaşa Çağıranlara. 40 yıllık Esadı Esed yapan, hainleri kahraman yapan, sıfır sorunla sıfır komşu yaratan zihniyet olmaz olsun. Şeytanın günaha çağırdığı gibi bizi şehvetle savaşa teşvik ediyorlar. Hepiniz uyanın. Yanılsama içindesiniz. Görmediniz mi Reyhanlıda ölen insanlarımızın ölümünü kutlayanları... Yazık, ancak geç değil halen.
  Cevapla
 • nur dülger 5 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun. burdaki esetçiler eset uğruna bu ülkeyi bile kaosa sürükleyecek ellerine fırsat geçse.suriyedeki Sünnilere kan kusturan esada itaat edilmediği için kuduranlar kendi devlet ricaline her türlü saygısızlığı ve saldırıyı yapıyor.bu insanlar terörist değil vallahi değil.onlar terörist olsaydı,savaşa kadınların namusunu çocukların canını karıştırmaktan kaçınmasalardı.tertemiz bir cihat arzusu taşımasalardı.5 milyon sünni yerine bir avuç alevi yollara revan olur suriyede hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya devam etmezlerdi. onlar bu terörist dedikleri adamların kadınlarına dokunmayacağını bazı ufak hedef yanlışlıkları dışında çoluk çocuk katletmeyeceklerini bildikleri için bu kadar rahat zulüm işliyorlar.ama zafer mazlumun, kadınların iffetine dokunmayanların olacaktır.çünkü Allah o zalimlerden yana olsaydı onlara bu iğrençlikleri işletmezdi.
  Cevapla
 • hasan basri 5 yıl önce Şikayet Et
  yeter artık kan emicilerine. gerçek müslüman rahat ça boş yere zulum yapmaz öldürmez şimdi en korkulan sahte müslümanlık analamak çok zor yakıyor yıkıyor zalimce güven kalmadı barış istemeyen çok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den ilk açıkllama: YSK'ye en kapsamlı dosyayı verdik
Ünlü olacağı o zamandan belliymiş!